Więcej, szybciej, lepiej – ulepszony system Desktop Metal Production trafi do pierwszych klientów już w przyszłym roku

Targi formnext są dla firm z branży okazją do pochwalenia się nie tylko nowym sprzętem, ale również planami na przyszłość – Desktop Metal, twórca jednej z najbardziej innowacyjnych technologii druku 3D z metalu zapowiedział szereg udoskonaleń swojego systemu produkcyjnego. Zwiększona zostanie nie tylko szybkość produkcji addytywnej, ale również możliwości produkcyjne ich systemu, stajac się komplementarnym narzędziem do przemysłowego druku 3D.

Urządzenie pracuje w technologii Single Pass Jetting (SPJ), polegającej na nanoszeniu środka spajającego, który pozwala na utrzymanie zaprojektowanego kształtu. Warstwa proszku jest nanoszona, a następnie kompaktowana (co obniża jej objętość, przy zwiększaniu gęstości) – po tym proszek wzbogacany jest środkiem spajającym. Na granicy detal-podpory nanoszony jest specjalny środek, który nie podlega spiekaniu, który jednocześnie pozostaje na określonym miejscu aż do zakończenia procesu, ale w procesie post-processingu pozwala na łatwiejsze usuwanie struktur supportowych. Po zakończeniu procesu warstwa jest suszona – a wszystko to w czasie jednego „przejazdu” głowicy…

Już wcześniej amerykański producent zapowiadał, że jego rozwiązanie jest innowacją, na jaką czekał świat druku 3D – jednak Desktop Metal sukcesywnie podnosi sobie poprzeczkę, ciągle ulepszając i rozwijając swój produkt.

Stoisko Dektop Metal na targach formnext 2018, fot. Aleksandra Turek

Od czasu zeszłorocznych targów formnext Desktop Metal dokonał kilku kluczowych zmian w swoim urządzeniu, m.in.:

  • zwiększona prędkość drukowania do poziomu 12 000 cm3/h,
  • powiększenie obszaru roboczego o  225 procent, do wymiarów 750 x 330 x 250 mm,
  • zoptymalizowany system nanoszenia sproszkowanego materiału, system 32768 dysz natryskujących wpływa na znaczne przyspieszenie procesu wytwarzania względem podobnych metod druku 3D (m.in. Binder Jetting).

Wszystkie ulepszenia wprowadzone w najnowszym systemie sprawiają, że jest on rozwiązaniem odpowiednim dla produkcji masowej. Wysyłka maszyn rozpocznie się w 2019 roku – dostawa pierwszej partii urządzeń planowana jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań Desktop Metal w Polsce jest firma get3D.

Źródło: tctmagazine.com

Scroll to Top