Pierwszy dzień targów Additive Manufacturing Europe w Amsterdamie obfitował w premiery nowych drukarek 3D i materiałów. Był też okazją do poznania kilku ciekawych start-upów i rozmów ze starymi wyjadaczami oraz przedstawicielami zagranicznych mediów.
Większość wystawców postawiła na nowości, a część z nich na naprawdę duże gabaryty… Jednym z najbardziej przyciągających wzrok miejsc było stoisko firmy WASP. Włosi promowali przede wszystkim swoją najnowszą drukarkę 3D – DELTA WASP 3MT, obok której nie dało się przejść obojętnie ze względu na jej gigantyczne wymiary 215 x 235 x 270 cm i obszar roboczy o średnicy stołu wynoszącej 100 cm i takiej samej wysokości.
Maszyna dość mocno przypomina kielecką GAIĘ Multitool i podobnie jak dzieło Pawła Rokity i Janusza Wójcika jest wyposażona w głowicę do montażu frezarki oraz wymienny extruder do druku 3D. Urządzenie może drukować z granulatów o średnicy od 2 do 6 mm oraz materiałów półciekłych, takich jak beton, glina czy geopolimery. Jej maksymalna szybkość do 200 m/s, a rozdzielczość warstwy 0,5 mm.
Na maszynie możemy otrzymać wielobarwne wydruki – wystarczy dosypać zaledwie garść zabarwionego granulatu, by nasz model zaczął zmieniać kolor podczas wydruku.
Jej producenci zdecydowali się zaprezentować na targach meble wydrukowane na swojej olbrzymiej drukarce 3D. Ich konstrukcja była naprawdę solidna, a krzesła i stoliki od WASP mogą z powodzeniem znaleźć miejsce w naszych pokojach.
Oprócz ogromnej delty zespół WASP promował również swój LDM WASP extruder przeznaczony do wydruków z gęstych materiałów. Pasuje on do wszystkich drukarek z linii Delta WASP, jednak producent deklaruje, że powinien pasować również do innych drukarek 3D. Jest wyposażony w system śrub, który pozwala na regulowanie przepływu tworzywa oraz kontrolę retrakcji. Na stosiku umieszczono także drukarki 3D Delta Wasp 2040 oraz 4070, a również drukarkę do żywicy TopWASP DLP i wykonane na nich modele.
Stoisko WASP przyciągnęło wielu zwiedzających ze względu na swoją główną atrakcję – DELTA WASP 3MT, ponieważ nie każdy ma szansę zobaczyć na co dzień niemal trzymetrową drukarkę 3D w pracy. Jest to jednak rozwiązanie raczej dla bardzo wąskiego grona odbiorców, np. dla projektantów. Wspólnie z Anną spytałyśmy, ile kosztuje wydruk prezentowanego krzesła? Jeśli wykonamy projekt sami i zlecamy tylko jego wydruk, kosztuje to zaledwie 50 €. W przypadku gdy projekt od początku do końca realizuje producent, musimy liczyć się z wydatkiem na poziomie 250 €.
W kolejnych artykułach opiszemy więcej stoisk wystawców z AM Europe 2016.