Niemiecka firma 3D-LABS (nie mylić z polskim dystrybutorem 3D Systems o bardzo podobnej nazwie), działa na rynku druku 3D od 2009 roku, specjalizując się w drukowaniu z żywic światłoutwardzalnych. Do pracy używa trzech technologii – SLA (stereolitografia), czyli procesu polegającego na utwardzaniu żywicy światłem lasera, MJM, czyli procesu utwardzania jej światłem UV oraz dość niszowej SLT, czyli Scan LED, polegającej na utwardzaniu żywic światłem LED. 3D-LABS opracowało właśnie nowy rodzaj żywicy, która posiada jedyne w swoim rodzaju właściwości, w postaci… pamięci kształtu!
Żywica o nazwie LED.W jest przeznaczona właśnie do maszyn drukujących w technologii SLT i posiada w swoim składzie cząstki stopu pamięci kształtu (SMA – Shape Memory Alloy), które umożliwiają odkształcanie wydrukowanych modeli, a następnie przywracanie ich do pierwotnego kształtu.
W opublikowanym przez firmę video widać, jak wydrukowane figurki modeli są podgrzewane ciepłym powietrzem i odkształcane (wyginane) w dowolny sposób. Następnie są chłodzone w zimnej wodzie, dzięki czemu zachowują swój nowy kształt. Gdy zostaną podgrzane ponownie – samoistnie odzyskują początkową formę.
3D-LABS nie jest do końca pewne do czego można wykorzystać opracowany materiał i zwraca się do swoich potencjalnych klientów z prośbą o sugestie? Ja ze swojej strony zastanawiam się, na ile tego typu funkcjonalność materiału (odkształcanie się pod wpływem temperatury) stanowi o jego zalecie, a na ile wadzie…? Tak czy inaczej proces ten wygląda bardzo interesująco…
Źródło: www.3dprintingindustry.com