Studenci Politechniki Śląskiej otrzymują Ultimakera 3 – nagrodę za zwycięstwo w konkursie „Ultimaker education challange”

W połowie listopada Ultimaker – czołowy producent drukarek 3D na świecie ogłosił konkurs skierowany do ośrodków edukacyjnych z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki – „Ultimaker education challange„. Jego celem było dotarcie do nauczycieli-pasjonatów technologii przyrostowych, którzy pragną wdrożyć je do swoich miejsc pracy – szkół i uczelni wyższych. Do konkursu zgłoszono ponad 250 projektów, z których wyłoniono 50 zwycięzców – w tym dwóch z Polski:  Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz Politechnika Śląska w Gliwicach – Wydział Mechaniczno-Technologiczny. Wczoraj studenci Śląskiej Uczelni otrzymali nagrodę główną!

Nagroda, którą wręczał Adam Kozubowicz – prezes zarządu get3D Sp. z o.o. – oficjalnego przedstawiciela marki Ultimaker na Polskę, trafiła do zwycięzców w dość nietypowych okolicznościach, ponieważ podczas… kolejnego konkursu akademickiego, w którym brali udział. Oprócz drukarki 3D, studenci oraz ich opiekunowie otrzymali kilka kartonów pełnych pudełek filamentów, które powinny wystarczyć do realizacji projektów przez najbliższy rok…

Studenci w składzie:

  • Rafał Napierała
  • Paweł Struk
  • Wojciech Wozowczyk
  • Artur Ząbczyk

oraz ich opiekunowie:

  • dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. nzw. prodziekan ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym
  • mgr inż. Wojciech Danek
  • dr inż. Tomasz Machoczek

złożyli projekt wykonania ultra nowoczesnego roweru z napędem hybrydowym. „Jestem bardzo dumny ze swoich studentów” – chwali zwycięzców dr hab. Gąsiorek – „ta wygrana pozwoli nam na wydruk 3D elementów roweru oraz dalsze propagowanie druku 3D wśród dzieci i młodzieży polskich szkół„.

Politechnika Śląska od dłuższego czasu z powodzeniem prowadzi zajęcia, podczas których druk 3D odgrywa bardzo ważną rolę. Na wydziale Mechanicznym Technologicznym, którego studenci zdobyli nagrodę ufundowaną przez Ultimakera, znajduje się wiele drukarek 3D różnych producentów, wykorzystywanych do drukowania 3D elementów prototypów maszyn i urządzeń budowanych podczas laboratoriów. Warto też wspomnieć, że to na Politechnice Śląskiej pod okiem dr hab. Gąsiorka powstał m.in. 3DGence One – stąd też wywodzą się główni inżynierowie firmy odpowiedzialni za budowę tego urządzenia.

Bardzo się cieszymy, że Politechnika Śląska znalazła się wśród instytucji docenionych przez jury konkursu” – mówi Adam Kozubowicz z get3D – „uczelnia ta słynie z fantastycznych projektów opartych o technologie przyrostowe – z kolei Ultimaker od zawsze bardzo wspierał sektor edukacyjny, zarówno na poziomie akademickim, jak i tym niezależnym, rozwijanym w FabLabach czy HakerSpace’ach. Wierzę, że współpraca z uczelnią, a w szczególności z dr hab. Gąsiorkiem i dr inż. Machoczkiem, pomoże nam w dalszym ciągu skutecznie rozwijać innowacyjność opartą o druk 3D w Polsce„.

Źródło: materiały prasowe

Scroll to Top