Branża druku 3D jest podzielona na dwa niezależne światy: niskobudżetową, opartą w większości na tanich drukarkach 3D drukujących w technologii FDM oraz profesjonalną, w skład której wchodzą maszyny i urządzenia drukujące we wszystkich możliwych technologiach. To co rozdziela te dwa światy to olbrzymia przepaść cenowa. O ile w przypadku niskobudżetowych FDM`ów ceny oscylują w granicach kilku-kilkunastu tysięcy PLN, o tyle w przypadku maszyn profesjonalnych ceny najtańszych drukarek 3D zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy – a kończą na kilku milionach PLN.
Kolejnym problemem z jakim spotykają się osoby myślące o zakupie profesjonalnych maszyn drukujących jest brak łatwego dostępu do ich cen. O ile ceny niskobudżetowych drukarek 3D można bez problemu sprawdzić chociażby w naszej BAZIE DRUKAREK 3D, o tyle nie ma na świecie jej jakiegokolwiek odpowiednika w kontekście maszyn profesjonalnych. Ma to związek z polityką handlową producentów i dystrybutorów. Ceny drukarek 3D są dostępne wyłącznie w formie spersonalizowanej oferty cenowej rozsyłanej np. mailem.
Ten problem stara się rozwiązać w pewien sposób nowy serwis internetowy, który właśnie ujrzał światło dzienne – Uzata.com. Uzata to katalog używanych maszyn drukujących w 3D, który pobiera ofertę ze wszystkich największych serwisów aukcyjnych na świecie – przede wszystkim e-Baya. Nazwa „Uzata” pochodzi z języka esperanto i oznacza „używany„.
Twórcą Uzata.com jest Mirek Jaskułowski, doskonale znany w branży druku 3D z prowadzenia marek Printila i druk.xyz. Jak twierdzi, celem powstania tego typu serwisu było stworzenie jednego miejsca w sieci, gdzie pojawiłyby się wszystkie ogłoszenia dotyczące sprzedaży używanych profesjonalnych maszyn do druku 3D i oszczędzenie użytkownikowi czasu potrzebnego na przeglądanie pojedynczych ofert rozsianych po różnych miejscach.
Po wejściu na serwis użytkownik może przejrzeć wszystkie aktualne oferty sprzedaży, które generują się automatycznie. Po wejściu na konkretny model urządzenia, wyświetlają się z kolei szczegóły oferty, galeria produktu oraz linki do danego serwisu, w którym oferowane są drukarki 3D (np. wspomniany eBay). Ponadto, w lewej kolumnie są widoczne takie narzędzia jak filtrowanie ofert po kontynentach, po producentach czy konwerter walut.
Uzata.com to bez wątpienia bardzo ciekawe i funkcjonalne narzędzie i tym bardziej cieszy, iż powstało w Polsce (na dodatek w Łodzi – tak jak CD3D czy Printelize). Z zaciekawieniem będziemy śledzić dalsze losy tego projektu, szczególnie wiedząc, iż są szykowane już kolejne funkcjonalności.
Źródło: www.uzata.com