Ultimaker 2+, Ultimaker 3 i Ultimaker S5 – porównanie drukarek 3D

Holenderski Ultimaker to nie tylko jedna z największych firm na świecie produkujących drukarki 3D, lecz zarazem jeden z prekursorów sektora desktopowych drukarek 3D w ogóle. Założona w 2011 roku firma od samego początku istnienia wyznacza trendy i kierunki rozwoju rynku urządzeń niskobudżetowych, pozostając równocześnie wierną ideom ruchów open-source i open-hardware, z których się wywodzi.

Aktualnie w ofercie firmy znajdują się cztery linie urządzeń – Ultimaker Original+, Ultimaker 2+, Ultimaker 3 oraz niedawno wprowadzony na rynek Ultimaker S5. Nie licząc pierwszego urządzenia, wszystkie wyglądają na pierwszy rzut oka tak samo, różniąc się mniejszą lub większą liczbą drobiazgów. Są to jednak tylko pozory – w rzeczywistości modele 2+, 3 i S5 to trzy różne drukarki 3D o odrębnej specyfice użytkowania.

Zacznijmy od krótkiego rysu historycznego… Ultimaker Original+ to jak sama nazwa wskazuje pierwsza, oryginalna konstrukcja, której prototyp pojawił się w 2010 roku. Początkowo funkcjonował jako projekt open-source dostępny do pobrania za darmo w internecie. Z czasem jego twórcy – Martijn Elserman, Erik de Bruijn i Siert Wijnia zaczęli sprzedawać części potrzebne do samodzielnego montażu urządzenia tworząc wokół tego zalążek firmy.

Ultimaker Original+ ma większość elementów konstrukcyjnych wykonanych z drewna. Jest sprzedawany w zestawie do samodzielnego montażu i stanowi ukłon w kierunku międzynarodowej społeczności firmy, wśród której znajdą się osoby postrzegające oryginalną, drewnianą drukarkę 3D za wciąż najlepszy produkt firmy z uwagi na swobodę jej przerabiania i dostosowywania do własnych potrzeb.

Jesienią 2013 roku na rynku pojawił się Ultimaker 2, który posiadał już charakterystyczną, flagową, białą obudowę. Drukarka 3D była skierowana zarówno do użytkowników indywidualnych, lecz również do szeroko pojętego biznesu. W styczniu 2015 pojawiła się powiększona i pomniejszona wersja drukarki 3D w postaci Ultimakera 2 Extended i GO, a rok później upgrade’owana wersja dwóch urządzeń – Ultimaker 2+ i Ultimaker 2+ Extended.

W październiku 2016 roku premierę miała trzecia generacja drukarek 3D – Ultimaker 3 i Ultimaker 3 Extended, które zostały wyposażone m.in. w dwie głowice drukujące i komunikację bezprzewodową.

Z kolei w kwietniu tego roku światło dzienne ujrzała ostatnia, czwarta generacja drukarek 3D firmy w postaci Ultimakera S5 z największym ze wszystkich urządzeń obszarem roboczym.

Porównanie parametrów technicznych:

WERSJE STANDARDOWE

 Ultimaker 2+  Ultimaker 3  Ultimaker S5
 Cena brutto: 9999,00 PLN  15.999,00 PLN  28.999,00 PLN
 Obszar roboczy:  223 x 223 x 205 mm 215 x 215 x 200 mm  330 x 240 x 300 mm
 Materiały:  PLA, ABS, CPE, CPE+, PC, Nylon, TPU 95A, PP  PLA, ABS, CPE, CPE+, PVA, PC, Nylon, TPU 95A, PP, Breakaway  PLA, ABS, CPE, CPE+, PVA, PC, Nylon, TPU 95A, PP, Breakaway
 Średnica filamentu:  2,85 mm  2,85 mm  2,85 mm
 Liczba głowic: 1 2 2
 Typ głowic: Olsson Block  Print cores  Print cores
 Średnice głowic: 0,25 mm
0,4 mm
0,6 mm
0,8 mm
0,25 mm
0,4 mm
0,8 mm
 0,25 mm
0,4 mm
0,8 mm
 Temperatury głowic:  180°C – 260°C  180°C – 280°C   180°C – 280°C
 Tryb kalibracji:  ręczna asystowana  automatyczna  automatyczna
 Komunikacja:  karta SD pendrive, WiFi  pendrive, WiFi

.
WERSJE EXTENDED

 Ultimaker 2+ Extended  Ultimaker 3 Extended  Ultimaker S5
 Cena brutto: 13.299,00 PLN  19.899,00 PLN  28.999,00 PLN
 Obszar roboczy:  223 x 223 x 300 mm 215 x 215 x 300 mm  330 x 240 x 300 mm
 Materiały:  PLA, ABS, CPE, CPE+, PC, Nylon, TPU 95A, PP  PLA, ABS, CPE, CPE+, PVA, PC, Nylon, TPU 95A, PP, Breakaway  PLA, ABS, CPE, CPE+, PVA, PC, Nylon, TPU 95A, PP, Breakaway
 Średnica filamentu:  2,85 mm  2,85 mm  2,85 mm
 Liczba głowic: 1 2 2
 Typ głowic: Olsson Block  Print cores  Print cores
 Średnice głowic: 0,25 mm
0,4 mm
0,6 mm
0,8 mm
0,25 mm
0,4 mm
0,8 mm
 0,25 mm
0,4 mm
0,8 mm
 Temperatury głowic:  180°C – 260°C  180°C – 280°C   180°C – 280°C
 Tryb kalibracji:  ręczna asystowana  automatyczna  automatyczna
 Komunikacja:  karta SD pendrive, WiFi  pendrive, WiFi

.
Cechy i różnice:

Seria Ultimaker 2+ to drukarki 3D stanowiące pierwszy krok producenta ze świata hobbystów i amatorów w kierunku użytkowników biznesowych. Z jednej strony są zoptymalizowane pod początkujących, którzy po relatywnie krótkim przeszkoleniu powinni bez problemu poradzić sobie z ich obsługą – z drugiej pozwalają na olbrzymią ingerencję w hardware. Mówiąc inaczej – Ultimaker nie tylko pozwala, lecz wręcz zachęca do modyfikowania urządzeń i rozszerzania ich o nowe funkcjonalności.

Ultimaker 2+ i Ultimaker 2+ Extended są wyposażone w jedną głowicę drukującą, co wciąż stanowi standard w świecie desktopowego druku 3D. Głowice drukujące mogą być wymieniane poprzez ich wykręcanie. Do komunikacji z urządzeniem wykorzystujemy standardową kartę SD – drukarki 3D nie posiadają modułu WiFi. Stół roboczy jest kalibrowany ręcznie za pomocą pokręteł umiejscowionych na jego dole. Seria U2+ jest najtańszą z serii biznesowej Ultimakera.

Idealny użytkownik drukarki 3D Ultimaker 2+

  • drukuje detale o standardowej dla technologii FDM geometrii
  • ma chęć / potrzebę eksperymentowania z nietypowymi gatunkami materiałów eksploatacyjnych od zróżnicowanych dostawców
  • chce / potrzebuje modyfikować drukarkę 3D.

ZOBACZ: Ultimaker 2 – recenzja drukarki 3D

Seria Ultimaker 3 ma charakter dużo bardziej profesjonalny i jest zdecydowanie gorszym wyborem jeśli chodzi o możliwość ewentualnej modyfikacji lub rozbudowy. Jest skierowana do użytkowników ceniących sobie komfort pracy i powtarzalność. Idealne rozwiązanie dla biznesu – w szczególności o charakterze produkcyjnym / przemysłowym. Fantastyczne narzędzie do pracy – to na czym użytkownik skupia się najmniej to obsługa samej drukarki 3D – ona po prostu drukuje to, co zostało jej zlecone.

Ultimaker 3 i Ultimaker 3 Extended są wyposażone w dwie głowice drukujące. Domyślnie jedna służy do druku 3D materiału budulcowego, a druga do podporowego, rozpuszczalnego w wodzie. Pozwala to na drukowanie bardzo złożonych i skomplikowanych geometrycznie detali. Można też drukować z dwóch głowic z materiałów budulcowych o różnym kolorze. W przeciwieństwie do serii U2+, chcąc zmienić głowicę nie wykręca się jej, tylko łatwo zdejmuje za pomocą dedykowanego przycisku. Dodatkowo, oryginalne filamenty Ultimaker wyposażone w chip są automatycznie rozpoznawane przez drukarkę 3D przy ich zakładaniu.

Drukarki 3D są wyposażone w moduł WiFi i są przystosowane do pracy sieciowej w tzw. klastrach (tj. zestawach kilku – kilkunastu – kilkudziesięciu urządzeń zarządzanych on-line z poziomu jednego lub grupy komputerów). Ich pracę śledzą wbudowane kamery video, które przekazują obraz na ekran komputera.

Idealny użytkownik drukarki 3D Ultimaker 3

  • drukuje detale o skomplikowanej geometrii
  • zależy mu na łatwej, ciągłej i bezproblemowej pracy
  • traktuje drukarkę 3D jak narzędzie pracy, a nie ciekawostkę technologiczną.

ZOBACZ: ULTIMAKER 3 – test drukarki 3D – część 1 – PLA
ZOBACZ: ULTIMAKER 3 – test drukarki 3D – część 2 – ABS i NYLON

Ultimaker S5 to w pełni profesjonalna drukarka 3D w segmencie desktopowym. Posiada największy w całym portfolio producenta obszar roboczy, który jest zamknięty z czterech stron. Posiada wszystkie cechy znane z serii U3 oraz dodatkowo:

  • czujnik przepływu filamentu, który pauzuje drukarkę 3D w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek problemu
  • dokładniejszy i bardziej precyzyjny system automatycznej kalibracji stołu roboczego
  • kolorowy, dotykowy wyświetlacz służący do zarządzania pracą drukarki 3D
  • maksymalne wyciszenie pracy.

Idealny użytkownik drukarki 3D Ultimaker S5

  • drukuje detale o skomplikowanej geometrii
  • zależy mu na łatwej, ciągłej i bezproblemowej pracy
  • traktuje drukarkę 3D jak narzędzie pracy, a nie ciekawostkę technologiczną
  • potrzebuje wydrukować detal o dużych gabarytach z profesjonalnych, inżynieryjnych materiałów eksploatacyjnych i nie martwić się, czy wyjdzie jak trzeba…
Scroll to Top