Rok 2014 był niezwykle ważny i udany zarówno dla polskiej jak i światowej branży druku 3D. Praktycznie każdego miesiąca w Polsce lub na świecie działo się coś, co zmieniało sposób postrzegania tej technologii, a sam druk 3D rozprzestrzeniał się z prędkością światła w świadomości coraz większych ilości osób, przestając być tylko i wyłącznie niszową ciekawostką technologiczną. Rok 2014 był na tyle przełomowy, że postanowiliśmy po raz pierwszy w historii rodzimej branży (a być może po raz pierwszy w ogóle na świecie?) przyznać nagrody dla najlepszych firm, urządzeń i osobistości. Wytypowaliśmy 12 kategorii, a w nich po 5-6 nominacji. Do współpracy zaprosiliśmy łącznie 40 osób z polskiej branży druku 3D (przedstawicieli producentów i dystrybutorów) oraz członków społeczności RepRap. Dziś mamy zaszczyt ogłosić zwycięzców…

Zanim przejdziemy dalej, chciałbym poinformować o jednej bardzo ważnej rzeczy: w tym roku ocenialiśmy tylko i wyłącznie firmy tworzące branżę niskobudżetowego druku 3D, opierające się o technologię FDM. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach uda nam się poszerzyć to grono o maszyny profesjonalne i przemysłowe, jak również zaprosić do projektu przedstawicieli kolejnych firm.

Zasady głosowania były następujące:

 • jest 12 kategorii, a w każdej z nich min. 5 nominowanych firm / urządzeń / osób / wydarzeń
 • eksperci oceniali po 3 pozycje z każdej kategorii
 • głosowano w systemie 5-3-1: za pierwsze miejsce przyznawano 5 punktów, za drugie miejsce przyznawano 3 punkty, za trzecie miejsce przyznawano 1 punkt
 • nie można było głosować na siebie; głos oddany na siebie / własną firmę lub własne urządzenie zostałby potraktowany jako nieważny
 • dodatkowo istniała opcja dopisania pozycji do każdej kategorii i jej oceny; dana pozycja pojawiła się w końcowej tabeli pod warunkiem, że zdobyła łącznie min. 9 punktów.

A oto i zwycięzcy…

Najlepsza Polska Firma Roku 2014

I miejsce – Zortrax – 141 punktów
II miejsce –  Monkeyfab – 73 punkty
III miejsce – 3NOVATICA – 47 punktów

Zortrax Store 10

Rok 2014 był dla polskiej branży druku 3D rokiem Zortraxa. Począwszy od słynnej transakcji z Dellem w styczniu, a skończywszy na wyróżnieniu otrzymanym przez 3D Hubs w grudniu – przez cały rok o Zortraxie było głośno w mediach, i tych branżowych, i tych mainstreamowych. W kategorii NAJLEPSZA POLSKA FIRMA ROKU 2014 Olsztynianie zdobyli największą ilość punktów w całym konkursie, deklasując pozostałych konkurentów (drugi na liście Monkeyfab zdobył prawie dwa razy mniej punktów). Jak najbardziej zasłużone zwycięstwo!

Jeśli chodzi o pozostałe miejsca – Monkeyfab i 3NOVATICA, to tu również nie ma zaskoczeń – zdobyły je dwie znane i cenione firmy na rynku, które współtworzyły branżę niskobudżetowego druku 3D w Polsce. Ciekawym jest wysokie, piąte miejsce 3D Printers, które nie było w ogóle nominowane, a momit to wskoczyło do pierwszej piątki głosami jurorów.

Najlepsza Polska Drukarka 3D Roku 2014

I miejsce – Zortrax M200 – 112 punktów
II miejsce –  HBot (3D Printers) – 84 punkty
III miejsce – Prime (Monkeyfab) – 63 punkty

Zortrax

Skoro tytuł najlepszej polskiej firmy roku 2014 przypadł Zortraxowi, nie inaczej mogłoby być w przypadku najlepszej polskiej drukarki 3D. Nagroda główna za rok 2014 w kategorii sprzętowej przypada najbardziej rozpoznawalnej polskiej drukarki 3D na świecie – Zortrax M200!

Drugie i trzecie miejsce są równie przewidywalne – HBot z 3D Printers to jedna z najbardziej cenionych przez ekspertów drukarek 3D na rynku, a Monkeyfab Prime to czołowa konstrukcja do samodzielnego montażu wśród drukarek 3D w Polsce.

Najlepsza Nowa Polska Firma Roku 2014

I miejsce – 3DGence – 94 punkty
II miejsce –  Printify – 90 punktów
III miejsce – Endivio – 53 punkty

Patryk Kadlec

Tutaj do samego końca trwała zażarta walka o palmę zwycięstwa, którą ostatecznie zdobyła gliwicka firma 3DGence – twórcy jednej z najbardziej obiecujących drukarek 3D na rynku, 3DGence One. Zaledwie 4 punkty mniej zdobył Printify – platforma do zamawiania wydruków on-line, która rzuciła w tym roku wyzwanie samemu 3DHubs i ma realną szansę aby w nadchodzącym 2015 poważnie zamieszać na rynku!

Trzecie miejsce przypadło firmie Endivio, twórcom drukarki 3D BlakJet.

Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D Roku 2014

I miejsce – Gaja 3D (FabLab Kielce / TYTAN 3D) – 115 punktów
II miejsce –  3DGence One (3DGence) – 80 punktów
III miejsce – Flexa (3NOVATICA) – 70 punktów

Delta do ceramiki

3DGence One to najprawdopodobniej najlepsza nowa, polska niskobudżetowa drukarka 3D, drukująca w technologii FDM, ale najlepszą drukarką 3D w ogóle była bez wątpienia Gaja – pierwsza w Polsce i jedna z niewielu na świcie maszyna, zdolna drukować z ceramiki, gliny i szeregu innych mas. Choć urządzenie w dalszym ciągu czeka na wystawienie go do sprzedaży (ma to nastąpić w pierwszej połowie 2015 r.) już dziś wiadomo, że będzie to dobra maszyna. Tym bardziej, że stoją za nią dwa bardzo znane w branży nazwiska: Paweł Rokita i Janusz Wójcik.

Trzecie miejsce przypadło FLEXA – nowej konstrukcji autorstwa Krzysztofa Dymianiuka z 3NOVATICA, która weszła na rynek pod koniec tego roku.

Najlepszy Polski Dystrybutor Roku 2014

I miejsce – Get3D – 105 punktów
II miejsce –  CadXpert – 83 punkty
III miejsce – Printila – 65 punktów

get 3D 1

Get3D – siedem marek drukarek 3D w ofercie (na czele z Zortraxem, którego Get3D było pierwszym resellerem na świecie), niezliczona ilość gatunków filamentów (na czele z colorFabbem, taulmanem3D czy Barrusem, akcesoria do drukarek 3D (na czele z genialnym BuilTakiem) oraz ceniony serwis urządzeń. Nic zatem dziwnego, że firma zdobyła pierwsze miejsce z różnicą aż ponad 20 punktów. A konkurentów miała wyjątkowo zacnych – drugi na liście CadXpert to jeden z najprężniej działających resellerów MakerBota w Europie, a Printila to marka znana i z drukarek 3D (Leapfrog, Up!, Zortrax) i z filamentów (Verbatim). Co ciekawe, czwarte na liście Solveere, zdobyło zaledwie jeden punkt mniej od Printilii.

Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2014

I miejsce – 3D Show Printer & Scanner w Warszawie – 96 punktów
II miejsce –  Zortrax sprzedaje 5000 drukarek 3D do DELLA – 95 punktów
III miejsce – III Dni Druku 3D w Kielcach (marzec 2014) – 80 punktów

Niezwykle zażarta rywalizacja, ale ostatecznie – jednym punktem (!), najważniejszym wydarzeniem w branży druku 3D w Polsce w roku 2014 zostały uznane targi 3D Show Printer & Scanner jakie odbyły się w listopadzie tego roku na Politechnice Warszawskiej. O zwycięstwie zadecydowały głosy oddane ostatniego dnia głosowania przez ostatniego członka jury (i nie był to nikt związany z CD3D). Co ciekawe, 3D Show wygrał, mimo iż Zortrax otrzymał więcej najwyższych ocen (14 do 11).

Trzecie miejsce przypadło trzeciej edycji Dni Druku 3D, jaka odbyła się w marcu na terenie Tragów Kieleckich.

Człowiek Roku 2014

I miejsce – Paweł Rokita i Janusz Wójcik – 116 punktów
II miejsce –  Rafał Tomasiak – 82 punktów
III miejsce – Piotr i Paweł Twardo – 60 punktów

Serio, czy wybór mógł być inny…? Znani i cenieni członkowie społeczności RepRap w Polsce, twórcy i organizatorzy pierwszych w Polsce imprez targowych branży niskobudżetowych drukarek 3D – Dni Druku 3D w Kielcach, twórcy FabLabu Kielce, extrudera Goliat oraz Gaji 3D – pierwszej w Polsce drukarki 3D drukującej z ceramiki, która zdobyła tytuł najlepszej nowej drukarki 3D w roku 2014. Paweł Rokita i Janusz Wójcik zdobywają wspólnie tytuł człowieka roku 2014!

Drugie miejsce przypadło Rafałowi Tomasiakowi – prezesowi Zortraxa i architektowi spektakularnego sukcesu tej firmy na świcie. Trzecie miejsce to bracia Piotr i Paweł Twardo z Monkeyfab – nie tylko pionierzy RepRap w Polsce i twórcy fantastycznej drukarki 3D Prime, lecz również prawdziwi artyści druku 3D, co udowodnili chociażby swoim niesamowitym projektem 1,5-metrowego Orła Białego.

Najlepsza Zagraniczna Firma Roku 2014

I miejsce – Up! (tierTime) – 78 punktów
II miejsce –  MakerBot (Stratasys) – 77 punktów
III miejsce – Ultimaker – 69 punktów

Tiertime

Tytuł najlepszej zagranicznej firmy roku 2014 przypadł TierTime i jej niskobudżetowej drukarce 3D – Up!. Tuż za nim – z różnicą znowu jednego punktu uplasował się MakerBot. Trzecie miejsce zajął holenderski Ultimaker.

Najlepsza Zagraniczna Drukarka 3D Roku 2014

I miejsce – Up! Plus 2 – 107 punktów
II miejsce –  Ultimaker 2 – 97 punktów
III miejsce – MakerBot 2X – 79 punktów

Rezultaty plebiscytu na najlepszą zagraniczną drukarkę 3D przyniosły sporo interesujących wniosków… Po pierwsze wygrała drukarka 3D, która w gruncie rzeczy istnieje już na rynku od dobrych kilku lat (jest oczywiście ulepszana, ale jej konstrukcja pozostaje bez zmian). Po drugie, trzecie miejsce zajął MakerBot Replicator 2X, który wyprzedził aż o 50 punktów swojego następcę MakerBota 5-tej generacji. Natomiast najczęściej wystawiana drukarka 3D na Allegro – Vellemann K8200 zdobył… zaledwie 1 punkt (!!!).

Najlepszy Producent Filamentu w Polsce i na Świecie Roku 2014

I miejsce – colorFabb – 116 punktów
II miejsce –  Orbitech – 86 punktów
III miejsce – Taulam3D – 64 punktów

ColorFabb logo

Raczej bez niespodzianek. Wygrała najbardziej kreatywna marka (woodFill, bronzeFill, copperFill i wiele innych) o uznanej pozycji na rynku. Pozostałe dwie firmy to również absolutni liderzy branży

Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2014

I miejsce – HP prezentuje swoją drukarkę 3D i technologię Multijet Fusion – 114 punktów
II miejsce –  Autodesk ogłasza wejście w branżę druku 3D i rozpoczyna prace nad SPARK – Androidem dla druku 3D – 95 punktów
III miejsce – 3D Systems nawiązuje współpracę z Google przy projekcie Ara i rozpoczyna pracę nad super szybką linią produkcyjną do druku 3D – 69 punktów

Nasi eksperci byli zgodni – najważniejszym wydarzeniem mijającego roku w branży druku 3D było zaprezentowanie przez HP swojej pierwszej drukarki 3D oraz zapowiedź nowej technologii MultiJet Fusion. Drugie miejsce przypadło Autodeskowi, a trzecie 3D Systems i Google (chociaż jak się niedawno okazało – chyba bezpodstawnie).

Największe Rozczarowanie Roku 2014

I miejsce – Omni3D – 138 punktów
II miejsce –  Buccaneer tonie, a wraz z nim inne gwiazdy Kickstartera – 77 punktów
III miejsce – Smart extruder w MakerBot Replicatorze 5th – 51 punktów

Omni3D pingwin

Tak jak rok 2014 należał do Zortraxa, tak rok 2013 należał do Omni3D. Niestety firmie nie udało się wykorzystać w pełni swojego potencjału – i mimo fantastycznego marketingu i świetnej polityki PR, od strony produktowej wygląda to już dużo słabiej. Drukarka Pi okazała się porażką i jest już wycofana z oferty. Factory 2.0 istnieje tylko w formie prototypu i mało kto widział ją w ogóle w akcji. Z jednej strony Omni3D zdobyło dofinansowanie na Kickstarterze (ale nie na drukarkę 3D) i pozyskało 1,6 mln z funduszy inwestycyjnych, z drugiej, z końcem listopada z firmy odeszło kilkanaście osób z Przemkiem Kazanowskim – dyr ds. rozwoju na czele. Rok 2015 będzie dla Omni3D rokiem ostatecznego sprawdzianu…

Jeśli chodzi o pozostałe rozczarowania, to okazały się nimi krótka i burzliwa kariera Piratów3D i singapurskiego Buccaneera oraz nowy Smart extruder w MakerBot Replicatorach, który miał być małą rewolucją i stał się wielkim źródłem frustracji wśród użytkowników. Szczęśliwie firma już poprawiła ten element (niemniej jednak – „niesmak pozostał„…).

Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki uzyskane przez wszystkie firmy biorące udział w plebiscycie.

 Krótka legenda i opis tabel:

 • obok ilości punktów podajemy wartość procentową jaką dane firmy / drukarki 3D / osobistości / wydarzenia zdobyły oraz ilość maksymalnych ocen (piątek) jakie zostały przyznane za pierwsze miejsce
 • pogrubioną czcionką zaznaczono firmy / drukarki 3D / osobistości / wydarzenia, które zajęły miejsca na podium w danej kategorii
 • czcionką błękitną zaznaczono firmy / drukarki 3D / osobistości / wydarzenia, które znalazły się w końcowej tabeli zestawienia, mimo iż nie były nominowane
 • do tabeli trafiły tylko firmy / drukarki 3D / osobistości / wydarzenia, które zdobyły min. 9 punktów
 • w przypadku remisu o kolejności decydowała ilość zdobytych „5-tek
 • w niektórych kategoriach jurorzy wstrzymywali się od głosu, co zaliczaliśmy jako tzw. „nieoddany głos„; jeżeli w danej kategorii taka sytuacja występowała, podawaliśmy sumę całkowitą punktów, jakie nie zostały oddane.

WYNIKI NAGRÓD BRANŻOWYCH CD3D 2014

Najlepsza Polska Firma Roku 2014


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%


„5”

 1 Zortrax 141 39,17% 24
 2  Monkeyfab  73  20,28% 7
 3  3NOVATICA  47  13,06% 3
 4 ZMorph  37  10,28% 1
 5  3D Printers  13  3,61% 2
 6  Pirx  13  3,61%
 7  Jelwek  11  3,06%
 8  Rapid Crafting  10  2,78% 2


Pozostałe firmy, na które oddano głosy
: Endivio (6), 3DGence (5), 3fx (3), RepRapShop (1).

Najlepsza Polska Drukarka 3D Roku 2014


Miejsce


Drukarka 3D


Ilość punktów


%


„5”

 1 Zortrax M200 (Zortrax) 112 31,11% 16
 2 HBot (3D Printers) 84  23,33% 8
 3  Prime (Monkeyfab) 63  17,50% 4
 4 ZMorph 38  10,56% 6
 5  GATE (3NOVATICA) 25  6,94% 1
 6 3DGence One (3DGence) 10  2,78% 2
   BlackJet (Endivio) 10  2,78% 2


Pozostałe drukarki 3D, na które oddano głosy
: VShaper (6), GolemD (3).
Głosy nieoddane: 9

Najlepsza Nowa Polska Firma Roku 2014


Miejsce


Firma


Ilość punktów

%

„5”

 1 3DGence 94 26,11% 16
 2 Printify 90  25% 9
 3 Endivio 53 14,72% 3
 4 3DProto 40 11,11% 2
 5 Dragon 3D 13 3,61% 1
 6 Rapid Crafting 10 2,78% 2


Pozostałe firmy, na które oddano głosy
: 3DBoom (5), Blackfrog (5), Wytwórnia 3D (5), Formakers (5), VShaper (3), Dynamake (1), 3DHatchery(1).
Głosy nieoddane: 35

 Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D Roku 2014


Miejsce


Drukarka 3D


Ilość punktów


%


„5”

 1 Gaja 3D (FabLab Kielce / TYTAN 3D) 115 31,94% 15
 2 3DGence One (3DGence)  80  22,22% 11
 3  Flexa (3NOVATICA)  70  19,44% 6
 4 BlackJet (Endivio)  41  11,39% 5
 5  flexFORM (3DProto)  22  6,11% 1
 6 VShaper  11  3,06% 1


Pozostałe drukarki 3D, na które oddano głosy
: 3D Kreator (5), Prime (3), Trinity (3), HotRodHenry (1)
Głosy nieoddane: 9

 Najlepszy Polski Dystrybutor Roku 2014


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%


„5”

 1 Get3D 105 29,17% 16
 2 CadXpert 83 23,06% 10
 3 Printila 65 18,06% 5
 4 Solveere 64 17,78% 5
 5 3D Wydruki 18 5% 2
 6 Aemca 4 1,11%


Pozostałe firmy, na które oddano głosy
: eFilamenty (3)
Głosy nieoddane: 18

Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2014


Miejsce


Wydarzenie


Ilość punktów


%


„5”

 1 3D Show Printer & Scanner w Warszawie 96 26,67% 11
 2 Zortrax sprzedaje 5000 drukarek 3D do DELLA 95  26,39% 14
 3 III Dni Druku 3D w Kielcach (marzec 2014) 80 22,22% 6
 4 e-Prototypy stają się częścią Materialise 73 20,28% 8
 5 Omni3D zdobywa dofinansowanie na Kickstarterze 7  1,94%


Pozostałe wydarzenia, na które oddano głosy
: upadek kilku dużych firm (3), Omni3D wchodzi do Amazon (3), 3NOVATICA pojawia się w ofercie Komputronika (3).

Człowiek Roku 2014


Miejsce


Osoba


Ilość punktów


%


„5”

 1 Paweł Rokita i Janusz Wójcik 116 32,22% 18
 2 Rafał Tomasiak  82  22,78% 11
 3 Piotr i Paweł Twardo  60  16,67% 1
 4 Krzysztof Dymianiuk  44  12,22% 4
 5 Paweł Ślusarczyk  24 6,67% 4
 6 Konrad Sierzputowski  21 5,83%


Pozostałe osoby, na które oddano głosy
: Robert Mierzwiński (5), Marek Ryszka (5), Arkadiusz Śpiewak (3).

Najlepsza Zagraniczna Firma Roku 2014


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%


„5”

 1 Up! (TierTime) 78 21,67% 8
 2 MakerBot (Stratasys) 77 21,39% 10
 3 Ultimaker 69 19,17% 6
 4 colorFabb 58 16,11% 6
 5 Taulman3D 47 13,06% 5
 6  BeeVeryCreative 10 2,78% 2


Pozostałe firmy, na które oddano głosy
: be3D (6), BCN3D (5), Flashforge (5), Builder (5)

Najlepsza Zagraniczna Drukarka 3D Roku 2014


Miejsce


Drukarka 3D


Ilość punktów


%


„5”

 1 Up! Plus 2 107 29,72% 15
 2 Ultimaker 2 97 26,94% 9
 3 MakerBot Replicator 2X 79 21,94% 6
 4 MakerBot Replicator 5th 29 8,06% 2
 5 DeeRed 10 2,78% 2
  Flashforge 10 2,78% 2


Pozostałe drukarki 3D, na które oddano głosy
: The Form 1 (8), MakerBot Replicator Z18 (6), Builder (5), Cube 3 (5), BEETHEFIRST (2), CraftBot (1), Vellemann K8200 (1)

Najlepszy Producent Filamentu w Polsce i na Świecie Roku 2014


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%


„5”

 1 colorFabb 116 32,22% 17
 2 Orbitech 86  23,89% 9
 3 Taulman3D 64  17,78% 6
 4 Plast-Spaw 23 6,39% 1
 5 Devil Design 11 3,06% 2
 6 Ataszek 10 2,78%


Pozostałe firmy, na które oddano głosy
: eFilament (7), NinjaFlex (5), RepRapWorld (5), Stratasys (5), 3D Systems (3), MakerBot (5), Form Futura (3), Verbatim (3), Zortrax (3)
Głosy nieoddane: 13

Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2014


Miejsce


Wydarzenie


Ilość punktów


%


„5”

 1 HP prezentuje swoją drukarkę 3D i technologię Multijet Fusion 114 31,67% 16
 2 Autodesk ogłasza wejście w branżę druku 3D i rozpoczyna prace nad SPARK – Androidem dla druku 3D 95  26,39% 13
 3 3D Systems nawiązuje współpracę z Google przy projekcie Ara i rozpoczyna pracę nad super szybką linią produkcyjną do druku 3D 69  19,17% 8
 4 Verbatim wchodzi w branżę druku 3D i prezentuje swoje filamenty 44  12,22% 1
 5 Dremel prezentuje swoją drukarkę 3D 25  6,94% 1


Pozostałe wydarzenia, na które oddano głosy
: MakerBot w Stratasys (3), Przejęcie GrabCAD przez Stratasys (1)
Głosy nieoddane: 9

Największe Rozczarowanie Roku 2014


Miejsce


Wydarzenie


Ilość punktów


%


„5”

 1 Omni3D 138 38,33% 22
 2 Buccaneer 3D tonie, a wraz z nim inne gwiazdy Kickstartera  77  21,39% 7
 3 Smart extruder w MakerBot Replicatorze 5th  51  14,17% 5
 4 Bre Pettis zostaje odstawiony przez MakerBota / Stratasys na boczny tor  39  10,83% 2
 5 RepRapForum  33 9,17% 1


Pozostałe rozczarowania, na które oddano głosy
: Nowa Warszawa (5), TYTAN3D (5), TakerBot (5), Niskobudżetowe drukarki 3D jednogłowicowe (3), 3D Boom (2), Media Tent w Gliwicach (1)
Głosy nieoddane: 1

Eksperci biorący udział w głosowaniu:

Magdalena Bajska (3NOVATICA), Rafał Berestka (JELWEK), Mateusz Brodowski (JELWEK), Andrzej Burgs (SYGNIS), Marcin Danielewicz (emartinelli), Maciej Dobrowolski (KOMBI 3D / CD3D), Paweł Janusz Dobrowolski (PJD Automatyka / syntetyczny), Maciej Dukat (CadXpert), Krzysztof Dymianiuk (3NOVATICA), Tomasz Filipek (KOMBI 3D / CD3D), Agnieszka Goławska (CD3D), Wojciech Gurdek (Blackfrog.pl / g4ever), Piotr Gurga (CadXpert), Maja Jabłońska (3D WYDRUKI i 3D FILAMENTY), Joanna Jadachowska (FORMAKERS), Mirek Jaskułowski (PRINTILA i druk.xyz), Patryk Kadlec (3D GENCE), Adam Kozubowicz (Get3D.pl), Bogusław Krawczyk (CD3D), Karol Krawczyński (EKOTERIA / CD3D), Michał KosińskiBartosz Kuczyński (Jakub Niespolański), Krzysztof Matusiewicz (Druk 3D w praktyce / CD3D), Maciej Misiura (SYGNIS), Filip Misztal (Filasklep.pl / FlameRunner), Paweł Rokita (Dni Druku 3D, FabLab Kielce, TYTAN 3D), Marek Ryszka (DEVIL DESIGN / marek91), Jarosław Seroczyński (SWJ), Maciej Skawiński (skawikk), Maciej Strzała (FORMAKERS), Jarek Szczepański (imrahil), Anna Ślusarczyk (CD3D), Paweł Ślusarczyk (CD3D), Arkadiusz Śpiewak (3D PRINTERS), Jakub Trzyna (DATACOMP), Paweł Twardo (MONKEYFAB), Piotr Twardo (MONKEYFAB), Łukasz Wardziński (personalfactory.tumblr.com, podcast XYZ / Dziarski), Janusz Wójcik (Dni Druku 3D, FabLab Kielce, TYTAN 3D), Tomasz Zwolan (GIEDI / Madman).

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

10 Comments

 1. Jestem w lekkim szoku. To bardzo wysokie uhonorowanie naszej pracy.
  Bardzo dziękujemy.
  Gratulujemy wszystkim laureatom.
  Sama nominacja do tak zacnego grona była wyróżnieniem.
  Robie przerwę na cygaro 🙂 🙂 🙂

 2. Hmm, raczej bez niespodzianek.
  Za to ciekawie zapowiada się przyszły rok 🙂

 3. GRATULACJE !!!! Stary rok dla wielu był lekką porażką, ale za to jest motywacją do jeszcze cięższej pracy w Nowym Roku.

 4. Wszystkim serdecznie Gratulujemy. Oczekiwanie na głosy było wyczerpujące, a wpisywanie wyników bardzo emocjonujące!!! Ostatni oddany głos zmienił wynik, co okazało sie zaskoczeniem.

 5. Dziękujemy za nominację, była dla nas wielkim wyróżnieniem. Gratulujemy zwycięzcom!

 6. A ja serdecznie dziękuję jurorom za głosy na nas! Trafiliśmy do zestawienia bez pierwotnej nominacji i dla nas to także zaszczyt! Ukłony!

  1. Och wiesz… Jak jest się dobrym w tym co się robi, to ludzie to po prostu doceniają. Przyzwyczajaj się 🙂

   1. Oj nie można się przyzwyczajać! Trzeba się rozwijać!
    Gdyby ktoś mi powiedział we wrześniu 2013 roku (wtedy na poważnie zająłem się drukiem 3D), że za rok będę prowadził blackfrog.pl i uczestniczył w tym zestawieniu, także jako juror… to bym nie uwierzył. W ciągu roku naprawdę dużo się nauczyłem o druku 3D, to był chyba najbardziej intensywny rok nauki w moim życiu 🙂

 7. Minęło kilka dni, a ja dalej jestem w szoku. Jeszcze raz dziękuję za głosy.

  Gratuluję wszystkim laureatom.

  Obszerny komentarz na naszym facebooku: https://pl-pl.facebook.com/fablabkielce/posts/742751332477073

 8. Tośmy sobie pogłosowali, a tam się fachowcy zebrali i porządnie porównali. 🙂
  http://3dprintingindustry.com/2015/01/21/pla-best-3d-printing-ask-3d-matter/

Comments are closed.

You may also like

More in News