Na trwających właśnie targach Additive Manufacturing Europe 2016 olsztyński Zortrax zaprezentował swoją nową drukarkę 3D. M300 to duży obszar roboczy odpowiadający na potrzeby profesjonalnych użytkowników druku 3D.

Zortrax M300 bazuje na sprawdzonej konstrukcji modelu M200, ale oferuje znacznie większy obszar roboczy i nowe możliwości prototypowania. W przypadku Zortrax M200 duże modele trzeba było dzielić na części i drukować osobno, a następnie łączyć w całość – obszar roboczy tego modelu wynosi bowiem 200x200x180 mm. Nowe urządzenie cechuje się jednym z największych obszarów drukowania swojej klasie – 300x300x300 mm. Umożliwia to na przykład wydrukowanie w jednym kawałku kasku motocyklowego.

Nowe urządzenie Zortrax bazuje na tej samej konstrukcji co mniejszy model M200, wprowadza jednak kilka usprawnień. Jednym z nich są nowe szpule z materiałami do druku, które są większe niż w przypadku materiałów dla M200 oraz zapewniają podgląd zużycia materiału do druku, co umożliwia łatwiejsze planowanie kolejnych wydruków. Model M300 jest dostarczany w zestawie z osłonami komory drukującej. Takie zabezpieczenie chroni wydruk przed czynnikami zewnętrznymi a także pomaga utrzymać stałą temperaturę wewnątrz urządzenia, co zapobiega odkształceniom.

„Zortrax M300 jest bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby naszych klientów. Dostawaliśmy wiele sygnałów, że potrzebują oni urządzenia równie niezawodnego i precyzyjnego jak Model M200, ale zapewniającego przy tym możliwość drukowania dużych, profesjonalnych prototypów w jednej części” – mówi Rafał Tomasiak, CEO Zortrax oraz twórca urządzenia. „M300 to kolejny krok w stronę uproszczenia procesu drukowania dla końcowego odbiorcy. Brak konieczności łączenia mniejszych części prototypów sprawia, że proces wykończenia wydruku staje się mniej angażujący i czasochłonny” – dodał Tomasiak.

m300_m200

Urządzenie drukuje w technologii LPD (layer plastic deposition) polegającej na nakładaniu warstwa po warstwie rozpuszczonego w wysokiej temperaturze materiału do druku. Zortrax M300 pracuje w rozdzielczości od 90 do 300 mikronów z pojedynczego ekstrudera. Obszar roboczy urządzenia to 300x300x300 mm, zaś wymiary zewnętrzne wynoszą 490x490x560 mm. Łączność z drukarką 3D odbywa się za pomocą karty SD.  Dla Zortrax M300 dostępne będą 4 rodzaje materiałów do druku:

 • Z-ULTRAT – wszechstronny materiał pozwalający na przygotowywanie prototypów, o cechach podobnych jak modele z wtryskarek przemysłowych;
 • Z-HIPS – materiał powstały z myślą o druku dużych modeli o regularnej strukturze. Matowe wykończenie nadaje modelom gładką, jednorodną powierzchnię;
 • Z-GLASS – częściowo przepuszczający światło materiał powstały z myślą o prototypach, które docelowo produkowane będą z przezroczystego plastiku lub szkła;
 • Z-PETG – materiał odporny na działanie soli, kwasów i zasad pozwala na drukowanie prototypów mechanizmów ruchomych narażonych na kontakt z chemikaliami. Odznacza się również dużą, fizyczną odpornością.

Zortrax M300 klienci będą otrzymywać w zestawie pozwalającym na natychmiastowe rozpoczęcie pracy z drukarką zaraz po wyjęciu jej z pudełka. Urządzenie sprzedawane będzie wraz ze szpulą materiału Z-ULTRAT oraz kluczem do oprogramowania Z-Suite. Ponadto w pudełku znajdzie się zestaw startowy zawierający akcesoria potrzebne do manualnego wykończenia wydrukowanych modeli (np. usunięcia materiału podporowego) oraz m.in. okulary i rękawice ochronne. Ponadto drukarka 3D Zortrax M300 dostarczana będzie wraz z  osłonami komory drukowania. Zapewniają one stabilną temperaturę w komorze, a przez to pozytywnie wpływają na precyzję wymiarową i powtarzalność wydruków.

Drukarka Zortrax M300 wkrótce zostanie wprowadzona do sprzedaży w ponad 50 krajach. Poza drukarką M300 na stosiku Zortrax na targach Additive Manufacture Europe 2016 można zobaczyć znane już drukarki 3D – M200 oraz Inventure, a także materiały do druku i oprogramowanie Z-Suite.

Więcej szczegółów już wkrótce!

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

26 Comments

 1. normalnie szał! 😉

 2. Taaa, czego to się nie zrobi, aby media nie pisały o drukarce Zortrax Inventure, która też miała być ŁAŁ, a której nie ma od ponad roku, a już poszła przedsprzedaż (cały czas w zapowiedzi u reselerów Zortraxa – info z sieci) 😉 Przeskalowanie M200 do większego rozmiaru – no toż mi cud innowacyjności 😉 A potem co? M400?

  1. Potem niedroga M150 albo i M120. 😉
   M200 w innych rozmiarach dobrze by wyglądał tak z rok temu, zapowiadanie tego teraz wygląda co najmniej dziwnie.

   1. O M120 już trąbili w kwietniu 2012 :);););) Wtedy też się promowali i łapali naiwniaków 🙂
    http://reprapforum.pl/component/kunena/8-inne-fabbery/3656-drukarka-zortrax.html

    Kolejna ściemka pod media – rendery nowych drukarek, czyli październik 2014 i otwarcie sklepu w Krakowie 😉
    https://centrumdruku3d.pl/zortrax-otwiera-swoj-salon-krakowie/

    1. I jeszcze jedna fotka, że niby już jest M120 😉 Do tego cytat Rafała

     „Jesteśmy też na ukończeniu projektu o nazwie M-120 będzie to nieco mniejsza drukarka niż M-200, mechanika wraz z obudową została w pełni skończona, pozostały małe szlify i wiele miesiecy testow z racji tego ze to drukarka typu – kliknij drukuj poczekaj xx min otworz drzwiczki i wyjmij wydrukowany model nie moze posiadac nawet malego niedociagniecia lub wymogu kalibracji/serwisowania przez uzytkownika.

     I małe zdjęcie które mogę teraz pokazać, mam nadzieję oszczędzając zbędnych toksycznych aluzji co do tematu renderrzeczywistosc:”

     1. Absolutnie nie zamierzam przedstawiać się jako adwokat Zortraxa (sam czekam na Inventure już od sześciu miesięcy, a końca nie widać…), ale jedno trzeba przyznać: w zeszłym roku Zortrax sprzedawał miesięcznie więcej drukarek 3D, niż 3NOVATICA przez cały okres twojego w niej panowania.

      Możesz się zżymać na strategię jaką prowadzi Zortrax, ale koniec końców to klienci na całym świecie (w tym również w Polsce) dokonali wyboru, która wizja handlowa i która konstrukcja jest lepsza.

     2. No prawdę powiadasz, dlatego „wypisałem się” na własne życzenie ze spółki 3novatica. A w spółce 3novatica ja „nie panowałem” jak dobrze wiesz, więc nie wiem dlaczego piszesz fałszywe informacje. W spółce miałem jedynie % udziałów i to wszystko – nie byłem odpowiedzialny za prowadzenie spółki, sprzedaż i wszystko co z nią związane, nie byłem w zarządzie spółki.

     3. >> No może i prawdę powiadasz (może, bo przecież nie znasz ilości rzeczywistych sprzedaży w obu firmach – prawda?).

      Zortraxa znam, 3N obliczone na podstawie danych finansowych.

      >> W spółce 3novatica ja „nie panowałem” jak dobrze wiesz, więc nie wiem dlaczego piszesz fałszywe informacje.

      Ale byłeś odpowiedzialny za R&D i tego dotyczył mój komentarz. Komentowałem twoje uwagi dot. rozwiązań konstrukcyjnych, za które odpowiadałeś w 3N.

      >>Szkoda, że nie skomentowałeś tego co wyżej napisałem – no ale adwokaci tak mają – nie piszą o tym co oczywiste – piszą tylko o rzeczach, o których im wygodnie pisać 😉

      Pisałem powyższy komentarz chwilę po powrocie z targów i chwilę przed wyjściem na imprezę integracyjną Ultimakera 😉 Komentarz dot. twoich wcześniejszych uwag poniżej…

      >>BTW: znajomy adres IP na Fabrykatorze swego czasu na moment zawitał i robił zamieszanie – szkoda …

      ???

  2. Zortrax Inventure jest katastrofą i nikt nie próbuje tego ukrywać (przynajmniej nie tu). Szykuje się dłuższy artykuł na ten temat…

   Co do M300, to bardzo dobry pomysł, szkoda że pojawił się PO Inventure a nie przed. I to nie jest tak, że był projektowany pod wpływem impulsu, ponieważ Inventure nie wypalił. Zortrax od dawna zapowiada całą serię drukarek 3D (zarówno z serii M- jak i Inventure oraz innych urządzeń niekoniecznie związanych z drukiem 3D), po prostu nie wszyscy dysponują takową wiedzą. O M300 mówiło się już od dobrych paru miesięcy. Jedyne co mnie (odrobinkę) zaskoczyło, to to, że spodziewałem się kopii Ultimakera Extended (powiększona oś Z), tymczasem Zortrax zbudował własnego HBota.

   Co więcej, M300 pojawi się zapewne na rynku wcześniej niż Inventure, ponieważ jego produkcja w kontekście M200 jest bez porównania prostsza.

   Więcej na temat M300 w relacji z targów AM.

 3. Dobre posunięcie ale trochę za późno na tle konkurencji, w M200 brakowało czasami powierzchni żeby coś większego zmieścić… Jest to świetna drukarka i znakomicie broni się jakością wydruków i łatwością obsługi ale na jednym modelu sprzed kilku lat daleko by już nie zajechali. Szczególnie że ich podejście zaczyna wszystkich wkurzać( np: „premiera” inventure, promocja wszędzie poza Polską, nieinformowanie o niczym resellerów, nieudostępnienie obiecanego dawno temu softu z warstwą 0,05mm, mimo że go od dawna mają, brak materiałów do druku które były zapowiadane jako „wkrótce” w ich broszurze – ponad 2 lata minęły). Ich serwis też pozostawia sporo do życzenia, do tej pory za każdym razem(2 razy) musieli dosyłać części bo nie spakowali wszystkiego. Jak tak to (nie)działa to się nie dziwię że liczą sobie prawie 40zł za wysyłkę paczki skoro muszą to robić po 2 razy….

  1. W 100% popieram. M200 jest w swojej klasie naprawdę dobra. Ale na jednej drukarce długo nie pojadą i mam wrażenie, że M300 to raczej taki akt desperacji czyli skoro Inventure nie działa to zróbmy cokolwiek aby coś pokazać „nowego”.

 4. „Dodatkowo firma ma w planach wypuszczenie kolejnych modeli urządzeń, w tym mniejszej i bardziej budżetowej wersji M200 oraz pełnokolorową, profesjonalną drukarkę 3D drukującą ze światłoutwardzalnych fotopolimerów”.
  https://centrumdruku3d.pl/zortrax-mialo-byc-10-mln-poki-udalo-sie-zebrac-6-mln/

  Jakoś tak się chyba układa, że firma ma takie „wzmożenia” w okolicach rund dofinansowań.
  Window dressing? To by dowodziło profesjonalizmu zarządu, ale mnie bardziej interesowałoby….
  …..kiedy w końcu będzie ten fotopolimerowy Zortrax? (licząc od marca 2014, to już na prawdę nie jedna firma zrealizowała o wiele większy projekt…)
  O Inventure już nie pytam…

  40zł za przesyłkę w ramach serwisu? 🙂
  …..Rozumiem.
  -Genialne.

  1. która nie jedna firma zrealizowała o wiele większy produkt…?

   1. A rodzima drukarka SLS? Dużo większy projekt ZREALIZOWANY – to tylko jeden z przykładów – jest ich więcej na całym świecie 😉

  2. No a jak 😉 „Czas na newsy z Zortraxa” już z góry ma ustalone daty 🙂

   1. Wierzysz że oni sprzedają dzięki newsom 🙂 Mają budżet marketingowy i to duży podejrzewam że jak cała reszta niskobudżetowego druku 3d w Polsce zsumowana 🙂

    1. Już zapomniałeś dzięki jakiemu „newsowi” świat o nich usłyszał? 😉 Gdyby tego nie było, to by firma w ciągu 1-2 dni nie była znana na całym świecie. A jeden z pierwszych wywiadów z Tomasiakiem, gdzie mówił, ze „dopinamy kontrakt z Dell-em i teraz jesteśmy w trakcie drugiego, jeszcze większego z inną firmą”? Czy nie widzisz jaki to marketing? Pieniądze na marketing to jedno, ale sposób rozsławiania firmy to drugie (a za takie „newsy” się nie płaci – to media same łapią i powielają nawet bez weryfikacji treści).

     Gwarantuję, że gdyby inna firma, mająca dobrą drukarkę zaczęła tak samo robić, to sukces murowany i sprzedaż na całym świecie.

     Przypominam, ze Ty Jacku byłeś jednym z pierwszych na reprapforum, którzy również piętnowali Zortraxa od tego jak zaczynał – sprzedaż klonów Ultimakera pod nazwą Bluebot i z renderów drukarki – widzę, że pamięć masz krótką 😉

     1. Krzysiu zjedz snikersa i przeczytaj ten wątek, zadawałem tam pytania i chciałem dowiedzieć się co i kto. Ostatnio prowadzisz swoistą krucjatę przeciw takiemu zortrax, 3d gence wnioskuje to czytując Twoje komentarze. Wypadłem z rynku i mam ten zajefajny komfort patrzenia z boku. Co do piętnowania należało im się wtedy bo pokrętnie to wszystko tłumaczyli i się nie spieło mogli to wziąć na klatę ale jakoś poszło bez posypania głowy popiołem. Ani ja ani Ty dziś nic nie znaczymy na rynku a rynek tak odpłyną że raczej nam już to nie grozi. Ale trzeba na to popatrzeć tak, mamy 3dgence mamy zortrax, hbot, zmorph, Prime, I to są fajne firmy każda działa rozwija się i można niejako by być z nich dumnymi o u-design i idea lab dziś już nikt nie pamięta i nie czuje się na tyle mocny aby krytykować kogokolwiek z tej listy bo wykonali w przeciągu 4 ostatnich lat kawał świetnej roboty. Skoro wyciągamy takie stare brudki to Ty też przez ostatnie lata nie spisałeś się jakoś specjalnie https://www.youtube.com/watch?v=tNUjN3bGCuo . Nie licząc już skonfliktowania z każdym kto wkładał masę merytorycznej wiedzy w Twoje forum i rozwalenia tej społeczności. Jak przemek Jaworski zaczął nazywac zmorpha personal fabricator za chwile gate też miał być fabrykatorem także więcej dystansu bo w w powyższych firmach moglibyśmy pracowac jedynie na liniach montażowcyh a nie krytykowac po całej sieci. Dlatego zamiast klepac bezsensowne wypominki na forach proponuje zając się pracą 🙂 Pozdrawiam

     2. Ja też Jacku patrzę na to z boku i dlatego mam komfort wypowiedzi, że już mi nikt „metki” nie przyklei, że piszę to tylko po to aby promować własne produkty. Jestem z boku, działam w zupełnie innej branży, mam prawo pisać to co chcę. Jak się komuś nie podoba to sorry – niech nie czyta.
      Nie podoba mi się coś – komentuję i nie zmieniam swojego stanowiska.
      Branża się rozwija – fajnie. Polskie firmy rosną w siłę – fajnie. Szkoda tylko, że niektórzy robią to niefajnie, a inni potrafią się utrzymać w branży z czystym sumieniem i robią dobrą CIĘŻKĄ robotę (Zmorph, 3d-printers czy Monkeyfab) – ja tak to widzę.

     3. Co do PS. To nie jest złota łopata film mówi o drukarce stworzonej w U-design z września 2013r a w maju 2013 Zortrax miał kampanię na kickstarterze film mówi o przepaści technologicznej co widać gołym okiem. Nie szukałem specjalnie łatwo na niego trafić 🙂 Także ten ja rozumiem że na mojreprap można było syf zamiatać do działu gdzie przeciętny user tego nie widział wyciągając hejterów innych firm na wierzch ale przecież to historia czyż nie….Co do obudowy do telebimu… Publicznie pokazujesz Imperis F200 przemysłową drukarkę 3d którą budujesz projektujesz i może wystawisz na sprzedaż w mieędzyczasie robisz nakładkę na arduino due dla drukarek 3d a tutaj w komentarzach piszesz że jesteś z boku i działasz w innej branży. Także powodzenia z telebimem
      Z drugiej strony edycja komentarza ciekawy zabieg przynajmniej rozmówca nie jest informowany o tym i nie może się odnieść 🙂

     4. W Polsce ulubionym chyba zdaniem jest nie znam się ale zrobił bym to inaczej. Ich newsy ich marketing tak to działa tym bardziej przy skali jakiej Zortrax zamierza osiągnać. Plotki ploteczki bez oficjalnych potwierdzeń i dowodów media to poniosły bo chciały mieć temat. Zortrax jest po kilku emisjach i myślę że KNF to trochę bardziej kompetentne osoby jeśli chodzi o ocenę prowadzenia biznesu i daleko nam do takich instytucji.

     5. >Nie licząc już skonfliktowania z każdym kto wkładał masę merytorycznej wiedzy w Twoje forum i rozwalenia tej społeczności.

      +1. Nikt pracujący w dowolnej poważnej firmie z branży nie wypowiada się na forach bo nie ma siły zmywać z siebie pomyj które zostaną na niego wylane. Ci którzy już nie pracują (pozdrawiam) nauczeni doświadczeniem jak widać też specjalnie nie maja ochoty.

      Swoją drogą w komentarzach na tym portalu jest to samo. Zamiast swoistego branżowego hub’a gdzie można by znaleźć potencjalnego pracodawcę/pracownika jest pustynia ze sporadycznymi shitstormami.

     6. Tak jak pisałem w jednym z komentarzy jakieś 2 tygodnie temu – o ile mamy możliwość moderacji komentarzy (ograniczamy swoją „władzę” wyłącznie do kasowania spamerskich postów), to na to jakie tematy są w nich podejmowane przez użytkowników serwisu już wpływu nie mamy…

      Taki urok branży 🙂

  3. W ramach serwisu nie(ale też musieli dosyłać części), ale jak się cokolwiek z części od nich zamówi to tyle liczą…

 5. WOW! A ja zawsze myślałem, że M200 ma 190 w Z. Dzięki CD3D za wyprowadzenie mnie z błędu!

Comments are closed.

You may also like