Na CD3D pojawiły się już podsumowania targów Dni Druku 3D, ale swoistą tradycją stało się już, że my, organizatorzy imprezy – Paweł Rokita i Janusz Wójcik z FabLab Kielce Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego jako ostatni zabierają głos. Chcemy przekazać Państwu nieco informacji od drugiej strony – niewidocznej dla Wystawców i Zwiedzających. Oczywiście nie podamy wszystkich szczegółów, gdyż nieco tajemnicy musimy zachować dla siebie… 🙂

Jak wiecie, wiosenna edycja Dni Druku 3D odbywa się na Targach Kielce w bloku targowym o nazwie Przemysłowa Wiosna. Na krótko przed targami, po burzliwych negocjacjach FabLab Kielce i Targi Kielce podpisały wieloletnią umowę na organizowanie Dni Druku 3D w cyklu wiosennym. Negocjacje dotyczyły nie tylko sposobu organizacji imprezy, ale również poziomu cenowego dla Wystawców. Od początku tej imprezy staraliśmy się chronić wystawców przed zbyt wysokimi stawkami za udział w targach. Branża cały czas się rozwija i ceny muszą być dopasowane do jej poziomu.

Zostaliśmy na stałe wpisani w kalendarz targowy co można było zobaczyć na stronach internetowych Targów Kielce. Mamy swoją zakładkę w pełni kompatybilną z zakładkami pozostałych targów. Umowa daje nam poczucie bezpieczeństwa, dostępu do nowoczesnego zaplecza technicznego, hal bez ograniczeń metrażowych, sal konferencyjnych i całej oprawy organizacyjnej jednego z największych ośrodków targowych w tej części Europy. Ta umowa to również poczucie stabilności dla naszych Wystawców.

Dni Druku 3D 01

Targi Kielce to również ludzie z wizją na czele z Prezesem Andrzejem Mochoniem, Dyrektorem Dariuszem Michalakiem oraz Menadżerami Piotrem Pawelcem, Piotrem Odziemkiem oraz Dawidem Krzeszowskim. To właśnie oni dojrzeli potencjał poprzednich edycji Dni Druku 3D oraz nasze zaangażowanie w organizację tej imprezy. Już dzisiaj na bazie doświadczeń z ostatniej edycji powstają kolejne pomysły na sposób organizacji wiosennej – IX edycji Dni Druku 3D na terenie Targów Kielce.

Dni Druku 3D 02

Nie raz już wspominaliśmy, że była to największa impreza targowa branży druku 3D w Środkowo-Wschodniej Europie. Rekordowa ilość wystawców – 83 , zajmowanej przestrzeni 4300 m2 i ilości zwiedzających, szacowaną na ponad 9 tysięcy osób.

Projektowaliśmy naszą halę wystawienniczą z rozmachem. Szerokie przejścia, scena z wygodną przestrzenią dla uczestników wydarzeń, duży tor do wyścigów Goliathów, osobna strefa dla hobbystów, i dwie sale konferencyjne. To wszystko dawało komfort zwiedzania stoisk, choć w niektórych momentach i tak było tłoczno. To już wynikło z rekordowej liczby zwiedzających – 7960 osób zarejestrowało się tylko na Dni Druku 3D, natomiast całą Przemysłową Wiosnę odwiedziło 11,5 tysiąca osób. Do tej cyfry należy dodać samych 700 wystawców, którzy również odwiedzali naszą halę.

Składamy podziękowania dla Zwiedzających i obiecujemy, że będziemy ciężej pracować aby ta impreza była jeszcze bardziej ciekawa i godna odwiedzenia.

Sponsorzy imprezy

Szanowni Państwo, z wielką przyjemnością muszę wspomnieć o wspaniałej współpracy z naszym Sponsorem Głównym firmą ZORTRAX oraz Fundatorami: igus, Wolfix, DPS, PRUSA i Tytan 3D. Są to w pełni profesjonalne firmy, które zaskakują organizacją, rozmachem i znajomością specyfiki targowej oraz potrzebami Klientów. Czytałem i słyszałem kilka uwag na temat tych firm, pozytywnych i negatywnych w związku z targami. Mogę to skomentować jedynie tak: życzyłbym sobie, abym na swojej drodze biznesowej spotykał tylko takie firmy, a moje interesy będą na pewno owocne i spokojne. Bardzo dziękujemy sponsorom za zaangażowanie i wkład w rozwój naszej branży druku 3D.

Dni Druku 3D 03

Pragniemy podziękować Patronom medialnym. Jak Państwo zapewne zauważyli podjęliśmy współpracę z wieloma portalami i wydawnictwami branżowymi. Ten fakt ma również wpływ na rozwój naszej imprezy. Podziękowania dla naszego patrona medialnego od pierwszej edycji: Centrum Druku 3D z Pawłem Ślusarczykiem na czele. Nie zawsze zgadzamy się z Waszymi opiniami, ale żyjemy w kraju demokratycznym i mamy wszyscy prawo do własnego zdania.

Dni Druku 3D CD3D

Dziękuje ekipie za relacje, wywiady, Paulinie Winczewskiej z CD3D za tłumaczenie wystąpienia Josefa Průšy. Tak na marginesie, to była to zabawna sytuacja, ponieważ Průša nie przygotował wcześniej tekstu prezentacji dla naszego profesjonalnego tłumacza (chodzi o język branżowy) i ten nie mógł rozpocząć tłumaczenia. Na ratunek przyszła nam Paulina, która podjęła rękawicę i tłumaczyła Průšę rewelacyjne, oddając w pełni klimat wystąpienia. Paulino gorące podziękowania! Ponieważ mocno rozwija się nasza branża myślę, że kolejne relacje już będą w technologii 3D. 🙂

Dni Druku 10

Podziękowania dla Pana Przemysława Siemińskiego i Stowarzyszenia ProCAx za ogromne zaangażowanie w organizację Seminarium „Wybrane zagadnienie druku 3D” , które przez całe dwa dni towarzyszyło naszym targom i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Podziękowania dla dyrekcji Wzgórza Zamkowego oraz Instytutu Of Design w Kielcach za wszelką pomoc okazaną dla nas organizatorów tej imprezy.

Podziękowania dla studentów Politechniki Świętokrzyskiej i Koła Naukowego EXEMPLUM za wolontariat. Wyglądałyście pięknie (piszę oczywiście kobietach) i wykonaliście ogrom prac organizacyjno-technicznych (piszę o wszystkich). Dziękujemy!

W tracie przygotowań przetargowych odbyło się 10 konkursów z nagrodami na FB. Rozdaliśmy lub jesteśmy w trakcie wysyłek 100 pamiątkowych pendriv-ów 8GB z logami naszego Sponsora Głównego i Fundatorów. W trakcie rozstrzygnięcia jest konkurs dla studentów którego wykonawcą jest firma Wolfix.

Dni Druku 3D 13

Podziękowania dla firmy Mokeyfab za przygotowanie Goliath-ów na wyścigi. Nie udało się przeprowadzić regularnych zawodów co wcześniej zastrzegał organizator ale zabawa była przednia. To było mnóstwo pracy i zaangażowania aby przygotować te modele.

Dni Druku 3D 11

Podziękowania dla hobbystów i amatorów druku 3D. Przyjechaliście w bardzo małej grupie ale byliście. Mogliśmy znów się spotkać i pielęgnować naszą przyjaźń. Z wielkim bólem obserwuje wyciszanie się grupy pasjonatów, jest to jednak proces nieunikniony. Niejednokrotnie powtarzałem, że nie powinniśmy się wstydzić i nie bać amatorskich drukarek 3D. Dni Druku 3D mają korzenie amatorskie ale się rozwijają, tak samo jak firmy, które wyrosły na forach internetowych. Będziemy tęsknić na kolejnych edycjach do tych drucianych i drewnianych drukarek 3D. Firma Wolfix i Devil Design wsparła hobbystów kilkoma kilogramami filamentu na osobę! Bardzo dziękujemy!

Dni Druku 3D 14

Podziękowania dla Wystawców i ich wspaniałe stoiska. To Wy tworzycie profesjonalizm tych targów. To od Was zależy jak impreza będzie wyglądała. To Wasza ciężka praca i pieniądze mają wpływ na jakość Dni Druku 3D. Serdecznie Wam dziękujemy.

Kolejne nocne rozmowy o druku 3D odbyły się w świetnym klimacie i towarzystwie przy dźwiękach trio smyczkowego. To był moment w którym postanowiliśmy odpowiedzieć na zawsze zadawane pytanie w naszym podsumowaniu – i co dalej…?

VIII Dni Druku 3D odbędą się na terenie targów EXPO XXI w Warszawie

Wpisujemy w stały kalendarz targowy Dni Druku 3D edycję wiosenną w Targach Kielce, natomiast edycję jesienną w targach EXPO XXI w Warszawie. Impreza odbędzie się w hali o powierzchni 4700 m2, gdzie na dzień dzisiejszy wykupiliśmy już 1100 m2.

Dni Druku 3D Warszawa

W tym samym czasie na drugiej hali będą się odbywać targi jubilerskie.

To ma być impreza w pełni profesjonalna. Typowo targowe stoiska oraz targowa obsługa co gwarantuje nam piękny obiekt, jego pracownicy oraz nasze doświadczenie. Oczywiście mamy wiele pomysłów na marketing tych targów i wyniesienia ich do wysokiej rangi w Europie.

Ostatnie podziękowania składam na ręce Pawła Rokity Wiceprezesa FabLab Kielce za ciężka pracę i dużo wyrzeczeń w czasie organizacji VII Dni Druku 3D.

Janusz Wójcik
Prezes FabLab Kielce Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego
organizatora Dni Druku 3D

Janusz Wójcik
Prezes Stowarzyszenia Innowacyjnych Technologii SIT Polska, konstruktor, przedsiębiorca.

  5 Comments

  1. Panie Januszu, Panie Pawle chapeau bas. Przygotować tak wielką imprezę z takim rozmachem wymaga ogromnych umiejętności i świetnej organizacji. Gratuluje sukcesu i z niecierpliwością czekam na wydanie jesienne. Pozdrawiam serdecznie Marcin

  2. Na następną edycję, można byłoby się pokusić o zatrudnienie snajperów którzy stacjonowali by na dachach stoisk – rozwiązało by to problem znikających wydruków 😉

   1. Zamiast tak radykalnych środków, proponuję coś prostszego, co na dodatek z powodzeniem wykorzystywali w przeszłości nasi rodzice / dziadkowie…

    https://www.youtube.com/watch?v=D6DxRwitOwI

   2. a Ty tylko o jednym……..

    1. Akurat nie miałem na myśli kradzieży Margo, bo ją chociaż udało mi się odzyskać:) Straciłem jeden wydruk, a wiem że u innych było jeszcze gorzej. Co do metody Pawła – straciłbym i wydruki i łańcuch 🙂

  Comments are closed.

  You may also like