Własna linia do produkcji filamentu to marzenie niejednego drukarza 3D. Wiedzą o tym producenci desktopowych wersji tego typu maszyn, co chwila wypuszczając na rynek nowe urządzenia. Swoją propozycję przygotowała również włoska firma Felfil.

Początek historii Felfil Evo sięga 2015 roku. Wtedy to właśnie powstał jej projekt – wtedy również wystartowała kampania na Kickstarterze, na której można było to urządzenie nabyć. Po wywiązaniu się ze wszystkich zobowiązań wytłaczarka trafia do regularnej sprzedaży.

Felfil Evo oparta jest na projekcie Arduino. Hasłem przewodnim kampanii był recykling, ochrona środowiska i jeszcze raz recykling. Chodziło głównie o możliwość produkcji własnego filamentu nie tylko z gotowego granulatu, ale też z tego produkowanego z odzysku, na przykład z nieudanych wydruków 3D. Dla użytkowników ważniejsze będzie jednak znaczna oszczędność. Jednorazowa inwestycja w sprzęt pozwoli na korzystanie z filamentu za kilka-kilkanaście złotych za kilogram, co stanowi kilkukrotnie mniejszą kwotę niż ta, którą zapłacić trzeba za gotowe do druku 3D tworzywo.

Warto jednak wspomnieć, że produkcja własnego filamentu nie zawsze ma sens. Jeżeli nie zamierzamy kupować granulatu na tony, to musimy produkować go sami, to wymaga dodatkowego czasu i energii. Uzyskanie dobrej jakości tworzywa również nie należy do łatwych zadań. Trzeba pamiętać, że wpadki trafiają się nawet najlepszym producentom filamentów, którzy dysponują profesjonalnymi wytłaczarkami. Kiepskiej jakości materiał, to same problemy, które w efekcie generują dużo nieudanych wydruków 3D. Najważniejszym aspektem jest jednak nasze zapotrzebowanie, przy zużyciu kilograma filamentu na miesiąc inwestycja szybko się nie zwróci i zaczyna tracić sens.

Wszystkie elementy Felfil Evo produkowane są we Włoszech, co może, ale nie musi okazać się zaletą. Za sprawą sterownika Arduino oraz dostępnych na GitHubie repozytoriów mamy pełną dowolność w konfigurowaniu oraz modyfikowaniu urządzenia. Dostęp do wszystkich komponentów uzyskujemy poprzez otwarcie kompaktowej, aluminiowej obudowy.

Felfil Evo dostępne jest w trzech wersjach. Wersja Basic zawierająca tylko podstawowe, niezbędne komponenty (w opcji DIY) kosztuje 299 €, wersja Complete DIY wyceniona została na 599 €, natomiast za wersję złożoną zapłacić trzeba 719 €.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like