W drugiej połowie listopada 2019 r. we Frankfurcie nad Menem w Niemczech, odbędzie się piąta edycja największej imprezy targowej poświęconej technologiom przyrostowym na świecie – Formnext 2019. I jak miało to miejsce w poprzednich latach, także i tym razem organizatorzy zamierzają pobić rekordy w liczbie wystawców, odwiedzających i wydarzeń towarzyszących.
Na chwilę obecną, swój udział w targach potwierdziło ponad 740 wystawców z całego świata, co stanowi 17% wzrostu w stosunku do ubiegłego roku – a kolejne zgłoszenia są wciąż przyjmowane! Impreza będzie miała o 35% większą powierzchnię co przekłada się na 50.000 metrów kwadratowych stoisk prezentujących rozwiązania, maszyny i aplikacje z obszaru szeroko pojętych technologii addytywnych, skanowania 3D i oprogramowania 3D.
Na Formnext 2019 pojawi się 285 nowych wystawców z 29 krajów co stanowi aż 38% w stosunku do ich całkowitej liczby. Spośród zarejestrowanych firm 65% pochodzi spoza Niemiec, m.in. z Chin, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Hiszpanii i Holandii. W wydarzeniu reprezentowane będą 34 kraje.
Na czas powstawania artykułu, swój udział w targach potwierdziło 14 firm z Polski:
- 3DGence
- 3D Lab & Remet
- ATMAT
- Evatronix
- Innovatica
- Omni3D
- Rosa3D
- Sinterit
- SMARTTECH
- Sondasys
- Spectrum Group
- UBOT
- Zortrax.
Oficjalnym partnerem tegorocznych targów jest USA, co wiąże się m.in. ze szczególną obecnością takich amerykańskich firm jak 3D Systems, Carbon, Desktop Metal, ExOne, HP i Markforged. Na targach pojawi się także specjalna strefa – U.S. Pavilion, w której odbędą się specjalne wydarzenia. Obecni będą także przedstawiciele takich instytucji jak AMUG (Additive Manufacturing Users Group), AMT (American Medical Technologists), ASME (American Society of Mechanical Engineers) i US Commercial Service. 20 listopada odbędzie się „Specjalny dzień USA” oraz przyjęcie sponsorowane przez AMUG.
Wśród wydarzeń towarzyszących odbędą się additive4Industry, Start-Up Challenge, purmundus challenge i AM4U. Formnext będzie również gospodarzem Sympozjum BE-AM we współpracy z Politechniką z Darmstadt, która skupi się na wykorzystaniu technologii przyrostowych w budownictwie i architekturze.
Nowym wydarzeniem na Formnext 2019, Strefa Case Study w obszarze PIM / MIM / CIM, współorganizowane z PIM International. Zostaną tam przedstawione przypadki łączenia produkcji addytywnej z produkcją masową oraz przykłady ponad 100 części wyprodukowanych przy użyciu metalowego formowania wtryskowego (MIM), ceramicznego formowania wtryskowego (CIM) i proszkowego formowania wtryskowego (PIM). Celem będzie pokazanie potencjału tych technologii w masowej produkcji precyzyjnych części.
Osoby zainteresowane udziałem w targach mogą dokonać zakupu biletów tutaj. Cena jednodniowej wejściówki wynosi 50€, a wszystkich dni targowych 90€.