Przy obecnym rozwoju druku 3D niemal codziennie możemy przeczytać o nowych zastosowaniach tej technologii, jak się okazuje nie tylko w przemyśle. Metody przyrostowe z powodzeniem wykorzystywane są przez uczelnie na całym świecie do realizacji prowadzonych projektów naukowych, a także w celu wytwarzania pomocy naukowych przeznaczonych do kształcenia studentów. Taką możliwość otrzymał również Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, który podpisał porozumienie z Zortraxem – jedną z wiodących firm na Polskim i międzynarodowym rynku w branży druku 3D.
Oficjalnego spotkanie przedstawicieli Zortax i władz Uczelni oraz podpisanie porozumienia odbyło się 11 stycznia br. w malowniczym Centrum Ekspozycyjnym „Stara Kotłownia”, znajdującego się na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Co obejmuje podpisane porozumienie? Przede wszystkim pozwala na rozpoczęcie długofalowej współpracy, dzięki której możliwe będzie prowadzenie wspólnych projektów badawczych oraz wymiana doświadczeń i wiedzy. Porozumienie jest także korzystne dla studentów UWM, ponieważ w planach jest uruchomienie interesującego programu stażowego.
Jednak umowa nie obejmuje tylko działań w przyszłości – Zortax zadeklarował wsparcie w projektach edukacyjnych już rozpoczętych poprzez udostępnianie własnych zasobów oraz wsparcia merytorycznego oferowanego przez inżynierów oraz projektantów pracujących w Spółce. Podpisane porozumienie umożliwia rozpoczęcie pierwszej tak szeroko rozwiniętej współpracy w Polsce pomiędzy firmą z sektora druku 3D a uczelnią wyższą.
Prezes Zarządu Zortrax S.A., Rafał Tomasiak, w swojej wypowiedzi podkreślił atrakcyjność Olsztyna pod względem prowadzenia działalności o zasięgu międzynarodowym, dlatego nie bez powodu porozumienie zostało podpisane z Uczelnią z „własnego podwórka”. Firma poprzez swój intensywny rozwój wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami doszła do momentu, w którym chce przekazywać swoją wiedzę i doświadczenia następnym pokoleniom, dzięki czemu możliwe jest kształcenie kolejnych specjalistów z branży druku 3D.
Prof. dr hab. Ryszard Górecki, Rektor UWM w Olsztynie, zwrócił uwagę na szerokie możliwości zastosowania druku 3D nie tylko w rozwiązaniach z zakresu mechaniki czy automatyki, ale również w zakresie medycyny i weterynarii. UWM cieszy się szerokim zainteresowaniem ze strony przyszłych studentów ze względu na wykształconą kadrę mogącą pochwalić się licznymi publikacjami o zasięgu międzynarodowym oraz jednym z najładniejszych kampusów wśród uczelni w Polsce. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że rozpoczęcie współpracy z Zortaxem z pewnością podniesie atrakcyjność uczelni przy kolejnych naborach.