Rewolucyjny skaner 3D MARS – nowa era obrazowania medycznego

Dane uzyskiwane podczas badania metodą rezonansu magnetycznego są nieocenionym źródłem informacji dla lekarzy i chirurgów, umożliwiające m.in. przygotowanie się do zabiegu. Nie jest to jednak rozwiązanie doskonałe – obraz tkanek uzyskiwany na ekranie monitora nie zawsze jest wystarczająco czytelny, co może prowadzić do niepożądanych przeoczeń.

Aby temu zapobiec wykorzystywana jest m.in. technologia druku 3D, pozwalająca na właściwe przygotowanie do zabiegu. Jednocześnie naukowcy ciągle próbują udoskonalać istniejące już technologie, starając się osiągnąć najwyższą jakość technik obrazowania medycznego. Obecnie zespół specjalistów z Nowej Zelandii prowadzi prace nad skanerem 3D MARS, dedykowanym zastosowaniom medycznym.

Jak przyznaje zespół badaczy, opracowana przez nich technologia ma charakter przełomowy – spektralny skaner molekularny zdolny jest do obrazowania tkanek miękkich i kości kolorowych, pozwalając na uzyskiwanie kolorowych obrazów o wysokiej rozdzielczości. Uzyskane przy pomocy skanera 3D obrazy pozwolą chirurgom na lepsze przygotowanie do zabiegu, uzyskując informacje których nie dają klasyczne metody obrazowania medycznego.

Według zapewnień profesora Anthony’ego Butlera z Uniwersytetu Canterbury możliwości tego skanera pozwalają na znacznie lepszą diagnostykę i monitorowanie wielu chorób, co może przełożyć się na lepsze wyniki leczenia – szczególnie w zakresie profilaktyki udaru, wymiany stawów czy leczenia nowotworów.

Firma MARS Bio-Imaging odpowiedzialna za projekt została założona w 2007 roku i może pochwalić się rozpoznawalnością w świecie skanowania 3D. Kooperacja z Uniwersytetem Canterbury oraz Uniwersytetem Otago umożliwiła stworzenie konstrukcji urządzenia – MARS Bio-Imaging będzie odpowiedzialne m.in. za marketing oraz sprzedaż nowych skanerów MARS.

Sam skaner od MARS działa podobnie do standardowego systemu CT opartego na promieniowaniu radiacyjnym, ale wykazuje się o wiele lepszą rozdzielczość przestrzenną a co najważniejsze pozwala na obrazowanie w kolorze (bazując na gęstości badanych tkanek). Specjaliści MARS twierdzą, ze przejście od konwencjonalnej wersji tomografii komputerowej do wielobarwnych skanów jest tak ważne jak zastąpienie czarno-białej fotografii przez kolorową.

Projekt uzyskał dotację z nowozelandzkiego Ministerstwa ds. Biznesu, Innowacji i Zatrudnienia w wysokości 12 milionów USD.  Centrum Doskonałości Badań Medtech było zaangażowane również w fazę badań, a urządzenia do wykonywania tomografii komputerowej, wykorzystywanych w wczesnej fazie prac badawczych dostarczył  gigant technologiczny GE Healthcare.

Na wdrożenie technologii na rynek będziemy musieli jeszcze poczekać, jednak jak zapewniają naukowcy – warto. Nowy skaner MARS 3D ma szansę na zrewolucjonizowanie procedur chirurgicznych i diagnostyki medycznej, umożliwiając skanowanie o wysokiej rozdzielczości o wiele szybciej i przy znacznie niższej dawce promieniowania niż porównywalne systemy.

Źródło: 3ders.org

Scroll to Top