Przyszłość druku 3D jest w rękach naszych dzieci… Chociaż technologia druku przestrzennego upowszechnia się z każdym kolejnym rokiem, a ilość sprzedanych drukarek 3D rośnie w niespotykanym dla innych obszarów nowych technologii tempie, w dalszym ciągu pozostaje przede wszystkim domeną specjalistów i hobbystów. Powód jest prozaiczny – większość ludzi na świecie, choć prędzej czy później zgłębiłaby tajniki drukowania 3D, nie ma dziś świadomości jak można by go realnie wykorzystać w życiu codziennym? To jednak sukcesywnie się zmienia… Nasze dzieci dorastają już ze świadomością istnienia tego typu urządzeń oraz możliwości jakie one dają. Wchodząc w wiek dorosły, będą korzystać z drukarek 3D na co dzień nie tylko dlatego, że będą one dużo bardziej powszechne niż obecnie, lecz głównie dlatego, iż będą one dla nich czymś oczywistym i naturalnym – dokładnie na tej samej zasadzie jak miało to miejsce z internetem w przypadku osób urodzonych po 1990 roku.
Prowadząc liczne pokazy druku 3D w szkołach podstawowych, dostrzegamy w oczach dzieci nie tylko olbrzymie zainteresowanie tą technologią, lecz również naturalną chęć wykorzystania jej do zabawy. Dzieci nie myślą ograniczeniami typowymi dla nas – dorosłych. Dla nich jest to po prostu urządzenie, które pozwala spełniać ich najprzeróżniejsze pomysły i marzenia. Niestety na dzień dzisiejszy główną barierą jest stosunkowo wysoka cena urządzenia. Chociaż niektóre, całkiem dobre modele drukarek 3D kosztują tyle co laptopy w drugiej połowie lat 00-nych (czyli ok. 4000 – 5000 PLN), dla wielu rodziców jest to w dalszym ciągu zbyt duży wydatek.
My jednak postanowiliśmy coś z tym zrobić…
Z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka, postanowiliśmy przygotować specjalny konkurs – „Druk 3D w oczach dziecka”, w którym główną nagrodą będzie możliwość wydrukowania (niemalże*) dowolnego modelu na drukarce 3D, o maksymalnym wymiarze aż 30 x 30 x 30 cm. Za drugie i trzecie miejsce w konkursie będzie przysługiwać podobna nagroda, tylko o nieco mniejszym rozmiarze (II miejsce – maksymalny wymiar modelu – 15 x 15 x 15 cm, III miejsce – maksymalny wymiar modelu – 10 x 10 x 10 cm).
Co trzeba zrobić aby wziąć udział w konkursie?
Trzeba postawić na swoją wyobraźnię i kreatywność – czyli rzeczy, które najbardziej liczą się w druku 3D! Dziecko, które będzie chciało wygrać możliwość wydrukowania czegoś naprawdę, naprawdę dużego z drukarki 3D, będzie musiało jedynie narysować drukarkę 3D – a dokładnie swoje wyobrażenie na jej temat oraz coś co chciałoby na niej wydrukować. Nie będzie to musiał być wcale ten konkretny finalny model – może to być cokolwiek. Liczy się tylko wyobraźnia… Rysunek w w formie skanu lub zdjęcia będzie trzeba przesłać nam na specjalny adres konkursowy, a my wybierzemy trzy najlepsze, zwycięskie prace.
Do współpracy przy konkursie zaprosiliśmy ABC Data – jednego z największych dystrybutorów elektroniki w Europie, który bardzo aktywnie wchodzi w branżę druku 3D, oferując produkty czołowych polskich i zagranicznych producentów drukarek 3D, jak również szeroki asortyment filamenty do druku 3D. ABC Data jest oficjalnym partnerem naszego konkursu.
Zwycięskie wydruki będą drukowane na drukarce 3D HBot z wrocławskiej firmy 3D Printers, która nie tylko zapewnia odpowiednio duży obszar roboczy – 30 x 30 x 30 cm, lecz przede wszystkim wysoką jakość wydruków. Dzięki temu zwycięzcy będą mogli być pewni, iż to co otrzymają będzie w pełni spełniać ich oczekiwania.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął CHIP – czołowe pismo o tematyce komputerowej w Polsce.
Konkurs startuje 18 maja i będzie trwał o końca bieżącego miesiąca, tj. 31.05.2015 r. W poniedziałek 01.06.2015 r., w Dzień Dziecka ogłosimy zwycięzców. Po tym terminie przystąpimy również do realizacji zwycięskich wydruków.
Szczegółowe informacje na temat zasad konkursu, jego regulamin oraz specjalne konto e-mail, na które będzie można nadsyłać prace konkursowe zostaną opublikowane w najbliższy poniedziałek rano.
Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie i liczymy na mnóstwo fantastycznych zgłoszeń!
* Wydruki będą realizowane w technologii FDM, która posiada pewne ograniczenia co do geometrii drukowanych modeli. Wydruki będą również jednokolorowe. Dlatego przed wydrukowaniem zwycięskich projektów, będziemy każdorazowo konsultować możliwości wydrukowania modeli pod kątem technologicznym.