Bio-based PA – tak nazywa się pierwszy wysokowydajny biomateriał do druku 3D, który zostanie zaprezentowany na targach Formnext 2022. Pochodzący ze źródeł odnawialnych biopolimer jest wynikiem badań nad rozwojem „supermateriałów przyszłości” prowadzonych przez Roboze – włoskiego producenta przemysłowych drukarek 3D do materiałów wysokotemperaturowych. Bio-based PA został wyprodukowany z biomatrycy wzmocnionej naturalnymi włóknami pochodzenia naturalnego i ma być alternatywą dla tradycyjnych tworzyw sztucznych opartych o paliwa kopalne (tzw. „forever plastics„).
Roboze opracowało technologię, która zrównuje produkcję addytywną z metodami konwencjonalnymi, realizując swój pierwszy cel, jakim jest umożliwienie nowego modelu produkcji opartego na dystrybucji mikrofabryk na całym świecie. Model przynosi korzyści gospodarcze, społeczne i środowiskowe, biorąc pod uwagę ograniczenie transportu wynikające z lokalnej produkcji na żądanie.
Stworzone przez Roboze Bio-based PA oferuje doskonałe parametry pod względem niskiej higroskopijności, doskonałego zachowania właściwości mechanicznych po absorpcji wody i doskonałej stabilności wymiarowej. Ponadto drukowane części mają doskonałą błyszczącą czarną powierzchnię. Przy tej samej specyfikacji i wydajności, ale z 60% niższą emisją CO2 niż wzmacniany włóknem węglowym PA na bazie ropy naftowej, nowy PA pozwoli firmom produkcyjnym zbliżyć się do ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Produkcja komponentów z Bio-based PA, takich jak przyrządy i osprzęt, może odbywać się w zimnej komorze i przy obniżeniu temperatur wytłaczania. Materiał nadaje się w pełni do recyklingu, ponieważ zarówno zbrojenie, jak i polimer są naturalne i pochodzenia biologicznego.
Firma zaprezentuje swoje rozwiązania na Formnext 2022, w hali 11 na stoisku C21.
Źródło: www.roboze.com
Zdjęcie: www.roboze.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)