Trzy nowe drukarki 3D do produkcji seryjnej od Stratasys

Stratasys, wiodący producent rozwiązań do druku 3D, wprowadził do swojej oferty trzy nowe maszyny: wielkoformatową drukarkę 3D FDM Stratasys F770, proszkową drukarkę 3D H350 operującą w nowatorskiej technologii SAF oraz Origin One dedykowaną do seryjnej produkcji z żywic fotopolimerowych w technologii P3. 

Amerykańsko – izraelski producent urządzeń do druku 3D kolejny raz zaznaczył swoją pozycję w branży druku 3D. Do oferty Stratasys dołączyły trzy nowe maszyny, a każda z nich operuje w innej technologii druku 3D. Są to rozwiązania klasy przemysłowej, dedykowane do produkcji seryjnej. Nowe modele maszyn Stratasys to F770 (FDM), H350 (SAF), Origin One (P3).

Stratasys F770 – wielkogabarytowa drukarka 3D FDM

Wielkogabarytowe drukarki 3D pozwalają na wytwarzanie obiektów o dużych rozmiarach. Nowe urządzenie Stratasys F770 jest jedną z największych maszyn FDM dostępnych na rynku o obszarze roboczym 1000 × 610 × 610 mm, co daje aż 372 100 cm³ przestrzeni roboczej. Urządzenie operuje w technologii FDM, znanej z serii F123. Posiada system dwóch ekstruderów i możliwość stosowania rozpuszczalnego materiału podporowego. Drukarka 3D jest kompatybilna z najpopularniejszymi materiałami do szybkiego prototypowania i wytwarzania funkcjonalnych elementów: ABS i ASA. Jest wyposażona w szczelną, grzaną komorę roboczą, która pozwala na utrzymanie stałej temperatury podczas wytwarzania. Dzięki dużej komorze roboczej i szeregu funkcjonalności, urządzenie umożliwia wytwarzanie bardzo dużych obiektów lub produkcję seryjną. Jest kompatybilna z oprogramowaniem GrabCAD Print, które pozwala na szybkie i łatwe przygotowanie modeli do wielkoformatowego druku 3D. 

Stratasys H350 – proszkowa drukarka 3D

Stratasys opracował autorską technologię drukowania 3D ze sproszkowanych tworzyw sztucznych Selective Absorption Fusion™ (SAF). Pozwala ona na wytwarzanie modeli z poliamidów i elastomerów, które mogą być używane do zastosowań końcowych. Technologia została opracowana na podstawie powder bed fusion. Proszek jest wiązany za pomocą płynu spajającego, który jest precyzyjnie natryskiwany za pośrednictwem głowic piezoelektrycznych. Energia termiczna powoduje wiązanie proszku, spajając warstwę wydruku. Następnie nanoszona jest kolejna warstwa materiału i proces się powtarza, aż do zbudowania kompletnej geometrii. 

Aktualnie nowa drukarka 3D Stratasys H350 obsługuje materiał poliamidowy PA11. Producent zapowiedział wprowadzenie do oferty innych, kompatybilnych tworzyw, w tym również elastomerów. Z charakterystyki technologii wynika, że elementy powstają bez konieczności stosowania struktur podporowych. Dzięki temu wydajne wytwarzanie skomplikowanych geometrii jest możliwe, nawet na skalę przemysłową. Urządzenie posiada obszar roboczy o wielkości 315 × 208 × 293 mm, a zastosowana technologia druku 3D pozwala budować modele szybciej niż w metodzie SLS.  

Origin One – drukarka 3D do wytwarzania z żywic fotopolimerowych

Drukarka 3D Origin One operuje w technologii Programmable PhotoPolymerization P3™, która do tej pory była rozwijana przez firmę Origin. Ta metoda bazuje na DLP, niemniej jednak z uwagi na szereg wprowadzonych modyfikacji pozwala na wysokowydajną i seryjną produkcję z materiałów klasy przemysłowej. Nowe urządzenie Stratasys jest kompatybilne z 10 żywicami fotopolimerowymi różnych producentów, w tym BASF, Henkel czy DSM. Maszyna umożliwia wytwarzanie z materiałów sztywnych i udarnych, odpornych na działanie temperatur, elastycznych oraz biokompatybilnych. 

Dzięki komorze roboczej o wymiarach 192 x 108 x 370 i zastosowanym zaawansowanym systemie kontrolującym temperaturę, natężenie światła UV i innych parametrów druku 3D, Origin One pozwala na niezawodną i wysoce powtarzalną produkcję seryjną z dużą wydajnością. Wydruki charakteryzują się wysoką jakością powierzchni, o właściwościach porównywalnych do modeli produkowanych metodą wtryskową. 

Źródło: CadXpert.pl – Oficjalny Dystrybutor Stratasys w Polsce – Stratasys Platinum Partner

Scroll to Top