Polski producent drukarek 3D ZMorph w ramach projektu “EU-Geniusz” wygrał przetarg na dostarczenie 41 urządzeń do szkół ogólnokształcących w powiecie toruńskim. Za sprawą realizowanej inicjatywy, 39 szkół w powiecie toruńskim otrzymało drukarki 3D wrocławskiej marki ZMorph.
Przetarg odbył się w ramach projektu “EU-Geniusz w świecie 3D”, który obejmie 4 mln złotych pozyskane z funduszy Unii Europejskiej. Projekt gwarantuje wsparcie dla 2500 uczniów, 220 nauczycieli oraz 39 szkół i jest realizowany w okresie maj 2019 – czerwiec 2023.
Pierwsza edycja programu „EU-Geniusz i szkoła tajemnic” odbyła się w latach 2014 i 2015, druga, “EU-Geniusz w naukowym labiryncie”, w latach 2018-2020. Nadszedł czas na trzecią odsłonę programu promującego ideę partnerstwa w powiecie toruńskim. Oprócz tego, jest to doskonała okazja do poznania nowych narzędzi do edukacji w zakresie nowych technologii, przygotowując uczniów do zawodów technicznych i obsługi profesjonalnych maszyn.
W ramach trzeciej edycji programu EU-Geniusz w świecie 3D, uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w pięciu typach zajęć dodatkowych, rozwijających kluczowe kompetencje z matematyki, informatyki, projektowania, programowania i robotyki. Daje to łącznie aż 30 tysięcy godzin zajęć prowadzonych metodą eksperymentu naukowego w edukacji, z wykorzystaniem drukarek 3D.
Nauczyciele odbędą szkolenia z projektowania i druku 3D, programowania robotów oraz z metod wykorzystania eksperymentu naukowego w edukacji. Szkoły objęte wsparciem zostały wyposażone w nowoczesne drukarki 3D ze stanowiskiem komputerowym oraz programowalne roboty M-Boty.
Realizacja projektu jest możliwa dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej. Pozwoliły one na zakup programowalnych robotów, nowoczesnych stanowisk komputerowych, oraz drukarek 3D do szkół. Dzięki ciągłości projektów, uczniowie mają okazję uczyć się na coraz bardziej zaawansowanym sprzęcie, używając innowacyjnych narzędzi edukacyjnych. Posiadana wiedza, umiejętności i zdobyte podczas projektu doświadczenie pomoże im w rozpoczęciu kariery zawodowej. Dodatkowo, takie projekty to doskonały wstęp do kariery programisty lub inżyniera, które aktualnie są tak pożądane w gospodarce,
Wszystkie zajęcia prowadzone w ramach projektu będą zawierały w sobie zagadnienia związane z technologią druk 3D. Pierwsze zajęcia planowane są na wrzesień, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju.
Dlaczego ZMorph VX?
ZMorph VX to wysokiej jakości desktopowa drukarka 3D. Wygraną w przetargu zapewnił między innymi system wymiennych głowic, dzięki któremu możliwy jest nie tylko druk 3D, ale także frezowanie CNC oraz grawerowanie laserem. To z kolei pozwala na pracę z dużą ilością różnych materiałów. Dodatkowo ZMorph oferuje dedykowany program i fachową pomoc techniczną.
Dzięki środkom finansowym pozyskanym z Unii Europejskiej, powiat toruński mógł pozwolić sobie na zakup nowoczesnego i innowacyjnego sprzętu, który zapewni naukę kompetencji kluczowych w odpowiednich warunkach technicznych.