Firmy Siemens Energy i Zeiss zamierzają założyć wspólną spółkę joint-venture, która będzie rozwijać autorskie drukarki 3D do metalu i tworzyw sztucznych, jak również produkować za ich pomocą części na potrzeby koncernów, z których się wywodzą. Nowa spółka będzie wspólnym projektem IQR (Industrial Quality and Research) należącego do grupy optycznej Zeiss i monachijską grupą Siemens Energy, należącą do grupy Siemens. Firmy zgłosiły zamiar powołania spółki do Federalnego Urzędu Antymonopolowego dzień przed Wigilią zeszłego roku – 23 grudnia 2021 r.
Siemens Energy to firma energetyczna powstała jako wyspecjalizowany oddział Grupy Siemens. Choć ich głównym rynkiem jest ropa i gaz, firma ma również większościowy udział w Siemens Gamesa – hiszpańskim producencie turbin wiatrowych i powiązanych usług. Zeiss jest znanym specjalistą w dziedzinie optyki i optoelektroniki, założonym w 1846 roku. Firma produkuje wysokiej klasy systemy optyczne, w tym lornetki, mikroskopy, urządzenia do VR, urządzenia metrologiczne i wiele innych.
Chociaż informacja jest dość zaskakująca, nie jest to pierwszy przypadek gdy duże koncerny przemysłowe wkraczają na rynek przemysłowego druku 3D. Począwszy od GE, które przejęło w 2016 r. szwedzki Arcam i niemiecki Concept Laser, poprzez HP rozwijające od kilku lat autorskie drukarki 3D typu MJF, po Michelen, które z firmą Fives stworzyło w 2015 r. własne systemy do druku 3D z metalu, funkcjonujące pod nazwą Addup Solutions. Do listy możemy dopisać także Ricoh rozwijające drukarki 3D typu SLS czy Mimaki, produkujące pełnokolorowe drukarki 3D drukujące z żywic światłoutwardzalnych.
Źródło: www.welt.de