5 października 2015 roku Michał Sołowow – jeden z najbogatszych ludzi w Polsce, zainwestował środki we 3DGence, jednego z najważniejszych producentów drukarek 3D w Polsce. Przez blisko półtora roku firma funkcjonowała jako spółka złożona z nowego inwestora oraz grupy pierwotnych założycieli firmy. Wczoraj, 27 marca 2017 r. we wszystkich mediach głównego nurtu ogłoszono, że Sołowow przejął 100% udziałów w spółce. Dziś u nas dowiecie się co z tego dokładnie wynika…?
MSG (Michał Sołowow Group) to jedna z największych grup kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie zatrudnia ponad 14.000 pracowników i skupia się na inwestycjach w spółki technologicznie. Jedną z najbardziej znanych z nich jest Synthos – czołowy producent kauczuku na świecie. Dzięki obecności w jednej grupie kapitałowej firmy wkrótce rozpoczną pracę nad własnym produktem – wykorzystywanymi w druku 3D filamentami. Wiedza i doświadczenie z zakresu przetwarzania tworzyw sztucznych pozwoli na wykorzystywanie druku 3D w przemyśle oraz innych profesjonalnych branżach.
Dzięki dostępowi do zasobów grupy oraz wsparcia samego inwestora, 3DGence pozyskało środki i wiedzę na przeprowadzenie ekspansji na rynkach międzynarodowych, wdrożenie nowej linii produktów, zwiększenia mocy produkcyjnych oraz rozpoczęcia prac badawczych nad urządzeniami w innych technologiach druku 3D niż sztandarowy FDM. Aktualne plany spółki są bardzo śmiałe i mają (w końcu…) szansę spełnić olbrzymi potencjał, jaki w niej od dawna drzemie.
Jednym z pierwszych kroków po przejęciu firmy przez MSG było przeniesienie jej siedziby do nowego zakładu produkcyjnego, gdzie znajdują się wyspecjalizowane laboratoria R&D, nowoczesna hala produkcyjna oraz dedykowane przestrzenie magazynowe. Linia produktów INDUSTRY – drukarki 3D, która zdobyła nagrodę w plebiscycie branżowym CD3D w kategorii Najlepsza Nowa Drukarka 3D Roku 2016, ma zostać rozszerzona o następujące urządzenia:
- F340 (dotychczasowy model INDUSTRY) – drukarka 3D z zamkniętą i podgrzewaną komorą roboczą oraz opatentowanym mechanizmem druku 3D z dwóch głowic drukujących
- F360 (przewidywana premiera – Q1 2018) – drukarka 3D o powiększonej komorze roboczej w stosunku do wersji F340; ma być w niej zastosowany nowoczesny system podgrzewania komory roboczej
- F610 (przewidywana premiera – Q4 2018) – drukarka 3D o obszarze roboczym na poziomie 61 ×61 ×61 cm.
Niezależnie od drukarek 3D, wewnątrz struktur działu rozwoju powstał nowy zespół, który jest odpowiedzialny za tworzenie nowych głowic i modułów do urządzeń 3DGence. Dzięki temu drukarki 3D mają zostać wyposażone w nowe funkcjonalności wraz z rozwojem rynku filamentów.
Kolejną nowością ma być wypuszczenie własnego, dedykowanego oprogramowania do drukarek 3DGence. Projekt rozpoczęto jeszcze w 2016 r., a jego przewidywane zakończenie to drugi kwartał bieżącego roku. Dedykowane oprogramowanie ma pozwolić na uzyskanie dużo lepszych efektów pracy drukarek 3D i ma być kompatybilny z 3DGence ONE oraz 3DGence INDUSTRY.
Kolejnym projektem uruchomionym przez firmę jest działalność usługowa, oparta o farmę drukarek 3D wyposażoną w 30 drukarek 3DGence ONE (z opcją rozbudowy jej do 80 urządzeń) oraz 5 drukarek 3D INDUSTRY. W pracy wykorzystywane są materiały takich producentów jak Verbatim, taulman3D, colorFabb, Formfutra czy też rodzimych Fiberlogy, F3D i Spectrum Filaments.
Firma będzie prezentować aktualne modele swoich urządzeń: 3DGence One, INDUSTRY oraz Medical na trwających właśnie targach Dni Druku 3D w Kielcach.