Szwajcarski start-up przedstawia technologię druku 3D z silikonu w wysokiej rozdzielczości

Chociaż wiele firm mierzyło się z opracowaniem technologii druku 3D z silikonu, efekty ich pracy trudno było nazwać spektakularnymi. Sytuację w dziedzinie druku przestrzennego z silikonu może zmienić szwajcarski start-up SpectroPlast, wywodzący się z renomowanej Politechniki Federalnej w Zurychu. Udało mu się opracować własną technologię wytwarzani przyrostowego, której niewątpliwą zaletą jest wysoka rozdzielczość produkowanych, silikonowych detali.

SpectroPlast pracując nad swoją autorską metodą wytwarzania, bazowało na technologii druku 3D z żywic fotopolimerowych utwardzanych światłem lasera. Jako materiał wykorzystywany jest silikon połączony z specjalnym środkiem światłoczułym (jedną z właściwości silikonu jest odporność na promieniowanie UV), który umożliwia utwardzanie silikonu przy pomocy wiązki lasera. W przeciwieństwie do metody ekstruzji, utwardzanie wiązką lasera pozwala na osiągniecie znacznie lepszej rozdzielczości.

Jak przyznają twórcy, opracowany przez nich sposób druku 3D ma zwiększyć zarówno popularność jak i dostępność technologii druku 3D z silikonu, kategoryzując go nie tylko jako metodę szybkiego prototypowania, ale również wytwarzania funkcjonalnych części użytkowych. Według zapewnień, zaletą urządzenia ma być również skalowalność, przez co będzie można je z łatwością przystosować również do masowej produkcji.

Technologia pozwalająca na wytwarzanie wysokiej jakości detali z silikonu, bez potrzeby wytwarzania form odlewniczych, może być potencjalną odpowiedzią na rosnącą potrzebę rynku. Data pojawienia się urządzenia na rynku nie jest jeszcze znana – z niecierpliwością czekamy na kolejne informacje od SpectroPlast.

Źródło: spectroplast

Scroll to Top