Najnowszy raport roczny organizacji IFI CLAIMS Patent Services wskazuje, że technologie przyrostowe wypadły z listy 20 najszybciej rozwijających się technologii 2021 r. Raport zestawia przedsiębiorstwa, technologie i kraje, które otrzymały najwięcej patentów w ciągu ostatniego roku kalendarzowego. W zeszłym roku druk 3D znalazł się na dziewiątym miejscu na liście, z kolei w 2017 r. technologie przyrostowe zostały uznane za drugą najszybciej rozwijającą się technologią przemysłową świata, notując wtedy 35% wzrostu liczby patentów w latach 2013-2017. W 2021 r. ten wskaźnik spadł poniżej 20%, a sam druk 3D wypadł z listy TOP 20.
Największą liczbą zgłoszonych patentów w zeszłym roku może drugi rok z rzędu pochwalić się HP, które złożyło 214 wniosków patentowych. Druga firma na liście to GE z liczbą zaledwie 30 zgłoszeń. Pierwszą piątkę zamykają Seiko Epson Corp., Desktop Metal i Carbon, z liczbami odpowiednio: 28, 23 i 20 zgłoszeń patentowych. Te relatywnie niskie wartości liczbowe robią tym większe (negatywne) wrażenie, że w 2020 r. HP zgłosiło 470 wniosków patentowych, a GE 331 wniosków (czyli spadek zgłoszeń patentowych wyniósł ponad 90% rok-do-roku).
Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku tajwańskiego Kinpo Group, do którego należy marka XYZPrinting. W 2020 r. Kinpo Group (jako Kinpo ELectronics i XYZPrinting) złożyło łącznie 545 wniosków patentowych, by w 2021 r. nie znaleźć się w pierwszej dwudziestce firm, gdzie próg wejścia wyniósł… 7 zgłoszeń.
Na liście 20 firm z największą liczbą zgłoszeń patentowych w obszarze druku 3D prym wiodą duże koncerny przemysłowe, niekonieczne kojarzone z produkcją addytywną (np. Xerox, Boeing, czy Hamilton Sundstrand Corp)- wśród innych firm działających stricte w branży wyróżnić można Conept Laser i Arcam AB (obydwie należące do GE) z odpowiednio 10 i 8 zgłoszeń patentowych oraz Stratasys z liczbą 9.
Co oznaczają powyższe dane? Na pewno istotny spadek zgłoszeń patentowych należy przełożyć na kwestie pandemii COVID-19 i licznych, lokalnych lock-down’ów, które nie sprzyjały prowadzeniu kompleksowych prac badawczo-rozwojowych nad nowymi rozwiązania technicznymi. Raport IFI CLAI wskazuje zresztą, że w ciągu całego 2021 r. nastąpił „najbardziej gwałtowny spadek” całkowitej liczby przyznanych patentów w USA w ciągu ostatniej dekady, spadając o 7% w porównaniu z 2020 r.
Równocześnie warto powoli zacząć uświadamiać sobie, że w obszarze technologii przyrostowych, które w zależności od metody produkcyjnej liczą sobie po 30-40 lat, nie można w nieskończoność wynajdywać nowych rozwiązań, które daje się łatwo patentować lub podlegają opatentowaniu same w sobie. Wśród liderów zgłoszeń patentowych wiedzie HP, którego technologia MJF jest jedną z najmłodszych oraz GE, które rozwija od wielu lat metody druku 3D z metali, które należą do najbardziej skomplikowanych procesów technologicznych.
W obszarze najpopularniejszych na rynku technik FDM / FFF i SLA / UV LCD trudno cokolwiek udoskonalić lub ulepszyć – w tych obszarach powoli przechodzimy do etapu codziennego użytkowania tego co jest i od wielu lat z powodzeniem działa.
Źródło: www.ificlaims.com via www.3dprintingindustry.com
Zdjęcie: www.pixabay.com