Stratasys prezentuje nową drukarkę 3D dla branży dentystycznej, wykorzystującej technologię Connex3 i druk 3D w kolorze

W styczniu 2014 roku Stratasys zaprezentował nowy model drukarki 3D drukującej w technologii PolyJet (żywice utwardzane światłem UV) w postaci Objet 500 Connex3 – pierwszego urządzenia zdolnego do drukowania w tej technologii (oraz z żywic światłoutwardzalnych w ogóle), w kolorze. Maszyna może drukować z 500 różnych materiałów opartych na bazie gumy i plastiku, a w kwestii koloru do wyboru posiada dziesięć 45-cio kolorowych palet. Pół roku później pojawiły się dwie kolejne wersje tej drukarki 3D – Connex1 i Connex2, które pozwalały na druk 3D z trzech różnych materiałów na raz, a to wszystko na imponującym obszarze roboczym, na poziomie 49 x 39 x 20 cm.  Teraz Stratasys prezentuje kolejną profesjonalną maszynę w swoim katalogu – Objeta260, wykorzystującego technologię Connex3. Urządzenie jest przeznaczone dla branży dentystycznej.

Stratasys oferuje bardzo rozbudowane systemy dla protetyków i stomatologów, rewolucjonizujące ich dotychczasową pracę. Objet260 idealnie wpisuje się w ten trend, jeszcze wyżej podnosząc poprzeczkę. Dzięki wykorzystaniu technologii Connex3, Objet260 jest w stanie wydrukować w jednym procesie produkcyjnym np. żuchwę z miękkiego materiału, zęby z twardego – a wszystko to w pełnym kolorze, odwzorowując szczękę konkretnego pacjenta.

Stratasys przygotował nową kolekcję dedykowanych żywic, z odpowiednią paletą kolorów, dopasowaną do specyfiki realizowanych wydruków. Obszar roboczy urządzenia wynosi 25,5 x 25,2 x 20 cm, a wysokość drukowanej warstwy wynosi 16 mikronów (o,016 mm).

Objet260 01

Jedynym ograniczeniem w upowszechnieniu się tych urządzeń może być jak zwykle cena. Choć nie jest ona znana w przypadku Objeta260, można przyjąć, iż będzie oscylować w granicach stanowczo przekraczających kwotę 100 tysięcy PLN (+ kartridże z żywicą). Będzie to stanowczo przekraczać możliwości większości polskich zakładów protetycznych, które będą wciąż skazane na tradycyjne metody produkowania implantów…

Źródło: www.stratasys.com

Scroll to Top