VII edycja Dni Druku 3D – prezentacja stoisk wystawców

Wprawdzie od Dni Druku 3D minęły już dwa tygodnie, doczekując się nawet oficjalnego podsumowania przez ich organizatorów, to ich rozmach i skala wciąż wzbudzają wiele emocji. VII edycja największych polskich targów poświęconych technologiom przyrostowym w Kielcach była pełna niespodzianek. Na hali pojawiło się 80 wystawców, w tym kilku debiutantów. Dni Druku 3D to nie tylko okazja do zobaczenia sprzętów i materiałów, które część odwiedzających zna jedynie z internetu, lecz także możliwość wzięcia udziału w wykładach i konferencjach.

Na podsumowanie wydarzenia, chciałabym przybliżyć większość stoisk naszym czytelnikom, którzy nie mogli przejść się po alejkach hali G Centrum Kongresowego Targów Kielce. Z góry przepraszam również tych, których stoisk nie udało mi się opisać – postaram się to nadrobić we wrześniu. Kolejność prezentowanych stoisk jest zupełnie przypadkowa…

Aye Aye Labs

henry

Krakowskie Aye Aye Labs zaprezentowało najprawdopodobniej najszybszą drukarkę 3D targów – HotRodHenry. Maszyna ta dysponuje ogromnym obszarem zadruku: 35 x 35 x 60 cm (ponad 73 litry!) i rozdzielczością warstwy na poziomie 50-250 mikronów. W pracy możliwe jest korzystanie ze wszystkich dostępnych na rynku materiałów termoplastycznych do druku 3D w technologii FDM. Jej prędkość to 450 mm/s!

3D for you

DSC04995

3D for you to jeden z tegorocznych debiutantów na targach. Firma posiadała jedno z większych stanowisk, do którego zapraszała gromada uśmiechniętych młodych dziewcząt w różowych sukienkach, do złudzenia przypominająca grupę udającą się na wieczór panieński. Stoisko 3D for you zachwyciło mnie prostym i przyjemnym użytkowym designem. Firma ta skupia się na realizacji zleceń druku 3D i przetwórstwie tworzyw sztucznych. Obecnie posiada 20 drukarek 3D, zamierza jednak do końca roku zwiększyć tę liczbę do aż 50, co pozwoli na wykonywanie zleceń w jeszcze szybszym tempie. W ciągu kilku nadchodzących miesięcy planuje wprowadzić własną linię filamentów.

Fiberlogy

IMG_1529

Fiberlogy to kolejna z nowości na Dniach Druku 3D. Ich propozycją był filament HD PLA fiberlogy, charakteryzujący się tolerancją wymiarową na poziomie +/- 0,02 mm, który po odpowiednim wygrzaniu zmienia właściwości – osiąga wytrzymałość mechaniczną zbliżoną do ABS. W najbliższym czasie przeprowadzimy testy tego materiału.

3D Filamenty

IMG_1504

Firma 3D Filamenty zaskoczyła nowym materiałem – 3D GO, produkowany z holenderskiego surowca. Dostępny jest w wielu wersjach: biodegradowalne PLA, ABS sugerowany także do przemysłowego druku 3D, M-ABS – nie zawierający butadienu, co eliminuje charakterystyczny zapach ABS, CARBON – filament PET-G wzmocniony 20% udziałem włókna węglowego, odporny na temperaturę do 80°C, C PET-G – transparentny materiał łączący cechy PLA i ABS,  WOOD – kompozyt PLA i drewna.

Drukarnia Golem 3D

IMG_1521

Stanowisko Drukarni Golem 3D  zaskoczyło swoją różnorodnością. Można było znaleźć na nim modele o różnych gabarytach i zastosowaniu – od prostych gadżetów, po design, przemysł, technikę oraz modele medyczne i edukacyjne. Modele te przekonują swoim wykonaniem.

IJ PALIGA

IMG_1640

Bardzo dobrze znana wszystkim firma zajmująca się projektowaniem, wytwarzaniem form wytryskowych dla krótkich serii produkcyjnych oraz usługami precyzyjnego druku 3D. Modele te są dostępne w licznych kolorach, mogą zawierać ruchome elementy, minimalna grubość ścianek do 0,2 mm. Zachwycają swoją niezwykłą dokładnością i gładką powierzchnią.

ATMAT

IMG_1615

Stoisko, które przyciągnęło sporą grupę odwiedzających ze względu na maszynę do komponowania i robienia drinków – Drink Bot. Oprócz niej pojawiły się drukarki 3D – Signal w rozmiarach od XL do XXXL do własnego montażu, dwudyszowa TERRA używająca PLA, ABS, TPU, PET i nylon, czy biurowy MERKURY o gabarytach 310 x 320 x 260 mm. Drukarki 3D charakteryzowały przede wszystkim niskie ceny.

W jednym z artykułów poświęconych VII edycji Dni Druku 3D, Paweł doceniając innowacyjność Drink Bota wspomniał jakoby „firma nie powinna się brać za produkcję drukarek 3D„. Korzystając z okazji poprosiłam go o komentarz w tej sprawie…

ATMAT (a raczej Prima-Tech) działa z dużym rozmachem jeśli chodzi o branżę niskobudżetowego druku 3D. Drukarki 3D tej firmy widziałem po raz pierwszy jesienią 2015 r. na VI edycji Dni Druku 3D i szczerze mówiąc, w dalszym ciągu są w nich powielane te same błędy…

O ile nie zamierzam się wypowiadać na temat jakości pracy tych urządzeń, ponieważ na żadnym z nich nie pracowałem, o tyle już na pierwszy rzut oka widać dość banalne błędy konstrukcyjne, które wynikają z nie do końca przemyślanego – moim zdaniem, podejścia do tematu.

Drukarki 3D firmy posiadają zamknięte komory robocze. To świetne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu temperatura wewnątrz jest stała i minimalizuje odkształcanie się lub pękanie wydruków z ABS. Chyba, że – tak jak w drukarkach 3D ATMAT, drzwiczki będą perforowane, przez co całe ciepłe powietrze ze środka komory roboczej i tak będzie uciekać na zewnątrz…

Po drugie, panel sterujący drukarki 3D znajduje się wewnątrz komory roboczej… za drzwiczkami! Czyli chcąc zmienić cokolwiek w trakcie pracy urządzenia i tak musimy je otwierać i wietrzyć. Chyba nie w taki sposób wymyślił to Scott Crump…?

Trzecia rzecz, to chowana klamka do drzwiczek – która na dodatek ma miejsce na kluczyk [SIC!]. Na targach analizowaliśmy wspólnie z Josefem Prusą scenariusz, w którym wydruk odkleja nam się od stołu, a my nie możemy z tym nic zrobić, ponieważ zgubiliśmy kluczyk do drzwiczek i nie możemy się dostać do panelu sterującego.

Ostatnia rzecz, to dość problematyczne dla użytkownika umiejscowienie rolki z filamentem wewnątrz komory roboczej, które uniemożliwia stosowanie dużych lub szerokich szpul (np. od taulmana). Biorąc pod uwagę duże gabaryty urządzenia, aż chciałoby się pakować tam 2-3 kilogramowe szpule, tymczasem obawiam się, że może to być niemożliwe?

Koniec końców – sporo rzeczy jest tam jeszcze do poprawy, a niestety są to rzeczy dotykające tak wrażliwych obszarów jak konstrukcja urządzenia. Biorąc pod uwagę ambicje firmy, proponowałbym przeanalizować konstrukcje firm konkurencyjnych (np. Z18 MakerBota) i wyciągnąć z tego właściwe wnioski.

Paweł Ślusarczyk CD3D

3Dboom

IMG_1623

3Dboom zajmuje się sprzedażą i serwisem drukarek 3D w technologii FDM holenderskich producentów: Prodim oraz Builder 3D Printers, w tym największej na świecie drukarki drukującej w technologii FDM – Builder EXTREME 2000 o wysokości zadruku 1,9 m. Atrakcją na stoisku firmy były dużogabarytowe wydruki, drukowane w technologii FDM. Odwiedzający byli zaskoczeni nie tylko wymiarami wydruków, ale również ich jakością i możliwością uzyskiwania wielobarwnych modeli dzięki systemowi DUAL FEED z funkcją Colormix.

Up! Printers by Solveree

IMG_1509

Firma Solveree oferuje duży wybór drukarek 3D w zależności od potrzeb klienta. Są to drukarki 3D, mogące sprostać zarówno potrzebom domowym i edukacyjnym, jak i jubilerstwa, dentystyki oraz architektury i systemów przemysłowych. Oprócz tego, zajmuje się również prototypowaniem i skanowaniem 3D, sprzedażą oprogramowania i produkcją modeli imitacyjnych. Uwagę odwiedzających skupiły niewątpliwie drukarki 3D Up! –  BOX, Plus 2 oraz prezentowane po raz pierwszy w Polsce Mini 2. Mnie stoisko urzekło swoją niebywałą estetyką. Nie sposób nie wspomnieć tu również o tym, że osoby pracujące na stanowisku wprost zarażały entuzjazmem i naprawdę imponowały wiedzą.

Monkeyfab

DSC05017

Na stoisku Monkeyfab można było znaleźć dwie interesujące nowości – nową obudowę do drukarki PRIME i 3D Spire – niskobudżetową deltę, pozostająca jeszcze w fazie testów. Moją sympatię zdobyły także ich wizytówki, do których były doczepiane drobne, wydrukowane na PRIME gadżety. Niewątpliwym rozczarowaniem związanym z tym stoiskiem były nieudane wyścigi czołgów, na które od samego otwarcia wyczekiwali odwiedzający.

UBOT 3D

IMG_1495

Pisałam już o najszybszej drukarce 3D, mowa była też o urządzeniu największym… Teraz czas na model najtańszy. Koło stoiska UBOT’a – kolejnego debiutanta na targach, roiło się od odwiedzających, a wszystko to za sprawą cenowej rewelacji  w postaci drukarki 3D UBOT za jedyne 2548 PLN netto i obszarze roboczym 25 x 25 x 25 cm. Stosunek jej jakości do ceny pozostawiam do własnej interpretacji.

iGo3D Polska

IMG_1465

Najszybsza, największa, najtańśza i wreszcie najmniejsza drukarka 3D Dni Druku 3D. Na stoisku iGo3D Polska można było znaleźć najmniejszą drukarkę 3D targów – Micro od M3D. Urządzenie waży zaledwie kilogram, drukuje z ABSu, PLA i nylonu, a wielkość jej platformy roboczej to 12,8 cm w każdej z osi. Oprócz tego firma zaprezentowała na żywo The Form 2, które miało premierę jesienią zeszłego roku.

FabLab Kielce / Tytan 3D

DSC05030

Prawdziwa gratka dla odwiedzających znających drukarkę 3D GAIA Multitool jedynie z internetu. Na stoisku znalazło się kilka urządzeń, które wykonywały wydruki z gliny. Większość odwiedzających zatrzymywała się tam na dłuższy czas, kompletnie zaczarowana „magią” tych wielofunkcyjnych urządzeń.

3D-efekt

IMG_1611

Firma usługowa skupiająca się na projektowaniu 3D i wykonywaniu części maszyn (zwłaszcza spożywczych) i prototypów z tworzyw sztucznych, gumy i kompozytów. Na swoim stanowisku zaprezentowała drukarki 3D MakerBot oraz swoje przykładowe wydruki. 3D efekt produkuje modele na specjalne zamówienie (również produkcja niskoseryjna) oraz makiety dla deweloperów.

get3D

IMG_1822

Łódzkie get3D to firma zajmująca się dystrybucją drukarek 3D Ultimaker, jest wyłącznym dystrybutorem filamentów ColorFabb w Polsce, posiada także własną linię materiałów do druku 3D – Barrus. Na stoisku zaprezentowano różnorodne filamenty i akcesoria do druku 3D. Oprócz ciekawych wydruków, niespodzianką dla odwiedzających była drukarka 3D Liquid Cristal, drukująca z żywic samoutwardzalnych. get3D posiada jak na razie jednej egzemplarz tej drukarki i zastanawia się nad jej dystrybucją.

Wolfix

VII Dni Druku 3D 118

Jedno z najbardziej charakterystycznych stanowisk Dni Druku 3D, które zachwyciło swoimi rozmiarami i ścianą wykonaną z filamentów oraz hostessami, które do złudzenia przypominały stewardessy z zagranicznych linii lotniczych. Największą furorę wśród zwiedzających bezsprzecznie robił filament, z którego wydruki mają powierzchnię matową lub błyszczącą w zależności od wysokości temperatury druku.

Zortrax

main

Główny sponsor całego wydarzenia. Obok filamentów producenta, wydruków o bardzo dobrej jakości popularnego modelu Zortrax M200, stanęła długo wyczekiwana drukarka 3D Inventure, która bezsprzecznie najbardziej przyciągała uwagę odwiedzających. W piątek o godzinie 13:00 odbyła się jej oficjalna prezentacja, podczas której zdradzono między innymi cenę materiałów eksploatacyjnych, zasady działania urządzenia oraz jej przybliżoną datę sprzedaży. Odwiedzający mogli również na żywo obejrzeć wydruki wykonanych na tej drukarce 3D.

Trójwymiarowo

Trójwymiarowo – weterani branży druku 3D w Polsce, to firma oferująca szkolenia z zakresu druku 3D, drukowaniem prototypów, jak również sprzedawca komponentów do drukarek 3D. Posiada także w ofercie drukarki 3D Reprifab do samodzielnego montażu. Zestawy te to rozwinięcie drukarki 3D Prusa i3 o usztywnionej konstrukcji.

IMG_1644

Prusa Research

Prusa (3)

Moja znajomość z Josefem Průšą zaczęła się na 10 minut przed jego przemówieniem, kiedy zostałam spontanicznie poproszona o przetłumaczenie jego prezentacji. Powiem krótko – to jedno ze spotkań, o których będę opowiadała wnukom 🙂 Zachęcam do przeczytania obszernej relacji Pawła ze spotkania CD3D z Josefem. W najbliższym czasie opublikujemy również wywiad z gwiazdą wydarzenia.

igus

VII-Dni-Druku-3D-119-768x576

Stoisko firmy igus z powodzeniem mogło znaleźć się halę dalej na targach STOM. Charakteryzował je olbrzymi rozmach. igus zajmuje się od 40 lat produkcją elementów z tworzyw sztucznych. Na stoisku można było zobaczyć systemy napędowe wszelkiej maści oraz cały wachlarz specjalistycznych filamentów.

Spectrum Filaments

VII-Dni-Druku-3D-85

Jakość, jakość i jeszcze raz jakość. Wydruki na stoisku Spectrum Filaments po prostu powalały na kolana i nie dało przejść się obok nich obojętnie, o czym również wspominał Paweł w swojej oficjalnej relacji z targów. Oprócz imponujących wydruków, na stoisku można było podziwiać trzy delty produkcji łotewskiego Mass Portal.

Infinum 3D

VII-Dni-Druku-3D-1-1000x516

ODO Play czyli nowość w postaci drukarek 3D o niewielkim obszarze roboczym 14 x 14 x 14 cm. Są one przeznaczone na rynek konsumencki i szkolny. Wpasowują się także w potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw. ODO Play są wyposażone w autorski system Infinum 3D do auomatycznego poziomowania stołu – ODO Motion. Można zamontować je w każdej niskobudżetowej drukarce 3D drukującej w technologii FDM – na stoisku prezentowane były m.in. w Ultimakerze 2.

3D Printers

IMG_1468

Atrakcją tego stoiska była nowa drukarka 3D HBot 3D F300 o przestrzeni roboczej 30 x 30 x 30 cm. Jest wyposażona w zamkniętą komorę, podgrzewany stół roboczy i układ napędowy H. W modelu tym wprowadzono nową – aluminiową obudowę, zupełnie inną konstrukcję extrudera, jak również śrubę trapezową oraz prowadnice z łożyskami Masumi.

3D Universal

IMG_1456

3D Universal jest partnerem strategicznym firmy Wolfix. Firma stawia sobie za główny cel popularyzację technologii i możliwości jakie niesie ze sobą druk 3D. Na swoim stanowisku zaprezentowali własną linię filamentów, w tym UNiABS, PC/ABS, Uni HIPS, Uni Pet oraz UNI Flex oraz drukarki 3D: Delta RW 15 oraz Uninova 15, korzystające z szerokiej gamy materiałów.

Dipol

IMG_1469

Na stanowisku firmy DIPOL zaprezentowano kilka przykładowych wydruków oraz drukarkę 3D Atmat Signal z system monitoringu firmy Hikvision, umożliwiającym rejestrację procesu druku i podglądu za pomocą darmowej aplikacji mobilnej IVMS-4500.

PARAMID 3D

DSC05004

PARAMID 3D umieścił na swoim stoisku drukarkę 3D Fabrilo G12 oraz nowy, opisywany niedawno extruder NANO. Jest także dystrybutorem skanerów 3D firmy DAVID Vision Systems GmbH oraz usługodawcą skanowania małych i dużych obiektów o wymiarach do 3000 x 3000 x 500 mm. Nie jestem pewna, czy miałam pecha, czy tak po prostu miało być, ale osoby obsługujące stoisko nie były zainteresowane odwiedzającymi… Na otarcie łez mogłam zobaczyć uroczą mapkę z wydrukami 3D.

Noctuo

IMG_1482

Firma Noctuo zaprezentowała podczas Dni Druku 3D szeroki wybór swoich autorskich filamentów. Wszystkie artykuły wytwarzane są w Polsce, z wykorzystaniem materiałów wiodących producentów oraz pod nadzorem technologów.

3D Color

IMG_1485

3D Color jest jednym z najbardziej znanych producentów filamentów w Polsce. Na targach zaprezentowano pełny asortyment oferty. Używane przez firmę barwniki to w 80% barwniki woskowe sprowadzanych na zamówienie.

Dragon 3D

IMG_1490

Firma Dragon 3D skupiła się na prezentacji swoich wielkogabarytowych drukarek 3D  z serii Dragon oraz TOWER (największe o wymiarach 50 x 50 x 100 cm). Oferuje szkolenia z druku 3D i obsługi drukarek 3D, programów do projektowania w 3D oraz rok merytorycznych konsultacji.

ParaCAD 3D

IMG_1501

Firma, która zaprezentowała szerokie spektrum swoich usług w tym skanowanie 3D z wykorzystaniem skanera światła strukturalnego, wyposażonym w dwie kamery o rozdzielczości 8Mpix, pozwalającym na prowadzenie procesu digitalizacji z dokładnością 0.02 mm., wydruki 3D w SLS, SLA, FDM, DMLS, PolyJet, kontrolę jakości, a również  fotogrametrię i pomiary gabarytowe.

OPENBUILDS POLAND

IMG_1505

Openbuilds Poland jest dystrybutorem amerykańskich elementów konstrukcyjnych dla hobbystów i pasjonatów. W swojej ofercie posiada: plotery frezujące, grawerki, wycinarki laserowe oraz drukarki 3D: MAMBA 3D, INDILC, TITAN-XY, VOEL OX, C-BEAM, MAXIMUS 3D, DELTA-SIX.

Velleman

IMG_1527

Velleman – belgijski producent aparatury pomiarowej, narzędzi, produktów CCTV i komponentów elektronicznych, od trzech lat zajmuje się również drukiem 3D. Na Dni Druku 3D przygotował stanowisko sporych rozmiarów, na którym zaprezentował materiały i akcesoria związane z drukiem 3D  i przykładowe wydruki oraz nowość – dwugłowicową drukarkę 3D Vertex w zestawie do samodzielnego montażu, niewymagającą lutowania. Wykonuje wydruki z materiałów ABS i PLA, posiada 5 silników krokowych NEMA 17 i zdejmowaną płytę szklaną z powierzchnią do druku BuildTak.

AEMCA

IMG_1530

AEMCA zaprezentowała na swoim stanowisku drukarki 3D marki XYZprinting, jednego z największych producentów drukarek 3D na świecie, której jest wyłącznym dystrybutorem w kraju. Zajmuje się sprzedażą bezpośrednią, a także dostarcza urządzenia do swoich partnerów handlowych, między innymi firmy Komputronik S.A. Od roku 2015 jest również oficjalnym resellerem drukarek 3D marki Zortrax.

withUs

IMG_1552

Firma withUs świadczy wiele usług związanych z drukiem 3D, projektowaniem przestrzennym oraz wsparciem dla agencji reklamowych. Podczas targów prezentowała głównie swoją ofertę – wydruki 3D – w tym gadżety elektroniczne, konstruowanie maszyn (ploterów i drukarek 3D) oraz obróbkę i projektowanie modeli.

3D Shapers

IMG_1554

3D Shapers zajmuje się projektowanie przestrzennym i drukowaniem modeli z wykorzystaniem technologii druku 3D FMD, SLS, SLA i MJM. Jest też polskim dystrybutorem drukarek 3D marki Witbox, a w swojej ofercie posiada liczne modele drukarki 3D Hephestos Prusa i3.

3D Lab

IMG_1571

Jedno z moich ulubionych stoisk, które przyciągało wzrok już z dala. Zachwyciło mnie mnogością prezentowanych rozwiązań, urozmaiceniem i jakością wydruków. 3D Lab jest przedstawicielem firmy 3DSystems, nagrodzonym tytułem najlepszego dystrybutora profesjonalnych drukarek 3D w Polsce 2015 w plebiscycie branżowym CD3D. Oferuje profesjonalne drukarki 3D w technologii CJP oraz systemy produkcyjne: MJP, SLS, SLA, DMP, a oprócz tego świadczy usługi druku 3D.

Centrum Druku 3D KPT

IMG_1578

Pierwszą rzeczą, która zaskoczyła mnie w stoisku, była sama jego nazwa…

Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego zajmuje się usługami związanymi z drukiem 3D – wydrukiem prototypu i krótkich serii produkcyjnych w technologii SLS i FDM, projektowaniem i possprocesingiem wykonanych wydruków, które zaprezentowano na stoisku.

CK3D

IMG_1598

Kieleckie CK3D to firma wykonująca profesjonalne wydruki 3D, które można było podziwiać na stoisku. Koncentruje się przede wszystkim na druku artystycznym oraz reklamami z modelami 3D. Zajmuje się także obróbką wydrukowanych modeli.

Intelli3D

IMG_1500

Inteli3D to pochodząca z Częstochowy spółką działająca w obszarze druku 3D. Jest wyłącznym dystrybutorem Tajwańskiej drukarki ATOM 2.0 oraz świadczy usługi druku 3D.

DaVinci Engineering

IMG_1601

Firma zajmująca się sprzedażą internetową drukarek 3D, długopisów 3D, skanerów 3D oraz filamentów. Realizuje zamówienia związane zarówno z wydrukiem 3D, jak i skanowaniem 3D.  Firma oferuje usługi wydruku 3D oraz skanowania 3D na indywidualne zamówienie, a również wykorzystuje druk 3D przy szybkim prototypowaniu przemysłowych elementów i współpracuje z biurami architektonicznymi, tworząc makiety oraz modele budynków. Samo stanowisko kojarzyło mi się jednak z przerostem formy nad treścią – czasami mniej znaczy więcej.

HEXAGON Group

IMG_1605

Warszawska firma świadcząca kompleksowe usługi druku 3D, sprzedaż skanerów 3D, serwis, doradztwo i szkolenia. Na swoim stoisku zaprezentowali maszyny MakerBota oraz wiele ciekawych materiałów eksploatacyjnych.

SEB-COMP

IMG_1610

SEB-COMP oferuje szeroki wybór drukarek 3D drukujących w technologii FDM oraz SLA, a również filamenty  Spectrum Filaments, 3DColor i Zortraxa. Jest między innymi dystrybutorem firm 3NOVATICA, Zortrax, 3DGence, 3DKreator, Monkeyfab i Formlabs. Stoisko zachwyciło mnóstwem fantastycznych wydruków 3D, wśród których prym wiodły modele 3D z BoldMachines.

Finnotech / 3D FILAMENT

IMG_1613

Stoisko, które zaskoczyło szerokim wyborem filamentów. Firma zaprezentowała aż 25 kolorów PLA, 21 ABS, 8 PET-G, 8 PMMA, 5 ASA, 7 Bioflex i HIPS. Nowością były materiały antybakteryjne – ABS i PC, które będą dostępne w sprzedaży od drugiego kwartału 2016.

SMARTTECH 3D

IMG_1619

Bardzo chętnie odwiedzane stoisko przyciągało swoim świeżym designem. Zaprezentowano na nim szeroką gamę profesjonalnych skanerów 3D – SCAN 3D surface, SCAN 3D quality, SCAN 3D DUAL VOLMUE oraz dwie nowości – SCAN 3D UNIVERSE – mobilny skaner 3D łączący precyzję pomiarów geometrycznych z odwzorowaniem tekstury oraz MICRON 3D color 24Mpix, pozwalający na przeprowadzenie szczegółowej digitalizacji obiektu, a także tworzenie trójwymiarowych modeli do gier, animacji i druku 3D.

SINTERIT

IMG_1625

Firma SINTERIT zaprezentowała swoją słynną drukarkę 3D – Sinterit Lisa, drukującą w technologii SLS. Jest to pierwsza niskobudżetowa drukarka 3D tego typu na świecie.

CORO Technology

IMG_1631

Firma CORO Technology zaprezentowała swoje podkładki COROpad dla drukarek 3D FDM. Rozwiązanie to pozwala na prawidłowe przyklejenie się pierwszej warstwy materiału do stołu roboczego urzadzenia, eliminując tym samym jeden z najczęstszych problemów z jakim spotykają się użytkownicy drukarek przestrzennych. Oprócz tego na stoisku pojawiła się drukarka ich własnej produkcji – Roller Printer.

UniForge

IMG_1634

Stoisko, które przyciągało gości swoimi rozmaitymi wydrukami. UniForge realizuje projekty dla firm technologicznych, architektonicznych, designerskich, reklamowych, studiów filmowych oraz hobbystów z użyciem druku 3D. Podejmuje się także zleceń nietypowych i eksperymentalnych, prowadzi szkolenia i pokazy technologiczne.

BlackFrog

IMG_1636

Stoisko, na którym można było znaleźć filamenty oraz części zamienne do drukarek 3D, w tym części mechaniczne, elektroniczne i eksploatacyjne. Firma BlackFrog współpracuje z innymi firmami powiązanymi z drukiem 3D Prusa Research, E3D, Dima3d, Spectrum Filaments, 3DGence, 3D Universal, Wolfix, Plastspaw, Tytan 3D, czy Devil Design.

Grawires

IMG_1637

Grawires to firma zajmująca się projektowaniem i produkcją urządzeń do druku przestrzennego w technologii FDM. W ich ofercie można znaleźć nieskomplikowane open-sourcowe drukarki 3D, jak i własne projekty – PrintO H2 oraz H2+, które zaprezentowali na targach.

Pyramid 3D Studio

IMG_1649

Łódzka firma zajmująca się projektowaniem i produkcją drukarek 3D. Jej autorskim produktem są drukarki 3D pozwalające na automatyczny, kolorowy lub wielomateriałowy druk 3D oraz jednoczesną fabrykację kilku obiektów. Na swoim stanowisku zaprezentowała seria trójgłowicowych drukarek Zig-Zag 3D przeznaczonych zarówno do zastosowań konsumenckich jak i przemysłowych.

MTT Polska

IMG_1650

Firma MTT Polska zaprezentowała na swoim stanowisku drukarki 3D firmy DWS, drukujące w technologii SLA przeznaczone dla przemysłu i jubilerstwa, których jest dystrybutorem. W swojej ofercie również drukarki 3D polskich firm: 3DKreator, 3NOVATICA i Omni3D. Najciekawszym z prezentowanych wydruków był zdecydowanie model drona.

7h7

IMG_1657

7h7 to jedna z pierwszych firm w Polsce, która zajęła się produkcją drukarek FDM charakteryzujących się dużym formatem. Własne zaplecze obróbek mechanicznych CNC ułatwia jej kontrolę i utrzymanie jakości sprzedawanych produktów.

FUCCO DESIGN

IMG_1661

Fucco Design to firma świadcząca usługi związanych z drukiem 3D, zajmuje się także tworzeniem aplikacji mobilnych wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną. W swojej ofercie posiada modelowanie i skanowanie. Na swoim stoisku zaprezentowała drukarkę 3D Ultimaker w drewnianej obudowie oraz jeden z hitów tegorocznych targów – robota BB8 w skali 1:1.

SYGNIS New Technologies

IMG_1663

Firma Sygnis specjalizuje się we wdrożeniach druku 3D do firm na podstawie szczegółowych analiz potrzeb klienta. Na swoim stoisku zaprezentowała całą masę ciekawych wydruków oraz drukarki 3D marki Flashforge, której jest dystrybutorem.

3D Phoenix

IMG_1675

Jedna z największych polskich firm dystrybucyjnych z branży niskobudżetowego druku 3D. Zaprezentowała między innymi drukarki 3D Zortrax, MakerBot, ZMorph, HBot, Monkeyfab i Sinterit. Oprócz nich na stoisku pojawiły się także materiały do druku 3D i skanery oraz szereg gadżetów i ciekawych wydruków funkcjonalnych.

Filaments4U

IMG_1669

Stoisko naszego redakcyjnego kolegi – Łukasza Długosza, na którym pojawiły się dwie drukarki 3DGence oraz filamenty firm: 3D Color, Wolfix / PlastSpaw, 3D Universal, czy Recreus. Absolutnym numerem 1 na stoisku był wydruk kasku Iron Mana, o którym można przeczytać na naszym portalu.

DPS Software

IMG_1682

DPS Software jest autoryzowanym dystrybutorem oprogramowania Solidworks. Oprócz narzędzi Solidworks 3D CAD dostarcza również dla inżynierów m.in. oprogramowanie SolidCAM, Alphacam oraz SWOOD. Firma wspomaga projektowanie, wytwarzanie, wykonywanie analiz inżynierskich oraz zarządzanie w oparciu o rozwiązania CAD/CAM/CAE/PDM/PLM.

CadXpert

IMG_1695

Autoryzowany dystrybutor przemysłowych drukarek 3D Blueprinter, pracujących w profesjonalnej technologi spiekania sproszkowanych tworzyw sztucznych oraz niskobudżetowych drukarek 3D MakerBot. Oprócz tego, skupia się na szeroko pojętych technologiach 3D związanych z projektowaniem, prototypowaniem, inżynierią odwrotną, produkcją i prezentacją produktów, oraz wdrażaniem systemów 3D CAD/CAM/CAE oraz skanerów 3D.

ABC Data

IMG_1546

ABC Data S.A. jest jednym z liderów rynku dystrybucji sprzętu IT w Europie i jedynym podmiotem działającym bezpośrednio w ośmiu państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Na swoim stoisku firma zaprezentowała produkty jakie posiada w swoim szerokim asortymencie, jak filamenty Verbatim i Spectrum, drukarki 3DKreator, Monkeyfab i ODO Play. Niezmiernie istotną rolą firmy ABC Data, była jej konferencja handlowa jaka odbyła się pierwszego dnia targów.

MAKERGOD

IMG_1715

MAKERGOD świadczy usługi druku 3D, zaczynając od  drukarek 3D, przez elementy elektroniki i automatyki.  Jest producentem gotowych urządzeń jak i podzespołów do budowy własnych projektów. Głową atrakcją stanowiska była drukarka 3D MAKERGOD THOR 3D.

Devil Design

IMG_1718

Firma Devil Design zaprezentowała na swoim stoisku filamenty do drukarek 3D, których jest producentem. Od niedawna mają one nowe opakowanie, wśród materiałów można znaleźć filamenty wykonane z: ABS+, ABS transparent, PLA, PLA semi transparent, HIPS, TPU, PET-G.

Materialise

IMG_1566

Materialise to jedna z największych fabryk druku 3D na świecie. Jest dostawcą oprogramowania do wytwarzania przyrostowego i zaawansowanych usług druku 3D w wielu branżach, w tym motoryzacji, lotnictwie, AGD, medycynie, sztuce i wzornictwie oraz dla produktów konsumenckich. Ponadto dostarcza rozwiązania biomedyczne, kliniczne, przemysłowe oraz angażuje się w opracowywanie unikalnych rozwiązań. Stosuje technologie: S:A, SLS, DMLS, FDM oraz VC.

Na swoim stoisku Materialise zaprezentowało między innymi wydruki z tytanu i aluminium, serię spersonalizowanych aparatów Panasonic LUMIX GM1 z obudowami wykonanymi na drukarkach 3D. Wydruk, który był najbardziej popularny wśród kobiet odwiedzających stoisko była torba wydrukowana w technologii SLS.

CD3D

miś

Bez wątpienia, największą atrakcją na naszym stoisku był model misia (na skalę naszych możliwości), który budził radość (współczucie…) odwiedzających. Na naszym stoisku nawiązaliśmy wiele ciekawych znajomości, zarówno w trakcie targów, jak i po nich. Staraliśmy się odpowiadać na szereg trudnych pytań, takich jak na przykład: „Czy to jest drukarka 3D?„, „Co to?” lub „Czy mogę to sobie wziąć do domu?„.

RepRapRemains…

IMG_1683

Oprócz firm związanych z branżą druku 3D, na Dniach Druku 3D pojawili się także pasjonaci druku 3D, którzy zaprezentowali złożone przez siebie drukarki 3D i wykonane na nich modele. Z kombatanckich opowieści Pawła wnoszę, iż ten sektor Dni Druku 3D lata świetności ma już za sobą… Niemniej jednak drewniana drukarka 3D autorstwa Maćka „skawikka” Skawińskiego nadal budziła szczery podziw odwiedzających. Była to zarazem pierwsza uruchomiona drukarka 3D na targach!

Scroll to Top