Społeczność druku 3D wobec pandemii COVID-19 – projekty naszych czytelników

Trwająca już od prawie miesiąca sytuacja, spowodowana pandemią COVID-19, postawiła mieszkańców niemal całego świata w zupełnie nietypowym położeniu. Wiele mówi się na temat społecznej izolacji, w myśl której, ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi jest najodpowiedniejszą postawą, która pozwoli na spowolnienie tempa zarażania się kolejnych osób.

Niemniej jednak, wiele osób – szczególnie przedstawicieli opieki zdrowia – nie może pozwolić sobie na prace zdalną. To właśnie z myślą o nich, wolontariusze ze świata druku 3D zjednoczyli i nieprzerwanie tworzą drukowane 3D przyłbice, chroniące przed zakażeniem drogą kropelkową. Projekt nadal cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, spotykając się z aprobatą lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych.

Nie jest to jednak jedyny projekt, który wyszedł z oddolnej inicjatywy społeczności druku 3D. Warty uwagi jest projekt zainicjowany przez Przemysława Stachurę, który publikując zaprojektowane modele przejściówek do masek ochronnych skupił wokół siebie grono ludzi, którzy projektują, drukują 3D i rozpowszechniają projekty przejściówek do różnego rodzaju masek i filtrów. Przygotowana przez nich aplikacja print4medic łączy tych, którzy potrzebują pomocy jak i tych, którzy mogą ją przekazać.

Jednocześnie, cały czas otrzymujemy od Was pomysły i projekty, które w tym szczególnym czasie mogą pomagać ale i inspirować. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

Projekt przejściówek do masek 3M

Projektanci z firmy RSAVE przygotowali model przejściówek kątowych do filtrów DAR (używanych do połączenia respiratora z pacjentem), pasujących do masek 3M. Jak mówi autor projektu, będący ratownikiem medycznym, znając potrzeby i niedogodności wynikające z używania przejściówek zaprojektował wersje kątową. Dodaje, że ważnym aspektem w przejściówkach jest ułożenie filtra do tyłu, tak by nie przeszkadzał w używaniu dodatkowej ochrony w postaci przyłbicy. Dodatkowo, dzięki takiemu ułożeniu filtr nie jest skierowany w kierunku pacjenta.

Autorzy rekomendują, aby drukować ich elementy z materiału PET-G. Podkreślają, że przejściówka kątowa została tak zaprojektowana by nie potrzebowała podpór podczas druku – umieszczana po stronie prawej maski. Korek zaślepiający potrzebuje podpory w swojej centralnej części, ale z racji wielkości, wydłuża to minimalnie czas druku (dokręcany jest po stronie lewej maski). Przejściówki pasują do całej serii masek 3M.

LINK DO POBRANIA MODELU

System oczyszczania powietrza do przyłbic ochronnych

Swój projekt przesłał nam Bernard Połednik, naukowiec Politechniki Lubelskiej. O swoim projekcie, będącym ulepszeniem standardowej przyłbicy, pisze:

Urządzenie składa się z modułu wytwarzającego nadciśnienie i oczyszczającego powietrze (wentylatorka z tkaninowym/papierowym filtrem HEPA), który połączony jest elastycznym wężykiem z kanałem przepływu powietrza w nadczołowej części przyłbicy. Kanał ten zakończony jest dyszami wylotowymi kierującymi powietrze w stronę nosa i ust użytkownika. Dysze mogą być wyposażone w regulowaną szczelinę lub otwory wylotowe powietrza umożliwiające jego laminarny wypływ. Osłona twarzowa przyłbicy jest przeźroczysta, przeciwodblaskowa. Doprowadzane suche, przefiltrowane powietrze zapobiega zaparowaniu przyłbicy i pozwala użytkownikowi oddychać nieskażonym powietrzem.

Twórcy są w trakcie procesu patentowania swojego rozwiązania. Poniżej ilustracje z wniosku patentowego, ilustrujące idee urządzenia.

Gdzie szukać modeli?

Liczba modeli, które mogą pomóc w przeciwdziałaniu wzrostu osób zakażonych wirusem SARS CoV-2, rośnie w tempie wykładniczym. Jak w gąszczu projektu znaleźć model, który zapewni nam bezpieczeństwo? Zaufanym źródłem modeli jest m.in. strona 3dprint.nih.gov, na której Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych rekomenduje modele do samodzielnego wykonania w czasie pandemii COVID -19. Modele podzielone są na kategorie według bezpieczeństwa ich użytkowania – do każdego przypisana jest krótka charakterystyka, parametry druku 3D oraz link do pobrania modelu. Popularne modele 3D znajdziecie również na portalu 3D Printing Center.

Drukując samodzielnie zastępcze środki ochrony osobistej należy przestrzegać wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że wirus może przeżyć na powierzchni plastiku kilkanaście godzin, dlatego zaleca się, aby pracując nad elementami korzystać z maseczek jednorazowych oraz gumowych rękawiczek. Istotna jest również praca w czystym otoczeniu, przy zachowaniu maksimum ostrożności.

Scroll to Top