Pandemia COVID-19 zmieniła postrzeganie druku 3D, kiedy znalazł on zastosowanie w ochronie zdrowia. Podstawową zaletą technologii addytywnych jest możliwość wykonywania dowolnych projektów. Ze względu na szybką i wydajną produkcję elementów ochrony osobistej dla personelu medycznego oraz części aparatury szpitalnej, technologia druku 3D zyskała na znaczeniu i popularności. Firma ZMorph również odegrała ważną rolę w czasie pandemii COVID-19.

Obecnie, ZMorph działa w 40 krajach, na pięciu kontynentach. Firma nie przestaje się rozwijać i rusza po kolejną rundę finansowania na realizację nowych projektów. W odpowiedzi na wymagania stawiane przez klientów, producent drukarek 3D ma zamiar wprowadzić na rynek kolejne materiały do druku 3D i nowe drukarki 3D – ZMorph 3.0 oraz LCD. Premiery są zaplanowane na przyszły rok. 

Produkty ochrony zdrowia wydrukowane na drukarkach 3D

ZMorph stworzył i udostępnił kilka modeli 3D przyłbic, z których ponad tysiąc zostało wydrukowanych i trafiło do szpitali we Wrocławiu, Katowicach, Warszawie, Oleśnicy i Legnicy. W trakcie epidemii jednocześnie pracowało nawet 20 drukarek 3D

Ponadto, ZMorph udostępnił projekty kilku rodzajów gotowych przyłbic i akcesoriów, które można wydrukować na sprzęcie tego producenta. Są to między innymi opaski do maseczek jednorazowych i maski neoprenowych, zwiększające komfort użytkowania oraz uchwyty umożliwiające otwieranie drzwi bez konieczności dotykania klamki. 

Oprócz zastosowań w medycynie i ochronie zdrowia, druk 3D wykorzystuje się w przemyśle kosmicznym, motoryzacyjnym, lotnictwie i edukacji. W tym roku ZMorph wygrał przetarg w ramach projektu “EU-geniusz w świecie 3D”, dzięki czemu szkoły z powiatu toruńskiego i okolic zostaną wyposażone w 41 drukarek 3D. 

Nowa siedziba i dwie nowe drukarki 3D

Z powodu rosnącego popytu na drukarki 3D i popularności technologii przyrostowych, firma zdecydowała się otworzyć nową, większą siedzibę. “Nowa siedziba da nam większe możliwości. Nasz zespół wciąż się rozrasta, nawet teraz. Co dla nas ważne – dzięki odpowiedniemu zarządzaniu w trakcie pandemii nie musieliśmy przeprowadzić redukcji etatów i zachowaliśmy ciągłość zatrudnienia. Chcemy zapewniać naszym pracownikom nie tylko możliwość rozwijania innowacyjnych projektów, ale także dobre warunki pracy i spokojną głowę” – mówi Maciej Nawrocki, Prezes Zarządu, ZMorph.

Flagowym produktem firmy jest ZMorph VX, wyposażony w funkcję frezowania CNC i grawerowania laserem. Jest to maszyna produkująca elementy o wysokiej precyzji, w technologii FDM.

Producent posiada w swojej ofercie drukarki profesjonalne i przemysłowe. Jedną z nich jest HBOT, posiadająca większą powierzchnię roboczą, dedykowana dla przemysłu i profesjonalistów. ZMorph oferuje także swoje autorskie oprogramowanie Voxelizer do obsługi drukarek 3D.

Premiera pierwszej, nowej drukarki 3D ZMorph 3.0 jest zaplanowana na pierwszy kwartał 2021 roku. Jest ona wyposażona w dwie głowice i dużą powierzchnię roboczą. Drukarka 3D ma być dedykowana zarówno dla profesjonalistów, jak i dla przemysłu. Z kolei ZMorph LCD,  drukująca z żywic, ma być przeznaczona dla branży dentystycznej. Jej premiera ma się odbyć również w przyszłym roku.

Technologie addytywne znajdują swoje miejsce w coraz większej ilości zastosowań. Najprężniej rozwijającymi się segmentami druku 3D są profesjonalne i przemysłowe drukarki 3D. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Grand View Research, w zeszłym roku wartość globalnego rynku druku 3D wynosiła ponad 11,5 mld dolarów, a do 2027 roku ma ona wzrosnąć do 35 mld dolarów. 

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like