Mówiąc przemysłowa drukarka 3D rzadko kiedy mamy na myśli niskobudżetowe urządzenie działające w technologii FDM. Co prawda takie przypadki też się zdarzają – z drukarek 3D Ultimakera korzysta chociażby Airbus czy Siemens. The Box – drukarki 3D opracowanej przez szwedzki startup BLB Industries raczej nie postawimy sobie w domu, a i w niejednym biurze też mógłby być z tym problem.
Korzenie wspomnianego urządzenia sięgają czasów, kiedy jego twórcy byli jeszcze studentami. Zbudowali wtedy od zera drukarkę 3D, która charakteryzowała się tym, że była tania i duża. Projekt był przez lata rozwijany i rozbudowany i w ten oto sposób narodził się The Box – ponadprzeciętnych rozmiarów drukarka 3D o obszarze roboczym 150 x 110 x 150 cm.
Jak w większości tego typu przedsiębiorstw, tak i w BLB Industries postawiono sobie za cel wyprodukowanie najlepszych drukarek 3D na świecie oraz sprzedać ich jak najwięcej. Założenie wręcz banalne, ale lepiej stawiać sobie wysokie cele niż chować się w cieniu. Póki co ich urządzenie wzbudza zainteresowanie i ma w sobie pewien „magnetyzm”, który przykuwa wzrok.
Urządzenie zostało wykonane z najwyższej jakości komponentów i wykorzystuje podzespoły takich firm, jak Bosch, Rexroth oraz Festo Siemens. Jako budulca nie używa tradycyjnego filamentu, lecz drukuje bezpośrednio z granulatów. Możemy stosować bardzo szeroką gamę łącznie z kompozytami zawierającymi w swoim składzie chociażby „drewno”. Dzięki wymiennym dyszom mamy wpływ na jakość wykończenia wydruku jaką chcielibyśmy uzyskać. To co jest najważniejsze przy tak dużej konstrukcji, to prędkość druku 3D. Ta jest akurat bardzo wysoka i drukarkę 3D można spokojnie nazwać jedną z najszybszych na świecie. Drukować możemy z prędkością 1200 mm/s, co przekłada się na „przemiał” sześciu kilogramów granulatu na godzinę. Wydruk bardzo dużych obiektów trwa więc godziny, a nie dni.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również platforma robocza. Składa się ona z sześciu niezależnych stref, a wydruki trzymają się jej dzięki zastosowaniu technologii zasysania powietrza. Po skończonej pracy, gdy chcemy zdjąć wydruk ze stołu, wyłączamy „ssanie” i bez żadnego odklejania zabieramy wykonany model. Platforma pokryta jest płytami ze specjalnego tworzywa sztucznego, które utrzymują się na niej dzięki wytwarzanemu podciśnieniu. Podział na strefy pozwala nam na wcześniejsze zdejmowanie wykonanych już mniejszych wydruków. Przykładowo drukujemy dwa elementy – mniejszy oraz większy. Kiedy ten drugi będzie już gotowy możemy zatrzymać drukarkę wyłączyć zasysanie i zabrać go zanim cały wydruk dobiegnie końca.
The Box została zaprojektowana tak, aby łatwo można było ją przeskalować w zależności od wymagań klienta. Nie jest jeszcze znana dokładna premiera urządzenia, ale będzie to raczej w roku 2017. Cena za omówiony egzemplarz została ustalona na 500 000 euro.
Źródło: www.3ders.org