skoda maska ochronna

Škoda wspiera projekt druku 3D masek ochronnych

Projekt masek ochronnych, stworzony przez inżynierów Politechniki Czeskiej w Pradze zyskał nowego, dużego partnera. Škoda Auto, czeski producent samochodów, należący do koncernu Volkswagen AG, zaoferował własne moce przerobowe i wspomógł w druku 3D masek ochronnych ich projektu. Dzięki wsparciu, możliwe jest drukowanie 3D nawet 60 dodatkowych sztuk dziennie.

W wspomnianym projekcie, od samego początku kładziono mocny nacisk na kwestie bezpieczeństwa, proponując jako metodę druku 3D technologię MJF. Opracowana przez nich maska ochronna CIIRC RP95, została zoptymalizowana do produkcji na urządzeniach HP, dlatego też jej twórcy zgłosili się do firm, które dysponują takimi urządzeniami i mogą pomóc w ich produkcji.

Škoda, w tej szczególnej sytuacji, zawiesiła produkcję prototypów części aut i zdecydowała się wesprzeć Politechnikę Czeską. Współpraca rozpoczęła się dynamicznie – po pomyślnym wydruku 3D pięciu testowych sztuk zdecydowano się jak najszybciej rozpocząć produkcję seryjną. Inżynierowie firmy zoptymalizowali proces tak, aby uzyskać 60 sztuk masek ochronnych w jednej partii produkcyjnej, zwiększając tym samym wydajność procesu. Czas wykonania jednej partii to 16 godzin, do których należy doliczyć kolejne 16 godzin na ostygniecie i post-processing.

David Vaněk, odpowiedzialny za dział budowy prototypów i modeli w Škoda, tłumaczy, że druk z PA12 z wykorzystaniem urządzeń HP zapewnia jednorodną strukturę wydruków bez wyraźnych warstw i znacznej porowatości. Jest to istotne, z uwagi na fakt, ze im większa chropowatość, tym lepsze środowisko do osadzania mikroorganizmów czy wirusów na powierzchni. Dodatkowo, produkcja z wykorzystaniem urządzenia HP zapewnia wysoką powtarzalność, co jest priorytetem w produkcji komponentów medycznych oraz środków ochrony osobistej

Zarówno maska jak i proces produkcji jest certyfikowany zgodnie z normami EN 140: 1999, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników, przez co urządzenie wyposażone w filtr P3 posiada ten sam poziom bezpieczeństwa co maska klasy FFP3. Maska może być wykorzystana kilkukrotnie – można sterylizować ją termicznie (parowo) lub chemicznie, środkami na bazie etanolu 85%.

Obecnie, drukowane części wysyłane są do 3Dees, firmy która zajmuje się montażem masek i udostępnianiem ich do dalszej dystrybucji. Jednocześnie, trwają prace nad przygotowaniem formy do tworzenia masek, jednak zanim to się stanie, zdaniem zespołu z Politechniki Czeskiej, technologia MJF jest najodpowiedniejszą do produkcji masek ochronnych ich projektu.

Projekt jest oficjalnie promowany przez HP.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Scroll to Top