W półtora roku po sensacyjnym połączeniu się dwóch czołowych producentów desktopowych drukarek 3D typu FDM / FFF – holenderskiego Ultimakera z amerykańskim MakerBotem, nowo utworzona firma – UltiMaker, ogłosił dziś zmianę profilu działalności drugiej marki. MakerBot – historycznie pierwsza firma produkująca amatorskie drukarki 3D na świecie, kojarzona przez szereg ostatnich lat z sektorem produkcyjnym w klasie urządzeń desktopowych, ma od teraz być jedynie marką edukacyjną. Sektor profesjonalny przejmie na siebie główny podmiot, czyli UltiMaker.
Chociaż ta zmiana może wydać się dla niektórych osób zaskakująca, w rzeczywistości od samego początku swojego istnienia MakerBot był bardzo aktywny w obszarze edukacji szkolnej i uczelnianej. Bre Pettis – współzałożyciel i CEO firmy w jej wczesnych, startup/owych latach, sam był z wykształcenia i zawodu nauczycielem – można zatem powiedzieć że jego dawna firma zatoczyła wielkie koło na drodze swojego rozwoju.
Dzięki ponad dziesięcioletniemu doświadczeniu w ścisłej współpracy z nauczycielami, MakerBot jest obecny w ponad 10.000 szkołach i bibliotekach w samej tylko Ameryce Północnej. Z kolei globalna platforma MakerBot Education zrewolucjonizowała do pewnego stopnia sposób, w jaki uczniowie zapoznają się technologiami przyrostowymi, projektowaniem 3D i podstawami mechaniki. Kluczem do sukcesu MakerBota jest jego holistyczne podejście do edukacji w zakresie druku 3D, łączące plany lekcji, pomysły na projekty, szkolenia i opracowywanie programów nauczania, wsparcie, oprogramowanie i sprzęt, aby umożliwić nauczycielom wzbogacanie nauki w klasie i zwiększanie zaangażowania uczniów.
MakerBot posiada także własny program certyfikacji, oferujący kompleksowe podejście do edukacji w zakresie druku 3D. Do tej pory prawie 2000 nauczycieli przystąpiło do certyfikacji MakerBot, a ponad 10.000 uczniów zapisało się na kursy Design Thinking firmy. Wypełniając lukę między technologią a nauką, programy te mają na celu wyposażenie uczniów w niezbędne umiejętności, a nauczycieli w wiedzę i pewność siebie, które pozwolą im przewodzić w edukacji STEM.
Aby propagować druk 3D w edukacji, MakerBot opracował kompleksowy ekosystem edukacyjny ekosystem o nazwie Sketch, który zawiera:
Drukarki 3D z serii MakerBot Sketch, obejmujące Sketch Standard i Sketch Large. Każda z nich jest wyposażona w całkowicie zamkniętą komorę drukującą, podgrzewaną i elastyczną płytę roboczą, filtr cząstek stałych, ekran dotykowy, wbudowaną kamerę i funkcję Wi-Fi.
Programy certyfikacyjne MakerBot dla nauczycieli i studentów, oferują programy szkoleniowe dotyczące drukarek 3D certyfikowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Technologii w Edukacji (ISTE). Certyfikat MakerBot dla uczniów i studentów oferuje szczegółowe kursy skupiające się na myśleniu projektowym i praktycznych zastosowaniach druku 3D, podczas gdy program edukatorów koncentruje się na tworzeniu programów nauczania druku 3D, scenariuszach lekcji, pomysłach na projekty. Nauczyciele mogą również otrzymać odpowiednie punkty rozwoju zawodowego. Programy certyfikacyjne MakerBot zostały przetłumaczone na język francuski, hiszpański, niemiecki i brytyjski-angielski, a w przyszłości będzie dostępny w większej liczbie języków.
MakerBot Education w postaci setek planów lekcji, pomysłów na projekty i inspiracje dotyczących druku 3D, opracowanych przez społeczność edukacyjną. Treść jest sprawdzana i zatwierdzana przez MakerBot Education, aby zapewnić gotowość do zajęć. Za pośrednictwem Thingiverse, największego internetowego repozytorium modeli 3D, nauczyciele mogą znaleźć pomysły i projekty dotyczące drukowania 3D dla każdego poziomu klasy i przedmiotu. W zestawie znajduje się także popularny Przewodnik dla nauczycieli MakerBot – poradnik dotyczący drukowania 3D w klasie, zawierający rozdziały dotyczące drukowania 3D, projektowania 3D, integracji w klasie i projektów drukowania 3D gotowych do wykorzystania w klasie.
MakerBot CloudPrint, które usprawnia przepływ pracy podczas druku 3D, umożliwiając nauczycielom zarządzanie, monitorowanie i drukowanie projektów uczniów bezpośrednio z Internetu. MakerBot CloudPrint oferuje nauczycielom zaawansowane funkcje, w tym zdalne monitorowanie, zarządzanie wieloma drukarkami i konfigurowalne ustawienia. Oprogramowanie jest w pełni oparte na chmurze, co eliminuje potrzebę stosowania skomplikowanych wymagań IT. Nauczyciele mogą bezproblemowo uzyskać dostęp do oprogramowania i korzystać z niego, tworząc płynną ścieżkę od projektu cyfrowego do druku 3D. Nauczyciele mogą również łączyć się z CloudPrint za pośrednictwem kont Google Classroom, co upraszcza logowanie i zapewnia bezpieczne i znajome środowisko.
Źródło: materiały prasowe UltiMaker