Copper 3D, chilijsko-amerykański producent antybakteryjnych filamentów, znany jest z swojego zaangażowania w projekty społeczne. Swoimi produktami stara się pomagać w podnoszeniu komfortu życia najbardziej potrzebującym, angażując się m.in. w projekt tworzenia antybakteryjnych zabawek czy projektując urządzenie, zmniejszające ryzyko zakażenia wirusem HIV w trakcie karmienia piersią. Teraz czas na maski ochronne.

W obliczu pandemii COVID-19 firma również nie pozostała obojętna i zdecydowała się na rozpoczęcie projektu, który może okazać się rozwiązaniem problemu niedoboru środków ochrony osobistej. W ramach projektu #HackThePandemic zespół Copper3D stworzył własny model 3D popularnej maski ochronnej N95 i zoptymalizował go w taki sposób, aby każdy mógł ją wdrukować 3D z użyciem nawet najprostszych drukarek 3D FDM. Projekt maski ochronne został udostępniony w ramach licencji open-source.

Jak mówią twórcy, opracowanie modelu maski NanoHack jest odpowiedzią na niedobór sprzętu ochrony osobistej z jakim zmaga się służba zdrowia niemal na całym świecie. Tworząc je, zespół projektowy starał się, aby ich rozwiązanie przypominało standardową maskę ochronną, ale wzbogaconą o dodatkowe właściwości takie jak :

  • antywirusowa powierzchnia (do osiągnięcia za sprawą materiałów od Copper3D),
  • modularna budowa,
  • możliwość personalizacji i zmian rozmiaru na poziomie projektu,
  • łatwość czyszczenia,
  • możliwość recyklingu zużytej maski,
  • łatwość wykonania niskim kosztem.
maski_ochronne_maska_ochronna
Elementy maski

Materiały Copper3D wyróżnia fakt, że przez dodatek nanocząstek miedzi wykonywane z nich wydruki 3D wyróżniają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Ich najpopularniejszy materiał PLACTIVE dostępny jest w trzech wariantach – 1, 2 oraz 3 % (przy czym stężenie 3% zapewnia maksymalne działanie antybakteryjne w ciągu 6 godzin, a 1% – w przeciągu 18-24 godzin). Po upływie jednej doby wszystkie materiały, bez względu na stężenie osiągają optymalne działanie przeciwbakteryjne.

Daniel Martínez, dyrektor ds. innowacji w Copper 3D, podkreśla, ze w obecnej sytuacji, kiedy dystrybucja produktów pomiędzy państwami jest utrudniona, możliwość wykonywania elementów na miejscu, bez potrzeby ich transportowania jest niesamowicie istotna. Zespół Copper3D ma nadzieję, że w ramach projektu, firmy, jednostki naukowe oraz entuzjaści druku 3D będą pobierać ich model 3D i propagować go na całym świecie.

To kolejny przypadek, w którym społeczność druku 3D pokazuje swoje społeczne zaangażowanie. Wcześniej pisaliśmy już o projekcie realizowanym w włoskim FabLab’ie a także modelach publikowanych zarówno przez amatorów jak i firmy z branży druku 3D. Również w Polsce wolontariusze zrzeszają się, aby wspomóc jak największą ilość potrzebujących, szyjąc m.in. jednorazowe maski ochronne oraz szukając zastosowań dla technologii druku 3D.

maski_ochronne_maska_ochronna
Schemat złożenia – maska ochronna wraz z filtrami – można wykorzystać standardowe filtry do masek.

Z dedykowanej strony producenta można pobrać gotowy model STL, a także znaleźć szczegółową instrukcję montażu maski. Czas wydruku wszystkich elementów to mniej niż pięć godzin.

Oficjalnymi partnerami projektu #HackThePandemic są: CD3D oraz 2B3D, dystrybutor rozwiązań Copper3D w Polsce.

Źródło: 3dprintingcenter.net

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like