Start-up z Chicago, specjalizujący się w wysokowydajnej technologii druku 3D HARP ogłosił partnerstwo z firmą DuPont Electronics & Imaging. Głównym celem współpracy jest wprowadzenie i komercjalizacja autorskiej technologii druku 3D nowej generacji – HARP.
W maju tego roku, Azul 3D, zgarnęło 5,4 miliona dolarów dofinansowania na rozwój innowacyjnego projektu, co daje łącznie kwotę aż 8 milionów, pozyskanych w dwóch rundach finansowania. Jak mówią o swoim urządzeniu twórcy, jest to “największa i najbardziej wydajna stereolitograficzna drukarka 3D w swojej klasie”
Innowacyjna metoda wytwarzania addytywnego HARP to autorska interpretacja technologii SLA. Za rozwinięciem tajemniczej nazwy stoją słowa High Area Rapid Printing, czyli szybkie drukowanie 3D stereolitograficzne o dużej powierzchni. W tej innowacyjnej metodzie obszar roboczy oraz szybkość wytwarzania modelu nie stanowią ograniczenia. Technologia pozwala szybko przekształcić w ciało stałe płynny materiał, który zachowuje się jak ciekły teflon. Co ważne, nie przylega on do stołu roboczego. W urządzeniach działających w metodzie HARP zastosowano także specjalny system cyrkulacji materiału w celu wydajnego chłodzenia.
Technologia HARP jest bezkonkurencyjna pod względem szybkości wytwarzania. Elementy mogą być drukowane z prędkością nawet do 18 cali na godzinę, bez uszczerbku na jakości wydruków. Umożliwia to jeszcze szybsze przejście od prototypu do produkcji masowej, z użyciem jednego, wydajnego urządzenia. Wraz ze swoimi autorskimi materiałami klasy przemysłowej, Azul oferuje możliwość produkcji seryjnej różnorodnych, spersonalizowanych produktów w krótkim czasie.
DuPont to globalny dostawca materiałów i technologii, specjalizujący się w wytwarzaniu elementów elektronicznych i przemysłowych, transporcie oraz lotnictwie. Firma posiada wiele oddziałów na całym świecie i zatrudnia naukowców i ekspertów z branży, dostarczając rozwiązania, produkty i usługi techniczne umożliwiające wdrażanie technologii nowej generacji.
Współpraca między start-upem Azul 3D i DuPont ma zaowocować dostarczeniem i rozwojem technologii wytwarzania addytywnego nowej generacji. System HARP pozwala na bardzo szybkie prototypowanie i produkcję, co znacznie skróci czas rozwoju i samego wytwarzania produktów globalnej firmy DuPont.
Jak mówi współzałożyciel i przewodniczący Azul, Chad Mirkin, współpraca z firmą DuPont pozwoli na walidację możliwości zastosowań HARP w sektorze przemysłowym. Dyrektor ds. rozwoju biznesowego globalnego giganta, Nick Pugliano wypowiada się równie optymistycznie o efektach współpracy. Połączenie wieloletniego doświadczenia firmy DuPont z nowymi możliwościami, jakie daje start-up Azul 3D stworzy wiele nowych dróg do odkrywania kolejnych innowacji technologicznych. Kolaboracja pozwoli również sprostać rosnącym potrzebom branży.
Dzięki start-upowi z Chicago poszerzone zostało portfolio produkcyjne DuPont. Producent wierzy, że innowacyjna metoda wytwarzania znajdzie liczne zastosowania w wielu branżach, w tym w lotnictwie, motoryzacji, stomatologii, medycynie czy przemyśle modowym.
Źródło: 3dprintingmedia.network