WASP przedstawia metodę tworzenia spersonalizowanych masek 3D

WASP znany jest przede wszystkim z produkcji wielkogabarytowych drukarek 3D, opartych o układ delty. Ich najpopularniejszym projektem jest modularny system do druku 3D domów, czyli blisko 12 metrowa konstrukcja, pozwalająca na wytwarzanie przestrzenne z betonu.

W obliczu zaistniałej sytuacji, firma zmieniła obszar zainteresowań i skupiła się na metodach zapobiegania intensywnej ekspansji wirusa. Dział badawczo-rozwojowy WASP zawiesił dotychczasowe pracę i rozpoczął realizację dwóch projektów – MY FACE MASK oraz MY SPACE. Środki ochrony osobistej, tworzone w ramach projektów, mają wpłynąć na zredukowanie ryzyka zarażenia się wirusem SARS-CoV-2.

MY FACE MASK

Założeniem projektu MY FACE MASK jest stworzenie maski idealnie dopasowanej do kształtu twarzy użytkownika, która ochroni przed kontaktem z wirusem. Wirtualny model stworzony jest na metodą fotogrametrii – bazując na zabranych danych wymodelować można maskę (prosty skan można wykonać nawet telefonem komórkowym). Poniżej film udostępniony przez WASP z szczegółową instrukcją, jak stworzyć maskę na podstawie skanu 3D w darmowym programie Blender.

Zespół WASP wydrukował swoje maski ochronne z PCL, biomateriału, który z powodzeniem może pozostawać w kontakcie z skórą. Do ich wykonania wykorzystali drukarkę 3D Delta WASP 4070. Czas wydruku 3D jednej maski ochronnej to około cztery godziny.

Maski ochronne mogą być poddawane wielokrotnej dezynfekcji, a do ich prawidłowego działania potrzebny jest standardowy filtr, który można wymieniać. Personalizacja kształtu maski zapewnia nie tylko lepszą ochronę ale również wyższy komfort użytkowania – zapobiega to m.in. otarciom przy dłuższym noszeniu.

Szczegółowe informacje o tym, jak zrobić maskę można znaleźć na stronie internetowej WASP lub w poświęconym projektowi wątku na forum.

MY SPACE

Drugim realizowanym projektem jest MYSPACE czyli tworzenie przezroczystych „hełmów”, które dają możliwość oddychania powietrzem bez wirusów, nie ograniczając jednocześnie widoczności. Powietrze wewnątrz hełmu jest filtrowane i wtłaczane przez wentylator zasilany bateriami.

Osłona chroni nie tylko usta i nos, ale również oczy i uszy. Nie ogranicza również dźwięku – niewielkie otwory na wysokości uszu nie ograniczają słyszalności.

maski ochronne

Obecnie, WASP stworzyło pięć sztuk tego typu ochron. Nie posiadają one jeszcze żadnego rodzaju certyfikatów, a firma jest na etapie szukania mocnych i słabych stron rozwiązania. Celem firmy jest umożliwienie jak najszybszego, bezpiecznego przekazania sprzętu pracownikom opieki medycznej.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Scroll to Top