Zmorph Fab vs. Zmorph VX – najważniejsze zmiany i różnice

Dwa dni temu wrocławski producent wielofunkcyjnych drukarek 3D ogłosił premierę nowego, bardziej zaawansowanego rozwiązania all-in-one, Zmorph Fab. Tego typu urządzenia cieszą się dużą popularnością w branży edukacyjnej i stanowią doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnych sal lekcyjnych czy Fab Labów. Poprzednia wersja flagowego produktu polskiego producenta została udoskonalona pod kątem nowej grupy odbiorców, jakim są klienci z branży produkcji przemysłowej. 

Sama koncepcja działania urządzenia pozostaje niezmienna. Nowy Zmorph Fab posiada system wymiennych głowic, umożliwiających drukowanie 3D z jednego lub dwóch materiałów, frezowanie CNC, grawerowanie i cięcie laserem oraz drukowanie 3D z materiałów półpłynnych i gęstych mas. Dzięki szerokiemu spektrum narzędzi jakie oferuje producent, jesteśmy w stanie korzystać z różnych metod wytwórczych, nie oddalając się od swojego biurka. 

Co więc się zmieniło? Po pierwsze, wielofunkcyjne urządzenie przeszło znaczną metamorfozę, jeśli chodzi o design.  Połączenie koloru żółtego i czarnego w nowej identyfikacji wizualnej dodało urządzeniu nowoczesnego, charakteru. Jednak odmieniony design to nie jedyne ulepszenie Zmorph Fab w stosunku do poprzedniej wersji.

W przypadku narzędzi, również wprowadzono szereg ulepszeń. Głowica Single Extruder została przeprojektowana, umożliwiając tworzenie wydruków w krótszym czasie, przy zachowaniu wysokiej jakości wykończenia powierzchni. Dodatkowo, głowicę wyposażono w system czujników, wykrywających ruch filamentu. Gdy tylko skończy się filament, maszyna natychmiast wstrzyma pracę aż do czasu uzupełnienia materiału eksploatacyjnego. To jednak nie koniec usprawnień – ekstruder wyposażono również w funkcję automatycznego ładowania materiału, niedostępną dla poprzedniej wersji urządzenia.

Warto dodać, że najnowsza wersja urządzenia została zoptymalizowana w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwić pracę nawet początkującym użytkownikom. Kolejną dodaną opcją, która ma w tym pomóc jest zaaplikowany system Smart Toolheads wykrywający, która głowica jest zainstalowana. Zmiana narzędzi jest prosta i szybka, a jak twierdzi producent, wymiana głowicy nie zajmuje dłużej niż minutę.

Kolejnym ulepszeniem w nowym urządzeniu Zmorph jest przeprojektowany wentylator chłodzący. Zapewnienie wydajnego przepływu powietrza w połączeniu z usprawnioną głowicą umożliwia szybsze drukowanie 3D. Z jakich materiałów można drukować ma Zmorph Fab? Maksymalna temperatura drukowania 3D to 250°C natomiast borokrzemianowy stół roboczego może rozgrzać się do 115°C. Pozwala to na druk 3D z takich materiałów jak ABS czy TPE, w przypadku których zastosowanie grzanego podłoża przyczynia się do lepszej adhezji pierwszej warstwy, a przy tym niweluje ryzyko niepowodzenia procesu.

Zmorph Fab pozwala na drukowanie 3D z wielu filamentów, których temperatura topnienia mieści się w zasięgu temperaturowym głowicy. Nowa wersja obsługuje również głowicę, pozwalającą na wytłaczanie dwóch materiałów jednocześnie. Dzięki temu, istnieje możliwość wykorzystania materiałów rozpuszczalnych w wodzie, przeznaczonych do realizacji struktur podporowych (lista materiałów, jakie można drukować w ramach jednego procesu dostępna na stronie producenta).

Co nowego w CNC? 

Urządzenie wielofunkcyjne Zmorph Fab oferuje również szereg usprawnień w obróbce CNC. Nowy, przeprojektowany aluminiowy stół roboczy zapewnia ulepszoną sztywność i chroni elektronikę przed kurzem i pyłem pozostałym po obróbce CNC. Dzięki nowej metodzie mocowania, montaż obrabianego materiału jest teraz łatwiejszy, szybszy i umożliwia współpracę z blokami materiału o nieregularnej geometrii. Głowica Caesian XZ została również dodatkowo wzmocniona paskami mocującymi z włóknem szklanym. Narzędzie pozwala na obrabianie szerokiej gamy materiałów konstrukcyjnych, w tym drewna i materiałów drewnopodobnych, kompozytów, tworzyw sztucznych, a nawet miękkich metali. 

Do oprogramowania Voxelizer dodano również nowe funkcje, które zapewniają bardziej płynny przepływ pracy, zgodny ze standardem CAM dla procedur CNC z operacjami STEP. Dodatkowo, co ciekawe, problemu nie będzie stanowić zmiana narzędzia w zakresie jednego GCode oraz wizualizacja ścieżki pracy frezarki. 

Nowy interfejs i filtr HEPA

Kolejną kosmetyczną zmianą jest interfejs maszyny wrocławskiego producenta. Stał się on bardziej przyjazny dla oka i dostosowany do nowego designu produktów Zmorph. Jest bardziej intuicyjny i łatwy w obsłudze zarówno przez profesjonalistów, jak i początkujących.

Producent postanowił wyposażyć swój flagowy model w filtr HEPA, który pozwoli spełnić obowiązujące wymagania i normy w kwestii emisji szkodliwych oparów. Ten element przechwytuje i zapobiega emisji nawet do 99% cząstek, uwalnianych podczas procesu drukowania 3D. Drukarka 3D sama wykryje, że filtr jest zużyty i poinformuje użytkownika kiedy należy go wymienić. 

Voxelizer

Wraz z nowym urządzeniem, ewoluował także slicer wrocławskiego producenta. Nowy Voxelizer stanowi kompleksowe oprogramowanie do drukowania 3D, frezowania CNC oraz grawerowania i cięcia laserowego. Zoptymalizowany przepływ pracy zarówno dla narzędzi CNC, jak i innych modułów oprogramowania to nowa jakość dla użytkoników. Program posiada wieleusprawnionych opcji, m. in. gotowe ustawienia drukowania 3D dla szerokiej gamy materiałów oraz możliwość stworzenia własnych presetów. 

Jak dystrybuowany jest Zmorph Fab? Urządzenie jest dostępne w czterech różnych pakietach: 

  • Zmorph Fab Custom Set
  • Zmorph Fab 3D printer
  • Zmorph Fab All-in-one 3D Printer
  • Zmorph Fab Bundle Box

W zestawie podstawowym (Custom Set) znajduje się sama drukarka 3D, bez wymiennych głowic i akcesoriów (również platformy roboczej). Kolejne pakiety stanowią jego rozszerzenia, posiadające różne toolheady oraz akcesoria, w zależności od wybranego zestawu. Takie rozwiązanie daje możliwość personalizacji produktu i dostosowania go do swoich potrzeb. 

Pomimo pandemii COVID, Zmorph ma za sobą bardzo dobry rok. Wrocławski producent dopiero wprowadził do swojej oferty nowe urządzenie all-in-one klasy desktop, a już zapowiedział premierę kolejnej, nowej drukarki 3D – Zmorph i500 to urządzenie klasy przemysłowej, posiadające duży obszar roboczy. Jak mówi producent, maszyna będzie pozwalać na drukowanie 3D z pojedynczym lub podwójnym wytłaczaniem oraz posiadać konkurencyjny stosunek jakości do ceny. Premiera kolejnego produktu jest zaplanowana na pierwszą połowę 2021 roku. 

Scroll to Top