Z oddali wygląda jak biała, gigantyczna ameba. Po podejściu bliżej widać jednak charakterystyczne dla druku 3D włókienka i wypełnienia, które składają się na tę największą wydrukowaną konstrukcję
Architekci Yu Lei i Xu Feng z pekińskiego „Laboratorium dla Kreatywnego Projektowania” ustanowili rekord Guinessa za największą konstrukcję wydrukowaną na drukarkach 3D, która została zaprezentowana podczas pekińskiego Tygodnia Projektowania (Beijing Desing Week). Wydrukowany pawilon został nazwany Wulkan, ponieważ przypominać ma kształt chmury, która wydobywa się z wulkanu podczas erupcji.
Inspiracją dla Wulkanu byli jednak też znacznie mniej spektakularni przedstawiciele sił natury – jedwabniki. Jego jedwabiste, pajęczynowate wzory mają być efektem badań Laboratorium Projektowania nad kokonami.
Wulkan ma osiem metrów długości i jest wysoki na bez mała trzy metry. Może być dodatkowo podzielony na trzy identyczne modułu, co umożliwia elastyczne dostosowanie do przestrzeni, w której miałby stanąć. Został złożony z 1086 wydrukowanych elementów. Druk zajął trzydzieści dni i został wykonany przy pomocy dwudziestu wielkogabarytowych drukarek 3D. Po wydrukowaniu potrzeba było jeszcze dodatkowych dwunastu dni pracy piętnastoosobowej ekipy żeby złożyć wszystko w całość na miejscu wystawy.
Pawilon pełni jednocześnie funkcje budowli i rzeźby. „Wulkan jest symbolem nowej rzeczywistości, w której architekci są w stanie osiągnąć idealną jakość projektu, począwszy od pomysłu, skończywszy na budowaniu, wszystko przy pomocy cyfrowych technologii projektowania i wytwarzania.”, podkreśla Yu Lei. „Dzięki takim technologiom rozróżnienie między sztuką i technologią będzie stawać się coraz bardziej nieostre.”
Pekiński tydzień projektowania gościł w tym roku także wiele innych przykładów nowoczesnych rozwiązań z zakresu druku 3D, Wulkan był jednak zdecydowanie najbardziej dostrzegalnym i imponującym modelem. Był też namacalnym sygnałem potencjalnego wpływu druku 3D na przyszłość architektury. Podobnie jak kokony jedwabników, delikatność i elastyczność struktury Wulkana, w połączeniu z jego zaskakującą wytrzymałością wydają się sugerować, że czasy cegły i zaprawy mogą w budownictwie powoli odchodzić do przeszłości.
Źródło: 3D Print