Avular to holenderska firma z branży robotyki, która pomaga swoim klientom projektować, rozwijać i wdrażać nowe technologie w dziedzinie robotyki mobilnej – niestandardowe roboty, kontrolery, płytki PCB czy interfejsy do obsługi urządzeń. Avular wykorzystuje druk 3D zarówno do prototypowania, jak i do produkcji elementów konstrukcyjnych. Druk 3D pozwolił na zintegrowanie prowadnic przewodów, mechanizmów zatrzaskowych, uchwytów na baterie i płytki PCB, co nie byłoby możliwe do wykonania innymi metodami produkcji. Firma współpracuje ściśle z belgijskim Materialise, które pomaga wdrażać jej rozwiązania przy pomocy technologii HP MultiJet Fusion.
Kiedy Avular rozpoczął przygodę z drukiem 3D, korzystał z drukarek 3D klasy podstawowej, co skutkowało niskiej jakości częściami i mało wydajnym czasom produkcji. W 2014 r. firma nawiązała współpracę z Materialise – jedynym dostawcą usług druku 3D, który był w stanie sprostać wymaganiom technicznym, jakich potrzebowali — szczególnie w zakresie grubości ścianek i redukcji wagi.
Materialise jest obecne w ponad 20 krajach na całym świecie – w tym w Polsce, na Bielanach Wrocławskich. Firma pomaga przedsiębiorstwom wprowadzać innowacje do cyklu rozwoju produktu oraz dostęp do szerokiej gamy potencjalnych technologii i materiałów. Przy strategii biznesowej, która polega na produkcji na żądanie, usługi druku 3D jakie oferuje pozwoliły Avular na osiągnięcie przewagi w postaci elastyczności projektowej za każdym razem, gdy ich klienci wymagają poprawek w projektach dronów.
„Powodem, dla którego wybraliśmy Materialise jest to, że posiadają oni materiał z którego chcemy drukować, czyli HP 3D HR PA 12, oraz, że możemy całkowicie polegać na jakości wyników” — powiedział Albert Maas, CEO i założyciel firmy Avular.
Możliwość iteracji i adaptacji w trakcie pracy była równie istotnym powodem, który przyczynił się do podjęcia przez Avular decyzji o współpracy z Materialise. „Rozwój produktu nie musi już być procesem liniowym. Projekty mogą być dostosowywane na bieżąco, co przynosi im możliwość szybszego wprowadzania produktów na rynek i ciągłego aktualizowania i zmieniania w miarę upływu czasu, a to jest znacząca przewaga nad tradycyjnymi technologiami, którą oferuje druk 3D” — powiedział Pieter Vos, dyrektor ds. marketingu w Materialise Manufacturing.
Zaufanie Avular do relacji z Materialise wzrosło, gdy biuro usług stało się członkiem Digital Manufacturing Network (DMN) firmy HP na początku 2019 r. „Byliśmy jednym z pierwszych partnerów do których HP zwróciło się, gdy zaczęli rozwijać technologię HP Multi Jet Fusion” — powiedział Vos.
Pod koniec 2018 roku, HP 3D Printing dotarło do Materialise z pomysłem na stworzenie sieci z niektórymi wczesnymi użytkownikami technologii HP Multi Jet Fusion i podobnie myślącymi firmami. Poprzez tę platformę członkowie mogliby dzielić się doświadczeniami i pomysłami, a także ustanowić scentralizowaną i certyfikowaną sieć do której HP może kierować potencjalnych klientów. „Istnienie sieci jest potwierdzeniem faktu, że jesteśmy liderem w zakresie adopcji druku 3D jako technologii produkcyjnej. Jest dla nas ważne, aby być częścią tej sieci i być postrzeganym jako lider, którym jesteśmy”.
Dzięki wykorzystaniu technologii HP Multi Jet Fusion Materialise może zaspokoić potrzeby firmy Avular w zakresie niestandardowych części do dronów przy niskich nakładach: „Nie musimy zamawiać naszych części w dużych ilościach” — powiedział Maas. „Możemy dostosować projekty i wydruki do konkretnych potrzeb klienta”. Vos wiąże duże nadzieje z przyszłością Materialise i HP Digital Manufacturing Network: „Zawsze byliśmy za współtworzeniem w przemyśle, aby połączyć różne strony w ekosystemie druku 3D; czy to producentów maszyn, dostawców materiałów, czy innych firm usługowych”.
Jeśli szukają Państwo możliwości przetestowania lub nabycia technologii druku 3D HP Multi Jet Fusion, zachęcamy do skontaktowania się z firmą Integart Sp. z o.o.
Źródło: materiały prasowe Integart