MakerBot to najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalna marka niskobudżetowych drukarek 3D na świecie. Można śmiało powiedzieć, iż to właśnie od niej rozpoczęła się międzynarodowa kariera tych urządzeń wielokrotnie określana mianem nowej rewolucji technologicznej. Abstrahując od zasadności tego określenia, trudno nie docenić wkładu jaki firma włożyła w popularyzację i rozwój świadomości technologii druku 3D wśród szerokiego grona osób, czyniąc z MakerBotów jednych z najchętniej kupowanych drukarek 3D. Postanowiłem sprawdzić jak to wygląda na rynku polskim, dlatego postanowiłem odwiedzić jego pierwszego i jak dotąd jedynego oficjalnego resellera w Polsce – firmę CadXpert z Krakowa.
Macieja Dukata i Piotra Gurgę – twórców CadXperta, poznałem w połowie 2013 roku, gdy podczas Festiwalu Przemiany w CN Kopernik rozpoczynali swoją oficjalną działalność jako resellerzy MakerBota. Później wielokrotnie spotykaliśmy się podczas różnych eventów i targów gdzie panowie sukcesywnie budowali swoją markę poszerzając ofertę o kolejne modele Replicatorów.
Zawsze postrzegałem CadXperta jako stosunkowo niewielką firmę, dlatego sporym zaskoczeniem była dla mnie informacja przekazana w kwietniu tego roku przez Karola Krawczyńskiego, o przyznaniu CadXpertowi miana Autoryzowanego Centrum Serwisowego MakerBota, jak również wzniesienia jego statusu do poziomu Golden Reseller. Koniec końców takie rzeczy nie dzieją się przypadkowo…? Wizyta w siedzibie firmy dość szybko wszystko mi wyjaśniła.
CadXpert zajmuje sporą część pierwszego piętra w biurowcu zlokalizowanym na obrzeżach Krakowa, tuż przy Elektrociepłowni Kraków. Na obszarze dużego open-space pracuje kilkanaście osób (zatrudnionych w dwóch spółkach), zajmujących się sprzedażą i obsługą drukarek 3D, oprogramowania do projektowania przestrzennego i skanerów 3D. Dodatkowo, w pomieszczeniu obok znajduje się pracownia, gdzie na drukarkach proszkowych – ZCorpie drukującym w pełnym kolorze w technologii CJP oraz Blueprinterze drukującym w technologii SHS (selective heat sintering), drukowane są zamówienia komercyjne.
Łącznie firma zajmuje aktualnie 380 m2, z tym że jak stwierdzili Maciej z Piotrem, już dziś mają świadomość, że konieczne będzie poszerzenie tej powierzchni o kolejne metry użytkowe.
Do samej obsługi sprzedaży MakerBota delegowanych jest aż 9 osób, które zajmują się realizacją zleceń od klientów, wydrukami próbnymi, szkoleniami wdrożeniowymi i obsługą posprzedażową. Firma chwali się wysoką skutecznością sprzedażową, co z jednej strony przekłada się na bardzo dobre wyniki, a z drugiej owocuje w postaci poszerzania grona odbiorców i podpisywania kolejnych kontraktów na dostawę maszyn.
CadXpert jest jednym z liderów w sprzedaży drukarek 3D MakerBota w Europie, czego efektem jest przyznanie mu wspomnianego tytułu Golden Resellera. Co ciekawe, im droższe drukarki 3D – tym większe zainteresowanie klientów. Replicator Z18, drukujący na poziomie 30 x 30 x 45 cm i kosztujący ponad 40 tysięcy PLN brutto, należy do absolutnych hitów sprzedażowych. Udowadnia to tym samym, jak błędna jest polityka wielu producentów niskobudżetowych drukarek 3D, którzy z niskiej ceny czynią główny atut sprzedażowy. Typowi odbiorcy drukarek 3D, czyli firmy przemysłowe, konstrukcyjne czy projektowe, za główny cel stawiają sobie przede wszystkim jakość urządzenia oraz funkcjonalność i łatwość obsługi, a cenach – choć ważna, nie jest jedynym determinantem ich decyzji o zakupie.
Dzięki bardzo dobrym wynikom sprzedażowym CadXpert cieszy się bardzo dobrą opinią w strukturach MakerBota i Stratasysa, który jest właścicielem tej firmy. Podczas jednego z niedawnych spotkań „firmowych„, sukcesów handlowych gratulował sam prezes MakerBota – Jonathan Jaglom.
Oprócz sprzedaży urządzeń MakerBota, CadXpert (oraz powiązana z nim spółka), zajmuje się sprzedażą oprogramowania klasy CAD, skanerami 3D i usługami druku 3D. Nie można również zapomnieć o drukarkach 3D Blueprinter, które stanowią bardzo tanią alternatywę dla systemów SLS i na sprzedaż których Maciej z Piotrem również nie narzekają. Aktualnie firma dopina jeszcze pewien bardzo lukratywny kontrakt – nie związany co prawda z branżą druku 3D, ale ściśle powiązany z branżą produkcyjną i przemysłową. Mam nadzieję, iż już wkrótce będę miał okazję również na ten temat coś napisać…
Dość nieoczekiwanie okazało się, że w Krakowie ma siedzibę jedna z większych firm specjalizujących się w niskobudżetowych drukarkach 3D w Polsce. Skala biznesu prowadzonego przez CadXpert w kontekście niskobudżetowych drukarek 3D robi naprawdę spore wrażenie, przełamując obowiązujący aktualnie w branży stereotyp, iż rynek na te urządzenia nieco wyhamował. Patrząc na poupychane wszędzie Replicatory Z18 widać, że rynek na drukarki 3D jest bardzo chłonny, a wszystko co trzeba zrobić, to umieć je po prostu sprzedawać. Wtedy nawet wysoka cena nie gra roli…