Voxelizer 3.0 – najnowsze oprogramowanie Zmorph

W grudniu ubiegłego roku Zmorph, wrocławski producent wielofunkcyjnych urządzeń do druku 3D przedstawił swoje urządzenie – Zmorph Fab. Jest to najnowsza odsłona flagowego urządzenia, które pozwala przenieść namiastkę warsztatu na biurko naszej pracowni. Informacje o zmianach w stosunku od poprzedniej wersji urządzenia znajdziecie w jednym z wcześniejszych artykułów.

Zmiany doczekało się również oprogramowanie. Voxelizer to autorski soft, rozwijany przez zespół wrocławskiej firmy równolegle z ich urządzeniami. Czym najnowsza wersja różni się od dotychczasowej i czy warto pobrać ją już teraz?

O Voxelizer 2.0 pisaliśmy szerzej w artykule, opisującym jego podstawowe funkcje, dedykowane drukowi 3D. To jednak jedynie część jego możliwości – Voxelizer obsługuje również wszystkie inne funkcje urządzenia. Oprogramowanie daje dostęp do 9 trybów pracy – każdy z nich zawiera specjalne presety oraz umożliwia zaawansowaną edycję ustawień druku 3D, cięcia i grawerowania 2D oraz 3D, cięcia laserem czy drukowania3D pastami.

Warto przypomnieć, że nazwa Voxelizer jest nieprzypadkowa. Voxelizer poddaje analizie geometrię modelu 3D w inny niż dotychczasowe sposoby – zamiast używać trójkątów, program rozkłada obiekty na trójwymiarowe woksele, czyli najmniejsze jednostki w grafice trójwymiarowej. Na tej podstawie generuje g-code w zupełnie nowy sposób. Takie podejście do modelu 3D umożliwia znacznie szybszą zmianę wymiarów i geometrii modeli.

Przejdźmy teraz do najnowszej wersji oprogramowania. Tym, co zmieniło się w stosunku do poprzedniej wersji jest odświeżona szata graficzna, nawiązująca do nowego wyglądu drukarki 3D. Wcześniej, ciemnoszary pulpit programu skomponowany był błękitnymi akcentami. Teraz tło, nadal pozostające w ciemnej palecie kolorystycznej skontrowano z jaskrawożółtym kolorem, nawiązując do nowej identyfikacji graficznej marki. W połączeniu z zastosowanym fontem budzi skojarzenia również z popularną grą, której premiery doczekaliśmy się również w ubiegłym miesiącu.

Zmiana dotyczy również liczba kompatybilnych urządzeń. W przypadku starszej wersji oprogramowania, konsekwentny rozwój i rozszerzanie bazy dostępnych drukarek doprowadziło do dostosowania Voxelizer 2 do szerokiej gamy drukarek 3D – również spoza oferty wrocławskiego producenta (jak Prusa i3 MK2). Nowa odsłona oprogramowania dedykowana jest głównie dla posiadaczy Zmorph FAB (tej drukarki 3D nie obsługuje poprzednia wersja softu) oraz Zmorph VX. Oprogramowanie obsługuje wszystkie głowice, dostępne dla wymienionych modeli – w menu dodano również profil druku 3D z głowicą do druku 3D z mas, którą producenci rozwinęli w najnowszej iteracji urządzenia

Proces przygotowywania modelu do druku 3D nie uległ zmianie – w menu znajdują się wszystkie opcje, do jakich przyzwyczaiła nas wcześniejsza wersja oprogramowania. Różnicą na którą należy zwrócić uwagę jest funkcja generowania raftu wokół wydruku – w wersji 2.1.0 jest automatyczna, natomiast w 3.0 już nie. Czas przygotowania modelu i cięcia jest bardzo zbliżona (kilka sekund przewagi ma Voxelizer 3.0).

Tym co uległo najistotniejszej zmianie jest moduł dotyczący materiałów eksploatacyjnych. W najnowszej wersji rozwinięto moduł ustawień predefiniowanych dla konkretnych materiałów do druku 3D. Wcześniej były dwa profile (ABS, PLA), natomiast w najnowszej wersji dodano ich 12. Pozwala to użytkownikom Zmorph na korzystanie z bogatszej gamy materiałów, pochodzących zarówno z oferty producenta jak i zewnętrznych dostawców. Oprogramowanie umożliwia również na tworzenie własnych profili predefiniowanych ustawień druku 3D.

Optymalizacji poddano również pracę z narzędziem od frezowania CNC, usprawniając proces realizacji i przystosowując go do standardów CAM. Najważniejsze ulepszenia dla użytkowników głowicy CNC w Voxelizer 3.0:

  • możliwość importu plików 3D w formacie STEP,
  • przepływ pracy zgodny z panującymi standardami CAM nie tylko podnosi wydajność pracy, ale jest również bardziej intuicyjny dla osób zaznajomionych z operacjami CNC,
  • możliwość zmiany frezu w ramach jednego G-Code’u, co zwiększa wydajność pracy, skracając czas realizacji,
  • wizualizacja ścieżki poruszania się frezu. Dodatkowo użytkownik jest w stanie wygenerować animację. Pozwala mu to na zyskanie lepszej kontroli nad procesem, zyskując podgląd efektu końcowego.

Voxelizer jest dostępny do pobrania bezpośrednio ze strony producenta. Obecna wersja jest kompatybilna z systemem operacyjnym Windows (minimalne wymagania sprzętowe: Windows 7,  4 GB RAM, połączenie z internetem) – warto ją pobrać i samodzielnie sprawdzić czy spełnia wasze oczekiwania.

Zgodnie z zapowiedziami, producent pracuje również nad wersją kompatybilną z systemem OS X.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie producenta zmorph3d.com/voxelizer.

Scroll to Top