Głowice E3D uważane są przez społeczność skupioną wokół niskobudżetowego druku 3D za jedne z najlepszych dostępnych na rynku. Aktualnie dostępną iterację (v6) można zakupić w wersji standardowej (full metal) oraz Lite. Na rynku pojawia się właśnie ciekawy gadżet do tych hotendów, który (według producenta) nie pełni tylko funkcji ozdobnej. Jest to silikonowa „skarpetka” zakładana na blok grzejny oraz dyszę.
Informacja na temat nowej osłonki została ujawniona w bardzo zabawnych okolicznościach. Otóż jeden z użytkowników reddit’a pochwalił się podobną nakładką, którą wykonał w domowych warunkach. Chcąc nie chcąc trzeba było, więc ujawnić że firma pracuje nad takim samym rozwiązaniem.
Pierwszą, oczywistą zaletą stosowania osłony od E3D jest zachowanie czystości głowicy. Każdy z nas wie jak potrafi wyglądać dysza oraz blok grzejny po wykonaniu kilku wydruków. Przeważnie pokryte są warstwą czarnego, spalonego plastiku, który jest dość ciężki do usunięcia bez odkręcania głowicy. Nakładki wykonane są takiej samej gumy silikonowej, jak popularne akcesoria kuchenne przeznaczone do wykonywania wypieków, z tym że nie muszą spełniać restrykcyjnych norm dotyczących kontaktu z żywnością. Materiał ten posiada właściwości zapobiegające przywieraniu i wytrzymuje stałą temperaturę 300°C. Możliwe jest stosowanie wartości do 400°C, ale wtedy ulegają powolnemu starzeniu się i degradacji. Normalny cykl zużycia twa niewiele ponad sto godzin druku, więc nie jest to jakaś imponująca liczba.
Największym plusem korzystania ze „skarpetek” są korzyści związane z lepszym panowaniem nad ciepłem uwalnianym z bloku grzejnego w czasie drukowania. Materiał ten pełni rolę dobrego izolatora zarówno bloku, jak i dyszy głowicy E3D. Powoduje to między innymi mniejsze zapotrzebowanie na energię, która nie ucieka w powietrze, a przede wszystkim pozwala na zastosowanie bardzo silnego nadmuchu na wydruk, który nie powoduje jednocześnie spadku temperatury hotendu.
Ma to swoje odzwierciedlenie w jakości wykonywanych wydruków. Przede wszystkim dzięki możliwości zastosowania silnego nawiewu dużo lepiej wychodzą nawisy oraz mosty. Ma też na to spory wpływ brak promieniowania ciepła z bloku grzejnego. Dzięki temu dużo lepiej wychodzą cienkościenne modele wykonywane z PLA.
Aktualnie dostępne są osłonki kompatybilne tylko z najnowszymi, tradycyjnymi głowicami E3D. Firma wypuściła też specjalny upgrade do głowic nieco starszych, posiadających inny rozmiar bloku grzejnego. W zestawie takim oprócz trzech „gumek” znajduje się również nowy blok grzejny, termistor oraz kabel termistora. Osłonki zostały zaprojektowane tak, aby idealnie pasować do dyszy 0,4 mm, ale ze względu na rozciągliwość materiału, z którego zostały wykonane można je bez problemu stosować z pełną gamą rozmiarów dysz z zakresu od 0,25 mm do 0,8 mm.
Pakiet trzech osłonek oraz zestaw upgrade’owy można nabyć między innymi w sklepie Blackfrog w cenach odpowiednio 23 zł oraz 86 zł.
Źródło: www.e3d-online.com