Renishaw przedstawia RenAM 500Q – nowe urządzenie przemysłowe do druku 3D z metalu

Renishaw, firma o ugruntowanej pozycji w branży przemysłowego druku przestrzennego stara się, aby ich rozwiązania nieprzerwanie były utożsamiane z najwyższą jakością wytwarzania detali w technologii addytywnej. Starając się odpowiadać na potrzeby klientów, Renishaw przedstawiło nową, profesjonalną drukarkę 3D do metalu – RenAM 500Q.

Urządzenie o standardowym polu roboczym, wyposażone w cztery lasery o mocy 500 W ma znacznie wpłynąć na poprawę wydajności produkcji detali w technologii druku 3D, prowadząc tym samym do znacznej redukcji czasu bez uszczerbku na precyzji wykonywanych wydruków

Jak twierdzą producenci, blisko czterokrotne skrócenie czasu wytwarzania elementów znacznie rozszerza atrakcyjność rynkową technologii addytywnych z wykorzystaniem proszków metalowych. Nowe urządzenia to szansa dla firmy na zaimplikowanie swoich rozwiązań w szerokiej gamie zastosowań, w których wcześniej wykorzystanie druku 3D mogło uchodzić nieekonomiczne.

Sercem RenAM 500Q, odpowiadającym za jakość i precyzję wydruków jest system optyczny oraz oprogramowanie sterujące. Wiązki laserowe docierają do wnętrza systemu za pomocą czterech kanałów – tam ulegają dynamicznemu skupieniu a następnie kierowane są do pojedynczego galwo. W jego oprawie znajdują się cztery pary sterowanych cyfrowo zwierciadeł, które sterują wiązką lasera spajającego proszek metaliczny na całym obszarze roboczym. Co więcej, mechanizm został opatrzony w siec kanałów konformalnych, pozwalających na utrzymywanie stabilności termicznej procesu.

Zastosowana w urządzeniu technologia systemu optycznego umożliwia dynamiczne ustawianie ostrości  na wszystkie cztery lasery jednocześnie, co popoprawia szybkość oraz wydajność maszyny.

Robin Weston, kierownik ds. Marketingu w dziale technologii addytywnych firmy Renishaw tłumaczy, że projektowanie, konstruowanie i wytwarzane maszyn produkcyjnych oraz systemów optycznych odbywa się we w zakresie firmy. Dzięki temu specjaliści z Renishaw mogą nadzorować każdy z etapów prac produkcyjnych tak, aby na bieżąco korygować ewentualne błędy czy niedopatrzenia.

Inżynierowie Renishaw wiedząc, ze na powodzenie procesu wytwarzania addytywnego wpływa nie tylko system optyczny, ale również szereg innych czynników skupili sie również na zapewnieniu odpowiedniego środowiska przeprowadzenia procesu. Opracowana przez nich metoda tworzenia stabilnego środowiska, umożliwiającego zarządzanie emisją gazów wynikających z użycia większej ilości laserów, stwarza optymalne warunki do wytwarzania addytywnego z metali.

Szereg zastosowanych ulepszeń (m.in. system recyrkulacji gazu) sprawia, że procesy zachodzące w urządzeniu RenAM 500Q są w dużej mierze zautomatyzowane i wymagają minimalnego udziału ze strony operatora, wpisując się w założenia zyskującego popularność Przemysłu 4.0.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Scroll to Top