Jak donosi Valve Magazine, amerykańska firma Westinghouse Electric Company wykorzystuje technologie addytywne do pproudkcyji dyszy będących częścią układu paliwowego w reaktorach AP1000 PWR.

Westinghouse jest pewnie od jakiegoś czasu bardzo dobrze znany w Polsce, ponieważ to właśnie ta firma została wybrana do budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, która ma się składać docelowe właśnie z trzech reaktorów AP1000 PWR, więc można się spodziewać, że również u nas będą one już miała elementy wyprodukowane addytywnie. Nie wiemy jednak jakiej dokładnie maszyny lub maszyn używa Westinghouse. Na podstawie zdjęcia elementu wnioskujemy jedynie, że powstał metodą spieku laserowego z metalu i poddany został dalszej obróbce skrawania.

Dysza układu paliwowego (źródło: Westinghouse)

Wydrukowany element jest, jak już wspomniano, dyszą w układzie paliwowym reaktora atomowego. Okładzina prętów paliwowych ulega stopniowemu rozpadowi w trakcie eksploatacji reaktora. Ten stopniowy ubytek oraz przedostawanie się tych zanieczyszczeń dalej do reaktora jest głównym źródłem wycieków układu paliwowego w reaktorach typu PWR. Dzięki zastosowaniu druku 3D udało się osiągnąć bardzo wysoki współczynnik wyłapywania odpadających kawałków okładziny, z 68% do 96%. To przekłada się na niższy koszt eksploatacji reaktorów oraz na wyższe poziom gotowości.

Źródło: valvemagazine.com via 3dprinting.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Leave a reply

You may also like

More in Druk 3D