Stratasys wypuszcza dwa kolejne modele Objeta500 – Connex1 i Connex2

Na początku roku miała miejsce bardzo ważna premiera – Stratasys zaprezentował nowatorską maszynę Objet500 Connex3, która jako pierwsza drukowała z żywicy w (niemalże) pełnym kolorze i pozwalała łączyć kilka różnych materiałów równocześnie. Wszystko to za sprawą innowacyjnej technologii „potrójnego natryskiwania” („triple jetting„), które było rozwinięciem stosowanej w Objetach technologii PolyJet – czyli utwardzania żywicy światłem UV. Teraz, firma powraca z dwoma kolejnymi odsłonami tej rewolucyjnej maszyny – Objet500 Connex 1 i Objet500 Connex2. Nowe maszyny mają poprawione parametry produkcyjne i wydajnościowe.

Objet500 Connex3 drukuje z żywicy światłoutwardzalnej obiekty z 3 kolorów bazowych: białego (W), czarnego (B) i przezroczystego (T) oraz 3 dodatkowych: cyjanu (C), magenty (M) i żółtego (Y). Każdy kolor jest nanoszony z jednej z trzech dysz, zatem istnieje możliwość stworzenia 10 palet kolorystycznych: CMT, CYT, YMT, CYW, CMW, CYB, CMY, MYW, CMB i MYB. Nowe maszyny z tej serii umożliwiają stosowanie większej ilości materiałów i produkcję modeli o wyższym odwzorowaniu tego co można uzyskać z form wtryskowych.

Objet500 Connex1

Maszyna posiada dużo większą komorę roboczą od „trójki” na poziomie 49 x 39 x 20 cm. Może produkować detale z 3 różnych materiałów w jednym cyklu produkcyjnym. Pozwala to użytkownikowi na tworzenie obiektów posiadających równocześnie elementy sztywne (np. Vero) i giętkie (np. Tango). Drukarka 3D posiada miejsce na 8 kartridżów dzięki czemu czas cyklu produkcyjnego został znacząco wydłużony i maszyna nie wymaga udziału człowieka przy dłuższych cyklach, ponieważ materiału i tak wystarczy na nawet bardziej skomplikowane produkcje. Co więcej, wprowadzono możliwość wymiany kartridżów w trakcie pracy drukarki 3D bez konieczności jej zatrzymywania.

Objet500 Connex2

Connex2 posiada wszystkie właściwości „jedynki„, jest jednak dodatkowo poszerzony o możliwość łączenia przezroczystości, wytrzymałości i giętkości w jednym modelu. Dodatkowo można za jego pomocą łączyć żywice z materiałów bazowych i tworzyć w ten sposób nowe materiały, tzw. „materiały cyfrowe” („Digital Materials„). Np. „cyfrowy ABS” jest najbardziej wytrzymałym materiałem jaki można wykorzystać na maszynach typu PolyJet. Używa się go m.in. do produkcji rdzeni form wtryskowych. Dzięki opcji łączenia ponad 100 różnych materiałów można tworzyć niemożliwe wcześniej do realizacji detale składające się z cyfrowego ABS i elastycznego materiału gumopodobnego.

Nowe maszyny Stratasysa wprowadzają przemysłowy druk 3D na jeszcze wyższy poziom umożliwiając tworzenie rzeczy do niedawna całkowicie niemożliwych do wyprodukowania. I tak jak pisałem kiedyś w artykule o tym jak będą wyglądały drukarki 3D przyszłości – wszystko wskazuje na to, że żywice będą odgrywały tu kluczową rolę.

Scroll to Top