Raise3D przedstawia Pro3 – nowoczesną drukarkę 3D do produkcji małoseryjnej

Raise3D, producent wielkogabarytowych, desktopowych drukarek 3D zapowiada wprowadzenie nowej, bardziej zaawansowanej drukarki 3D z serii Pro 3 pod koniec 2021 roku. Po sukcesie urządzeń z serii Pro 2, firma postanowiła stworzyć ulepszoną wersję, która odpowiada na potrzeby małoseryjnej produkcji części końcowych, narzędzi i części zamiennych.

Nowe maszyny producenta są dedykowane dla klientów oczekujących jakościowej produkcji niskoseryjnej. Urządzenia są bardziej wydajne i niezawodne w stosunku do ich poprzedników z serii Pro2. Jak informuje producent, drukarki 3D z serii Pro3 będzie można łatwo zintegrować ze środowiskiem produkcyjnym, dzięki łączności z ekosystemem oprogramowania do drukowania 3D Raise3D. Obejmuje ono slicer ideaMaker i oprogramowanie do zarządzania produkcją RaiseCloud. 

Linia drukarek Pro3 liczy dwie maszyny do druku 3D z dwóch materiałów: Pro3 o komorze roboczej 300x300x300mm oraz jej powiększoną wersję Pro3 Plus, dzięki której można wytwarzać elementy o wielkości do 300x300x605mm. Ponadto, mają cechować się wyższą powtarzalnością i łatwością obsługi, niż poprzednia seria Pro2. 

Urządzenia z serii Pro 3 pozwalają na wytwarzanie z szerokiej gamy materiałów, zarówno podstawowych, jak i przemysłowych. Umożliwiają wytłaczanie w temperaturze do 300°C, pozwalając na druk 3D z PLA, ABS, HIPS, PETG, ASA, ale również z bardziej wymagających materiałów jak TPU, TPE, NYLON, PC, PP, PVA oraz tworzyw specjalnych domieszkowanych włóknem szklanym, węglowym, cząsteczkami metalu czy drewna. Korzystanie z filamentów producenta i materiałów zatwierdzonych w ramach programu Open Filament pozwalają uzyskać najwyższą jakość części produkowanych na urządzeniach z linii Pro3. 

Jakie ulepszenia zostały wprowadzone do nowych urządzeń Raise3D?

Wymienne głowice

Drukarki 3D z serii Pro 3 są wyposażone w niezależny ekstruder modułowy z możliwością podwójnej ekstruzji. Pozwala na drukowanie 3D również z zaawansowanych materiałów, niemniej jednak wytłaczanie niektórych tworzyw przemysłowych wymaga zastosowania specjalnej dyszy. Dlatego wymiana głowic w drukarkach 3D z linii Pro3 jest łatwa i szybka. Głowice zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować zapychanie dysz oraz umożliwić sprawną wymianę komponentów, skracając czas przestojów. Są wyposażone w system „click and block”, który nie wymaga narzędzi i umożliwia śledzenie i rejestrowanie czasu pracy dyszy. Ulepszony system wymiennych głowic został stworzony z myślą o sprawnej wymianie dysz, dostosowując je do rodzaju wytłaczanego materiału oraz łatwym zwiększaniu prędkości wytwarzania.

Automatyczne poziomowanie stołu

Dotychczas urządzenia z serii Pro2 były dostarczane skalibrowane fabrycznie i nie wymagały dalszej kalibracji. Z myślą o zastosowaniach produkcyjnych, drukarki 3D z linii Pro3 posiadają funkcję automatycznego poziomowania stołu. Ta opcja pozwala zapewnić wysoką jakość wytwarzanych części i znacznie skraca czas kalibracji, zwiększając tym samym wydajność wytwarzania. 

Air Flow Manager 

Maszyny z serii Pro3 zostały wyposażone w Air Flow Manager, który poprawia odprowadzenie ciepła i cyrkulację powietrza, utrzymując stabilne warunki temperaturowe wewnątrz komory drukarki 3D. Ma to szczególne znaczenie przy wytwarzaniu z materiałów ulegających silnemu skurczowi termicznemu. Oprócz tego są wyposażone w filtr HEPA, który oczyszcza powietrze wewnątrz komory roboczej. Wszystkie te ulepszenia czynią drukarkę 3D niezależną od warunków zewnętrznych, zapewniając wyższą powtarzalność i jakość wydruków 3D.  

Inteligentny asystent EVE 

EVE jest systemem, który pomaga użytkownikom zlokalizować i rozwiązać problemy powstałe w trakcie pracy urządzenia. Oprócz tego wirtualny asystent stale analizuje wykorzystanie drukarki 3D i wysyła przypomnienia o konieczności konserwacji urządzenia. Raise3D jest pierwszą firmą w swoim segmencie, która wprowadziła funkcję przenoszącą użyteczność profesjonalnych drukarek 3D na wyższy poziom.

Oprócz tego urządzenia z serii Pro3 są wyposażone w elastyczną platformę roboczą, która czyni usuwanie wydruków łatwiejszym. System automatycznego wykrywania otwartych drzwi komory roboczej, który zatrzymuje wydruk zaraz po otwarciu drzwiczek i wznawia go po ich zamknięciu. Oprogramowanie posiada możliwość wznawiania wydruku 3D po awarii zasilania. Urządzenia są również wyposażone w kamerę HD o wysokiej jakości obrazu, umożliwiającą monitorowanie postępów procesu. Ponadto, urządzenia posiadają bardziej stabilną konstrukcję i działanie, dzięki zwiększonej sztywności pręta w osi Z. 

Jak mówi Edward Feng, globalny dyrektor generalny Raise3D, wraz z premierą serii Pro2 w 2018 firma rozpoczęła podnoszenie standardów. Zostało to docenione przez rynek, przyznając drukarkom 3D Raise3D odpowiednie, liczne nagrody. Po sukcesie urządzeń z serii Pro2 firma nie spoczęła na laurach i rozpoczęła pracę nad promocją i wdrażaniem swoich rozwiązań. Wynikiem tego było powstanie kolejnych modeli urządzeń – serii Pro3 i desktopowej drukarki 3D – E2CF. 

Ceny i dostępność

Premiera serii Pro3 planowana jest na koniec czwartego kwartału 2021, natomiast ostateczna data nie została jeszcze ustalona. W trakcie wydarzenia online, Raise3D zaprezentuje nowe drukarki 3D. Drukarka 3D z serii Pro3 zostanie również pokazana na targach Rapid+TCT w Chicago w dniach 13-15 września i Formnext we Frankfurcie w dniach 16-19 listopada. Przedsprzedaż będzie dostępna na kilka tygodni przed rozpoczęciem sprzedaży. 

Urządzenia z serii Pro3 będą dostępne w cenach:

  • Pro3: 4 749€
  • Pro3 Plus: 6 249€

Źródło: materiały prasowe Raise3D

Scroll to Top