Grupa SOLVAY, będąca jednym z wiodących producentów wysokiej jakości polimerów, zaprosiła studenckie zespoły z całego świata do rywalizacji, w ramach której będą tworzyć modele przestrzenne, wytwarzając je w technologii druku 3D. Wśród uczestników Additive Manufacturing Cup znalazły się dwa zespoły reprezentujące Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (WSIiZ), które przy wsparciu drukarki 3D VSHAPER PRO powalczą o atrakcyjne nagrody.
Additive Manufacturing Cup to międzynarodowy konkurs, w którym studenckie zespoły będą musiały jak najwierniej odtworzyć wskazany element 3D z użyciem termoplastu PEEK-u (polieteroeteroketonu) firmy SOLVAY. Dzięki swoim właściwościom PEEK jest szeroko stosowany w medycynie, lotnictwie i motoryzacji. Sprawdza się szczególnie przy produkcji małych serii, specjalistycznych projektów i prototypów, w których obróbka metalu jest wyjątkowa trudna lub niemożliwa. Cechy tego materiału z powodzeniem wykorzystywane są w przemyśle, gdzie coraz częściej zastępuje on aluminium, stal czy nawet tytan. Należy przy tym do grona najtrudniejszych do drukowania polimerów, którego przetwarzanie wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń.
Drukarka 3D VSHAPER PRO, z której korzystają studenci WSIiZ przygotowując konkursowe modele, jest w stanie drukować z materiałów wysokotemperaturowych – w tym PEEK, w temperaturze 450°C. Firma VERASHAPE – producent urządzenia, jest strategicznym partnerem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Konkurs SOLVAY Additive Manufacturing Cup podzielony został na dwa etapy. Do rundy finałowej, która będzie polegała na odtworzeniu złożonego kształtu, zostaną wybrane te drużyny, które w rundzie pierwszej stworzyły najlepsze wydruki 3D. Prace finałowe będą oceniane na podstawie dwóch kryteriów: ich stabilności mechanicznej i estetyki. Rywalizacja w ramach Additive Manufacturing Cup potrwa do 22 marca 2018.