Ostatnimi czasy wiele miejsca w serwisie poświęcamy 3D Lab – jednej z najdłużej działających firm w polskiej branży druku 3D, która w tym roku święciła 10-lecie swojego istnienia. Do tej pory były to przede wszystkim newsy poświęcone sukcesom sprzedażowym firmy, która jest autoryzowanym dystrybutorem 3D Systems i OR Laser w Polsce. Jednakże dzisiejsza informacja ma zupełnie inny, dużo poważniejszy gatunek… 3D Lab ogłosił stworzenie atomizera do produkcji proszków metali wykorzystywanych m.in. w druku 3D, możliwego do wykorzystywania w standardzie biurowym! To pierwsza tego typu maszyna na świecie! Jej światowa premiera odbędzie się na listopadowych targach formnext we Frankfurcie nad Menem.

Czym jest atomizer i dlaczego jego stworzenie jest tak wyjątkowe? Jedną z głównych przyczyn powolnego procesu implementacji druku 3D z metalu w przemyśle, jest niewielka ilość dostępnych proszków oraz długi czas wprowadzania kolejnych stopów do oferty. Wynika to z ograniczeń technologicznych obecnych we wszystkich aktualnie dostępnych rozwiązaniach do proszkowania metali oraz wysokich cen samych urządzeń. Klasyczne systemy do atomizacji są drogie, wymagają specjalnej wielkopowierzchniowej infrastruktury oraz generują bardzo duże koszty eksploatacyjne. Dotychczasowa produkcja proszków metali skupiona jest w międzynarodowych, globalnych korporacjach o dużym zapleczu finansowym.

Atomizer produkcji 3D Lab o nazwie ATO one, to pierwsza na świecie maszyna tego typu, przeznaczona do pracy w standardzie biurowym. Urządzenie jest dedykowane na potrzeby technologii przyrostowych, izostatycznego prasowania na gorąco oraz tradycyjnej metalurgii proszków. Jak twierdzą przedstawiciele producenta, ATO One może przyspieszyć badania nad nowymi materiałami nawet czterokrotnie.

Technologia druku 3D umożliwia tworzenie części o nieosiągalnych dotąd geometriach. W połączeniu z możliwością szybkiej i ekonomicznej produkcji proszków metali ma potencjał przyczynić się do rozwoju nieznanych dotąd materiałów, szczególnie nanomateriałów metalicznych, a w dalszej perspektywie tworzenia przełomowych produktów. ATO One jest odpowiedzią na rosnące potrzeby działów badawczych dostawców maszyn SLM, mniejszych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych, producentów proszków oraz instytucji naukowych.

Atomizer obsługuje zarówno niereaktywne jak i reaktywne metale, takie jak stopy tytanu, aluminium oraz magnezu. Umożliwia wytwarzanie proszków w granulacjach od 20 do 100 µm o wąskim rozkładzie wielkości cząstek. W jednym procesie produkcyjnym wytwarza do kilkuset gram materiału. Kompletny system ATO One obejmuje urządzenie do atomizacji oraz oprogramowanie wspierające proces produkcyjny.

3D Lab zapewnia, że ATO One spełnia założenia koncepcji Przemysłu 4.0. Stanowi istotny element w procesie ekonomicznej produkcji zindywidualizowanych wyrobów i krótkich serii produkcyjnych. Pracuje w nowoczesnym standardzie komunikacji poprzez WiFi, Bluetooth, USB, Micro SD, sieć Ethernet. Możliwe jest sprawne połączenie z urządzeniem oraz bezprzewodowy monitoring procesu a także zdalna komunikacja serwisowa.

ATO One ma potencjał znacznie usprawnić proces implementacji nowych materiałów w druku 3D z metalu. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o pracy w warunkach biurowych, przy zachowaniu wielokrotnie niższych kosztów utrzymania oraz bardzo przystępnej cenie. Takie rozwiązanie gwarantuje szybsze opracowanie nowych materiałów w jednej strukturze organizacyjnej, bez potrzeby realizacji poszczególnych etapów u podwykonawców. Użytkownicy mają lepszą kontrolę nad kolejnymi etapami przygotowania surowca, a przystępna cena urządzenia umożliwia dostęp do technologii mniejszym i średnim podmiotom.

Prace badawcze nad atomizacją 3D Lab rozpoczął trzy lata temu. Powodem była potrzeba szybkiego wytworzenia mniejszych ilości materiału wsadowego w celu przebadania oraz parametryzacji na potrzeby AM (ang. Additive Manufacturing) w metalach. Oferta producentów proszków okazała się być bardzo ograniczona, a długi proces realizacji mniejszych zamówień oraz wysokie koszty surowca uniemożliwiały ekonomiczne wykorzystanie dostępnych metod atomizacji.

Nową maszynę 3D Lab będzie można obejrzeć podczas targów formnext w dniach 14-17 listopada 2017 we Frankfurcie nad Menem. Wysyłka pierwszych urządzeń planowana jest na 3 i 4 kwartał 2018 roku.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. Gratulacje zespołowi! Jak dla mnie kandydat do Wydarzenia Roku w plebiscycie CD3D. 3D Lab to firma, która kolejny raz pozytywnie mnie zaskakuje w ostatnich kilku miesiącach.

Comments are closed.

You may also like

More in News