Druk 3D z drewna – a konkretnie z kompozytu PLA i pyłu drzewnego, wkroczył szturmem na scenę niskobudżetowego druku 3D w połowie 2013 roku pod postacią Laywoo-D3, autorstwa Niemca – Kai Parthy`ego. Wkrótce pojawiły się kolejne odmiany tego materiału, w postaci chociażby równie popularnego woodFill`a z colorFabb. Dziś „drewniane” filamenty stanowią swoisty standard w niskobudżetowym druku 3D, służąc np. do drukowania replik zabytkowych rzeźb bądź dzieł sztuki. Japońska firma Kabuku Inc. – właściciel serwisu Rinkak będącego czymś na kształt azjatyckiego Shapeways lub i.Materialise, postanowiła wnieść druk 3D z drewna na nieco wyższy poziom, oferując wydruki z tego materiału wykonywane w technologii SLS!
Wydruki prezentowane na stronie Rinkak wznoszą druk 3D z drewna na bez porównania wyższy poziom niż do tej pory. Ich geometria – z uwagi na to, że modele są drukowane w technologii SLS, jest nieosiągalna dla drukarek 3D drukujących w technologii FDM. Jednakże gdy wczytać się dokładnie w specyfikację techniczną okaże się, że gotowym wydrukom jakościowo bliżej do wydruków z proszku gipsowego w technologii CJP, niż tradycyjnym spiekom polimerowym.
Niestety Rinkak nie podaje jaki jest dokładnie skład materiału, z którego drukowane są jego modele? To na co zwraca uwagę, to słaba wytrzymałość wydruków i konieczność projektowania ścianek o grubości nie mniejszej niż 3 mm. Wydruki są podatne na pęknięcia pod wpływem uderzeń (lub np. upuszczenia z wyższej wysokości), jak również są zupełnie nieodporne na wodę (naczynie wydrukowane z drewna w tej technologii, będzie ją przepuszczać). Powierzchnia wydrukowanych modeli jest chropowata, jednakże da się ją szlifować jak zwykłe drewno lub wydruki z kompozytów PLA.
Maksymalny wydruk jaki można zamówić na stronie to 25 x 25 x 20 cm.
Do czego można wykorzystywać zatem wydruki wykonywane w tej technologii? W gruncie rzeczy do tego samego co ich odpowiedniki wykonywane w technologii FDM – do ozdoby. Poza tym, opisane w specyfikacji wymogi istotnie ograniczają je do jakiegokolwiek użytku praktycznego. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że technologia SLS umożliwia nam tworzenie drewnianych modeli w takiej geometrii, jakiej nie da się osiągnąć nie tylko w technologii FDM, lecz również jakichkolwiek innych metod wytwórczych. Dla artystów rzeźbiarzy oraz wszelkiej maści projektantów i designerów, takie rozwiązanie będzie niezwykle atrakcyjne.
Źródło: www.rinkak.com via www.3dprintingindustry.com