Targi Fomnext mają dla specjalistów z 3D Lab szczególne znaczenie. To właśnie podczas tego wydarzenia po raz pierwszy zaprezentowali swój autorski atomizer do produkcji proszków metali. W tym roku również nie zabrakło ich na największych europejskich targach zrzeszających przedstawicieli branży druku 3D. Piąta edycja targów Formnext we Frankfurcie nad Menem (19-22.11.2019 r.) stała się dla nich okazją do przedstawienia poszerzonego portfolio urządzeń z linii ATO.
Od czasu premiery swojego debiutanckiego urządzenia 3D Lab stara się analizować potrzeby klientów i wychodzić im na przeciw. Efektem badań i nieostającej chęci rozwoju są nowe urządzenia wykraczające poza dotychczasowe spectrum zastosowań, pozwalające na produkcję niewielkich ilości proszków metali na potrzeby laboratoryjne i przemysłowe.
Wychodząc na przeciw ograniczeniom technologicznym, wysokim kosztom i barierom przestrzennym 3D Lab stworzył urządzenia skrojone pod restrykcyjne wymagania laboratoryjnej produkcji proszków metali oraz atomizacji metali szlachetnych. Jednocześnie, zaprezentowany został „proof of concept” urządzenia Pro, bardziej uprzemysłowionej wersji ATO.
ATO Lab/ ATO Lab Plus
Ato Lab jest pierwszym na świecie kompaktowym urządzeniem do produkcji proszków metalicznych, które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród odbiorców szukających szybkiego i ekonomicznego sposobu produkcji niewielkich ilości proszku we własnych laboratoriach badawczych. Ato Lab daje możliwość nie tylko ograniczania kosztów produkcji, ale też znacznie przyspiesza proces badań i wprowadzania kolejnych materiałów na rynek.
ATO Lab Plus to kolejna iteracja urządzenia, która została poddana znacznej optymalizacji. Wzbogacone zostało o:
- system próżniowy, który pozwala na szybkie przygotowanie właściwych warunków pracy z zachowaniem wyjątkowo niskiego poziomu tlenu, w celu osiągnięcia najwyższej możliwej czystości chemicznej materiałów,
- uszczelnioną komorę roboczą, która umożliwia produkcję reaktywnych proszków metali i ich stopów takich jak: tytan czy aluminium,
- nowy moduł – Multi Bolt Rod Feeding System (MBRFS), który znacząco poprawia wydajności procesów, dzięki mechanizmowi podawania wielu prętów i automatycznego magazynu dla wielu śrub używanych w jednorazowym procesie atomizacji.
Zastosowana w urządzeniu technologia ultradźwiękowej atomizacji materiału pozwala na osiąganie sferycznych cząstek o średnicy od 20 do 100 µm – cały proces przeprowadzany jest w atmosferze gazu osłonowego.
Planowane wdrożenie przewidziane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.
ATO Noble
ATO Noble to rozwiązanie stworzone z myślą o proszkowaniu metali szlachetnych, stworzone na podstawie dotychczasowych doświadczeń i współpracy 3D Lab z przedstawicielami rynku. Rozwiązanie opracowane na potrzeby klientów w zakresie ekonomicznej atomizacji drogich i rzadko występujących stopów metali charakteryzuje:
- Brak ograniczeń w zakresie minimalnego wsadu,
- Łatwość przezbrojenia systemu na kolejny materiał, co gwarantuje zachowanie wysokiej ekonomiki i swobody procesu atomizacji,
- Wysoka wydajność procesu – tworząc Ato Noble twórcy kierowali się uzyskaniem jak najlepszego współczynnika przepływu proszku. Urządzenie jest w stanie przetwarzać do 100% proszku przeznaczonego do atomizacji. W połączeniu z dedykowanym system filtracyjnym straty materiałowe najcenniejszych stopów są minimalizowane – możliwy jest także ich późniejszy odzysk w celu ponownego wykorzystania.
Urządzenie daje możliwość przetwarzania takich materiałów jak złoto, srebro, platyna bez obawy o straty cennego surowca.
Planowane wdrożenie przewidziane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.
ATO Pro
ATO Pro został przedstawiony jako koncept urządzenia, będący odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy jednogłośnie zwracają uwagę na wysokie koszty dostępnych na rynku proszków metali oraz brak możliwości produkcji własnego materiału wsadowego do drukarek 3D w technologii SLM. Tym co wyróżnia Ato PRO jest możliwość kontroli pełnego procesu – od momentu powstania proszku do finalnego produktu jakim są drukowane części 3D.
Urządzenie zostało wyposażone w:
- nowoczesny system automatycznej optymalizacji procesu atomizacji, który dążąc do utrzymania najlepszego możliwego efektu samodzielnie monitoruje prawidłowość jego przebiegu, w razie potrzeby korygując parametry atomizacji,
- pompę próżniową, która minimalizuje czas potrzebny na rozruch i podnosi wydajność pracy,
- innowacyjny system podawania materiału w postaci drutu lub pręta z możliwością załadunku aż 10 wkładów,
- oprogramowanie umożliwiające zdalny dostęp do urządzenia, co pozwoli na szybką ingerencję przez operatora z dowolnego miejsca na świecie.
Rozwiązanie będzie dostępne w sprzedaży w ciągu dwóch lat.
Szczegóły przedstawionych rozwiązań dostępne na stronie internetowej firmy 3D LAB.