RepRapPro oficjalnie w Polsce

W ciągu ostatniego miesiąca na polskim rynku pojawiło się kilka nowych drukarek 3D oraz ich dystrybutorów. Ostatnią nowością na tej liście jest RepRapPro. Choć wiadomość na ten temat pojawiła się na naszym portalu już w zeszłym tygodniu przy okazji update`u zestawienia drukarek 3D w Polsce, to za oficjalny początek dystrybucji tej marki można uznać początek października. Zajmuje się nią serwis Get3D.pl prowadzony przez Adama Kozubowicza, który oprócz słynnych RepRapów autorstwa samego Adriana Bowyera prowadzi również sprzedaż unikalnych na polskim rynku filamentów do druku 3D. Specjalnie dla czytelników serwisu Adam opowiedział o oferowanych drukarkach 3D oraz nowościach w sklepie.

Choć wszyscy najważniejsi producenci drukarek 3D w Polsce pochodzą z Wrocławia, Poznania, Częstochowy, Biłgoraju czy Darłowa (kolejność przypadkowa), również Łódź coraz mocniej zaczyna odznaczać swoje miejsce na mapie. Mimo że póki co nie narodziła się tu żadna istotna, oryginalna konstrukcja, to z Łodzią związani są Printila, czyli oficjalny dystrybutor Leapfroga (z siedzibą w pobliskim Zgierzu), IPrint3DStore.com, pierwszy polski serwis internetowy z projektami do druku (z siedzibą w pobliskich Pabianicach) oraz… Centrum Druku 3D. Od sierpnia do tego grona dołączył Get3D.pl, sklep internetowy z filamentem a od niedawna również oficjalny dystrybutor RepRapPro – drukarki 3D sygnowanej nazwiskiem twórcy systemu RepRap, Adriana Bowyera.

Serwis prowadzony przez Adama Kozubowicza, od lat prowadzącego z powodzeniem firmę działającą w branży IT, mimo krótkiego stażu w sieci zdążył zdobyć już spore grono stałych klientów. A to za sprawą wyjątkowych produktów w ofercie – Get3D.pl skupił się na sprzedaży produktów Taulmana oraz LayBricka i LayWooda. Pomogło również wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu innych biznesów, również internetowych. I chociaż nie ma o tym słowa w wywiadzie, to mogę zapewnić, że to nie koniec nowości w ofercie firmy. Całkiem możliwe, że wkrótce wprowadzi ona do oferty coś, co bardzo mocno zamiesza na rynku druku 3D w Polsce…

Póki co, specjalnie dla CD3D – Adam Kozubowicz…

Paweł Ślusarczyk: Skąd pomysł na dystrybucję RepRapPro?

Adam Kozubowicz: Oglądałem dużo modeli drukarek 3D, najpierw w internecie, później to co mogłem oglądałem na żywo. Trafiłem na RepRapPro i po dokładnym przeczytaniu dokumentacji montażu, obejrzeniu dużej ilości zdjęć stwierdziłem, że jeśli mam próbować to właśnie z tym modelem, bardzo spodobała mi się jego konstrukcja. Wszyscy chwalili model Prusa, mówiąc że jest łatwy w budowie, tymczasem wcale nie uważam, że jest łatwiejszy niż RepRapPro. Poza tym dochodzi również zaufanie do człowieka, który to wszystko zapoczątkował. Jednak z nas wszystkich ma największe doświadczenie…

PŚ: Poznałeś Adriana Bowyera osobiście?

AK: Nie, nie miałem przyjemności. Jestem w kontakcie z Sally – to jego córka i czasami z Jean`em (Jean-Marc Giacalone), który jest tam dyrektorem i który miał dość duży udział w konstruowaniu drukarki 3D, ponieważ jego nickiem są sygnowane pliki STL z poszczególnymi elementami.

PŚ: Cenę znamy, jak wygląda kwestia dostępności, jaki jest termin realizacji zamówienia?

AK: Standardowy termin realizacji zamówienia wynosi 10 dni, do tego trzeba doliczyć czas potrzebny na dotarcie przesyłki do Polski. Teoretycznie kurier wyrabia się w 7 dni a praktycznie wyrabia się w 5 jak ostatnio. Należy zatem założyć, że trwa to 2-3 tygodnie. Natomiast będziemy się starali żeby kity były na magazynie cały czas – przynajmniej 1-2 kity z każdego modelu. W tej chwili RepRapPro Mendel jest dostępny od ręki. Powoli budujemy po prostu magazyn…

PŚ: Myślisz że to nastąpi w tym roku czy w przyszłym?

AK: Mam nadzieję że w tym, aczkolwiek zbliża się już okres świąteczny więc wiedząc co się działo w zeszłym roku u RepRapPro obawiam się, że w połowie listopada mogą pojawić się jakieś opóźnienia. Więc będę się starał do tego momentu zamagazynować tyle kitów ile się da <śmiech>

PŚ: Jeśli chodzi o kity, to RepRapPro robi to najdłużej, ma w tym największe doświadczenie, czy robi to najlepiej…?

AK: Sądzę, że i jedno i drugie. Doświadczenie ma największe a i kity są dostępne od stosunkowo dawna i dobrze dopracowane, także na podstawie informacji od ich użytkowników. Dokumentacja jest bardzo dobrze przygotowana, kompletna, a w przypadku Prusy nie znalazłem jednej rzetelnej i kompletnej dokumentacji. Owszem są jakieś PDF, ale praktycznie człowiek zostaje sam – musi sam odkrywać to na nowo. Nie jest to dobra metoda. W RepRapPro dokumentacja jest bardzo dobrze opracowana i na bieżąco aktualizowana – bo te modele są zmieniane i ulepszane. W tej chwili jest dostępna tylko po angielsku, natomiast tłumaczę ją i wkrótce będzie dostępna po polsku. Kolejna rzecz, to głowica, którą jestem wprost zachwycony. Konstrukcja jest tak banalna, że tam nie ma się co zepsuć. Czytam o zapychaniu się innych głowic – tutaj prawie w ogóle nie ma tego problemu.

PŚ: A gdyby średnica filamentu skoczyła powiedzmy z 1,75 mm do 3 mm, to co wtedy?

AK: Przy skoku do 3 mm to będzie problem, ale taka średnica nie przejdzie wcześniej przez extruder. Natomiast rurka teflonowa ma średnicę 2 mm więc nawet jak średnica się waha to problemu nie ma.

PŚ: Do kogo kierowałbyś tą drukarkę? Kto jest wg ciebie typowym odbiorcą?

AK: Majsterkowicze, amatorzy, hobbyści, którzy chcą się pobawić i nie mają dwóch lewych rąk. Bo trzeba umieć obsługiwać śrubokręt, młotek i kombinerki żeby złożyć taką drukarkę 3D. Raczej nie jest to drukarka dla gospodyni domowych.

PŚ: A do firmy?

AK: Do firmy tak, pod warunkiem że w firmie jest ktoś, kto będzie potrafił ją złożyć. Sama obsługa jest dość prosta.

PŚ: Będziesz sprzedawał drukarki również na Allegro?

AK: Nie. Wystawiłem na Allegro filament ale traktuję to jako słup ogłoszeniowy. Na Allegro toczą się wojny cenowe zabijające jakikolwiek rozwój. Jeśli będę wystawiał tam drukarki to tylko jako reklamę i nie liczę na to żeby coś się tam sprzedało.

Źródło: www.get3d.pl
Źródło: www.get3d.pl

PŚ: Jaki filament masz w ofercie?

AK: Standard czyli ABS i PLA w obydwu średnicach i kolorach. LayBrick i LayWood, które są dostępne od ręki. Dodatkowo Nylon od Taulmana 618 i 645 oraz jego najnowszy produkt czyli t-glase. W tym roku będzie jeszcze jeden Nylon zatwierdzony do kontaktu z żywnością. Ale kiedy dokładnie, nie wiadomo. Jeśli się tylko pojawi będziemy go mieli w ofercie.

PŚ: Dziękuję za rozmowę.

AK: Dzięki.

Rozmawiał: Paweł Ślusarczyk
Zdjęcia pack-shotowe drukarek: RepRapPro
Copyright: CENTRUM DRUKU 3D

Scroll to Top