Technologia druku 3D UV LCD pozwala na szybkie i relatywnie tanie tworzenie części w niskich seriach produkcyjnych. Wykorzystując światło ultrafioletowe do utwardzania ciekłych żywic, oferuje wysoką rentowność produkcji, jednakże w dużej mierze ogranicza się do stosunkowo niewielkich części. Technology Applied – największa polska firma świadcząca usługi druku 3D, wykorzystuje tą metodę produkcyjną jako komplementarną do metod SLS czy MJF, gdy ważna jest wysoka szczegółowość oraz gładkość powierzchni.
W druku 3D UV LCD, wykorzystuje się światło UV do utwardzania specjalnie zaprojektowanych żywic warstwa po warstwie. Drukowanie rozpoczyna się od nałożenia cienkiej warstwy żywicy na platformę drukarki 3D, która jest następnie utwardzana poprzez ekspozycję na światło UV z matrycy LCD. Proces ten jest powtarzany, aż do osiągnięcia pożądanej wysokości obiektu. Dostępne są różne typy żywic, w tym standardowe, elastyczne, wytrzymałe na uderzenia, a nawet przeznaczone do odlewów jubilerskich. Wybór odpowiedniej żywicy zależy od wymaganej wytrzymałości, elastyczności i innych właściwości fizycznych końcowego produktu.
Jedną z kluczowych zalet technologii UV LCD jest możliwość produkcji niskoseryjnej. Pozwala to na drukowanie pojedynczych elementów lub kilku elementów jednocześnie z zachowaniem wysokiej precyzji i szczegółowości. Ta elastyczność sprawia, że technologia jest idealna do prototypowania, produkcji na zamówienie oraz wytwarzania elementów niestandardowych.
W technologii UV LCD, czas druku 3D w dużej mierze zależy od ułożenia modelu oraz jego wysokości w osi Z. Im wyższy model, tym więcej warstw do wydrukowania, co wydłuża czas pracy drukarki 3D. Ponadto, konieczne jest ręczne usuwanie struktur podporowych po wydrukowaniu. Drukowanie bezpośrednio na stole roboczym (podobnie jak w technologii FDM/FFF) jest możliwe, lecz duże powierzchnie mogą być trudne do oderwania od powierzchni platformy drukującej. Dodatkowo, pierwsze warstwy są zawsze naświetlane dłużej dla lepszej przyczepności, co może prowadzić do deformacji z powodu dłuższego naświetlania i odchyłek wymiarowych.
Duże przemysłowe drukarnie 3D jak Technology Applied, wykorzystują technologię UV LCD do produkcji szerokiej gamy produktów. Znajduje ona zastosowanie w branżach takich jak motoryzacja, lotnictwo, medycyna czy jubilerstwo. Możliwość szybkiego prototypowania, personalizacji produktów oraz produkcji części zamiennych na małą skalę to tylko niektóre z korzyści, jakie oferuje ta technologia. Technologia UV LCD w druku 3D oferuje znaczące korzyści w produkcji niskoseryjnej, takie jak elastyczność, wysoka precyzja i szybkość. Pomimo pewnych wyzwań, takich jak konieczność usuwania struktur podporowych technologia ta otwiera nowe możliwości dla przemysłowej produkcji na małą skalę.
Źródło: www.3dprintingcenter.net