Na początku zeszłego tygodnia 3D Systems – czołowy producent przemysłowych drukarek 3D, zaprezentował dwa nowe systemy do druku 3D z metalu – DMP Flex 100 i DMP Dental 100. Pierwsze urządzenie jest dedykowane branży przemysłowej, a drugie medycznej. Co więcej, obydwa są oferowane w relatywnie niskich (jak na drukarki 3D do metalu…) cenach, będąc najtańszymi urządzeniami tego typu w ofercie producenta.

Rosnący popyt na drukarki 3D do metalu na świecie sprawia, że na rynku pojawia się coraz większa liczba producentów oferujących swoje rozwiązania w coraz niższych cenach. Nowe maszyny 3D Systems idealnie wpisują się w ten trend.

DMP Flex 100 to drukarka 3D przeznaczona dla działów R&D jako narzędzie do szybkiego prototypowania. Może być również wykorzystywana w produkcji niskoseryjnej małych i precyzyjnych elementów z metalu. Jest naturalnym następcą modelu ProX DMP 100, jednakże został wyposażony w szereg usprawnień i nowych funkcjonalności – a przede wszystkim wyższą wydajność.

Obszar roboczy drukarki 3D to 100 x 100 x 80 mm. Dzięki zastosowaniu nowego systemu rozprowadzania proszku, pozwala na drukowanie modeli pod kątem 20° bez konieczności stosowania podpór. Przyspiesza to czas druku 3D, oszczędza materiał oraz czas potrzebny na późniejszy post-processing. DMP Flex 100 pozwala na drukowanie z różnych gatunków stopów tytanu oraz innych metali. Aktualnie 3D Systems oferuje dwa gatunki materiałów – LaserForm CoCr (B) i LaserForm 17-4PH (B), niemniej jednak wkrótce w ofercie pojawią się kolejne. Drukarka 3D jest zarządzana przez autorskie oprogramowanie – 3DXpert.

DMP Dental 100 jest drukarką 3D skierowaną do sektora medycznego, przede wszystkim do protetyków. Posiada obszar roboczy na poziomie 100 mm w każdej z osi i druk z dokładnością 50 mikronów. Jest w stanie wydrukować do 90 sztuk koron podczas jednego cyklu trwającego zaledwie 4 godziny, potrzebując tylko 25 minut na obróbkę cieplną.

Drukarka 3D wykorzystuje w pracy certyfikowany przez FDA materiał LaserForm CoCr (C) (ISO 13485, ISO 9001) oraz dodatkową, niezależną stację do recyklingu.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like