#2 POWER RANKING polskich producentów drukarek 3D

Gdy z końcem października zeszłego roku opublikowałem pierwszy POWER RANKING polskich producentów drukarek 3D, spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem czytelników – choć wzbudził też nieco kontrowersji. Od tamtej pory minęły cztery miesiące, w ciągu których wydarzyło się i zmieniło mnóstwo rzeczy. Ma to również odzwierciedlenie w najnowszym – drugim POWER RANKINGU. Tylko jedna firma zachowała tą samą pozycję co poprzednio, dwie firmy spadły z pierwszej dziesiątki, dwie kolejne awansowały. Oto 10 najlepszych i najbardziej wpływowych firm produkujących drukarki 3D w polskiej branży.

Zobacz najnowszą, trzecią edycję POWER RANKINGU!

1. ZORTRAX (-)

Zortrax

Zortrax jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o polskich producentów drukarek 3D. Najbardziej medialna firma w Polsce i na świecie, zbierająca wysokie oceny za jakość wydruków, czego ukoronowaniem były nagrody za NAJLEPSZĄ POLSKĄ DRUKARKĘ 3D i NAJLEPSZĄ POLSKĄ FIRMĘ 2014 roku w plebiscycie CD3D, jak również czołowe miejsca w rankingach platformy 3D Hubs. Jeśli chodzi o to ostatnie, to Zortrax jako pierwsza polska firma awansował do grona 20 najpopualrniejszych drukarek 3D w tym serwisie. Aby zdetronizować Zortraxa, potrzeba dziś naprawdę wiele wysiłku i starań…

2. 3D PRINTERS (+5)

HBot 3D v1_1

3D Printers dokonało z początkiem tego roku bardzo wielu zmian – począwszy od logo i strony internetowej, a skończywszy na podpisaniu umowy dystrybucyjnej z ABC Data – jednym z największych dystrybutorów elektroniki w Europie Środkowej. Jednakże największą wartością firmy jest jej fantastyczna drukarka 3D – Hbot, o bardzo dużym jak na FDM obszarze roboczym, na poziomie 30 x 30 x 30 cm. Jakość wydruków jakie można osiągnąć na tym urządzeniu również budzi podziw. Hbot to synonim najwyższej jakości. W plebiscycie CD3D urządzenie zajęło drugie miejsce w kategorii NAJLEPSZA POLSKA DRUKARKA 3D, ustępując miejsca tylko Zortraxowi.

3. MONKEYFAB (+5)

PRIME 3D Monkeyfab

Monkeyfab PRIME to bez dwóch zdań jedna z najlepszych drukarek 3D w swojej klasie. Firma prowadzona przez braci Twardo produkuje urządzenia charakteryzujące się nie tylko wysoką jakością pracy, lecz również niezawodnością i dużą szybkością. Jest równocześnie jedną z najciszej pracujących drukarek 3D z jakimi miałem do czynienia. Gdy dodamy do tego relatywnie niską cenę nie powinno dziwić, że PRIME należy do grona najlepiej sprzedających się urządzeń na rynku. Podpisana niedawno umowa dystrybucyjna z ABC Data dopełnia tylko obrazu całości. PRIME to produkt klasy światowej – i to mimo tego, że jest oparty o jedną z najpopularniejszych konstrukcji open-source`owych – Prusę i3.

4. 3NOVATICA (-1)

GATE

3NOVATICA ma jedną z najlepiej rozwiniętych sieci dystrybucyjnych w kraju, dzięki czemu od wielu miesięcy utrzymuje bardzo dobry poziom sprzedaży swoich urządzeń. Niestety pewnym problemem jest brak dawno zapowiadanych już nowych urządzeń w ofercie firmy. FLEXA pojawiła się na kilka tygodni by dość nieoczekiwanie zniknąć z oferty, a PROFABB pozostaje wciąż w fazie prototypu. Nie wiadomo także co z następcą flagowego produktu firmy – GATE? Gdyby nie to, firma mogłaby z powodzeniem utrzymać swoją wysoką, trzecią pozycję w rankingu.

5. ZMORPH (-3)

Zmorph-2.0.S-2

ZMorph spada względem poprzedniego rankingu z trzeciej pozycji na piątą, ale większa w tym zasługa innych, wyżej sklasyfikowanych firm, niż samego ZMorpha. ZMorph zaprezentował w tym roku nową, odświeżoną wersję swojej druakrki 3D w postaci ZMorpha 2.0 S, jak również wypuścił nową, ulepszoną wersję swojego nowatorskiego oprogramowania – Voxelizera. Niemniej jednak pod względem jakości samego urządzenia wciąż odstaje nieco od wyżej ocenionych firm, nie ma również tak dobrze rozwiniętej sieci dystrybucji jak Zortrax, 3NOVATICA, czy będące w ofercie ABC Daty 3D Printers i Monkeyfab. Jeśli tylko to poprawi, ma szansę na powrót na podium.

6. 3D GENCE (+3)

3D Gence 03

3D Gence zanotowało spektakularny początek roku, ogłaszając otwarcie swojego biura handlowego w San Francisco w USA, jak również podpisanie umowy dystrybucyjnej z ABC Data. Drukarka 3D – 3D Gence One, zbiera bardzo wysokie oceny, z kolei sama firma zdobyła tytuł NAJLEPSZEJ NOWEJ POLSKIEJ FIRMY 2014 roku w plebiscycie CD3D. Teraz czas na rozwinięcie produkcji i sprzedaży. Gdy tylko to osiągnie (co dzięki umowie z ABC Data nie powinno stanowić większego problemu), ma realną szansę na miejsce w czołowej trójce firm.

7. PIRX (-1)

Pirx One

Z początkiem roku Pirx sprawił, iż już wkrótce wszyscy zapomną o drewnianych konstrukcjach, które uczyniły firmę sławną. Jeżeli w pełni metalowy Pirx One będzie tak dobrze drukował jak wygląda, nie powinien mieć problemu z poprawieniem dotychczasowego wyniku sprzedażowego. Co więcej, Pirx ogłosił, że poprzedni, drewniany model drukarki 3D został otwarty i każdy będzie mógł go złożyć samodzielnie.

8. JELWEK (-3)

Jelwek i3

Podobnie jak ZMorph, Jelwek notuje spadek w rankingu bardziej z uwagi na lepsze osiągnięcia innych firm, niż swoje błędy lub niedociągnięcia. Firma cały czas produkuje tanie i solidne drukarki 3D, po prostu w tej chwili to już nie do końca wystarcza. Czołówka zestawienia dość wysoko zawiesiła poprzeczkę. Dziś nie wystarczy produkować i sprzedawać dobre drukarki 3D – liczy się również świetny marketing, lecz przede wszystkim dobra sieć dystrybucyjna.

9. 3FX (AWANS DO TOP 10)

 

golemD

3FX, czyli twórcy golemaD żyją nieco na uboczu wielkich wydarzeń, niemniej jednak mają na koncie sukcesy w postaci zdobytych różnych nagród i wyróżnień. Firma stworzona przez jednego z najbardziej utalentowanych konstruktorów drukarek 3D w Polsce – Michała „yru” Liberdę, przekształciła się w zeszłym roku w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i w dalszym ciągu rozwija swój produkt, słynący z wysokiej jakości pracy.

10. TYTAN 3D (AWANS DO TOP 10)

Gaja Multitool

TYTAN 3D, czyli Gaja, czyli NAJLEPSZA NOWA POLSKA DRUKARKA 3D 2014 roku. Mimo, że w chwili zdobywania tego tytułu była wciąż w fazie prototypu. Mimo, że nie została sprzedana jej ani jedna sztuka. Skąd zatem miejsce w pierwszej dziesiątce zestawienia? Ponieważ Gaja Multitool ma szansę pobić świat. Powiadam wam, TYTAN 3D będzie wielki…

SPADEK

Omni3D, Endivio.

W przypadku Omni3D nie chodzi nawet o to, że firma zdobyła niechlubny tytuł NAJWIĘKSZEGO ROZCZAROWANIA ROKU 2014 w plebiscycie CD3D – tam się po prostu niewiele dzieje… Z nieoficjalnych informacji wynika, iż Omni3D przechodzi restrukturyzację, póki co nawet oficjalny fanpage firmy wygląda na porzucony.

Endivio miało dość cichą końcówkę zeszłego roku, ale dość szybko okazało się, że w firmie również zachodzą poważne zmiany. Endivio rozbudowuje dział produkcji i prowadzi zaawansowane rozmowy z inwestorami. Gdy tylko je zakończy, a BlackJety trafią do produkcji seryjnej, zapowiada się kolejny hit sprzedażowy. Póki co – spada poza pierwszą dziesiątkę.

PRETENDENCI

Aye Aye Labs (HotRod Henry), Dragon 3D, flexFORM (3D Proto), Dynamake (Trinity), VShaper.

Scroll to Top