O 3D Lab – czołowym dystrybutorze wysokobudżetowych drukarek 3D Systems, było ostatnimi czasy dosyć cicho… Tymczasem jak to zwykle bywa, była to cisza przed burzą! Z końcem kwietnia br. firma ogłosiła instalację drukarki 3D do metalu – ProX DMP 320 w zakładzie produkcyjnym w Zachodniej Polsce, a dziś poinformowała o zwycięstwie w przetargu na kolejną maszynę tego typu – ProX 100. W obydwu przypadkach są to pierwsze instalacje tych modeli urządzeń w kraju. Co więcej, to nie koniec wielkich newsów z obozu 3D Lab – już wkrótce usłyszycie o następnych dużych wdrożeniach drukarek 3D oraz… czymś jeszcze bardziej zaskakującym!
W 2015 r. 3D Lab zdobył tytułu Najlepszego Dystrybutora Wysokobudżetowych Drukarek 3D Roku w plebiscycie branżowym CD3D, a rok temu zajął w tej kategorii trzecie miejsce. Od 2007 r. firma dostarcza profesjonalne systemy do druku przestrzennego – najpierw proszkowe marki Z Corporation, a po jej przejęciu przez 3D Systems w 2012 r. – pełne portfolio produktów amerykańskiego producenta. W 2015 r. 3D Lab zainstalował w Kieleckim Parku Technologicznym jedną z największych maszyn typu SLS w Europie, a teraz może się pochwalić dwoma kolejnymi wdrożeniami w segmencie maszyn drukujących w metalu.
System ProX DMP 320 to maszyna produkcyjna, przystosowana do pracy w warunkach 24/7. Urządzenie pracuje w oparciu o wymienne moduły z materiałami oraz dedykowany system recyklingu. Usprawniony proces druku 3D pozwala wyprodukować części o dowolnej geometrii oraz uniknąć etapu wykonywania testów i prób oraz naprawiania wykrytych błędów. Stężenie O2 na 25 ppm zapewnia o wyjątkowej wytrzymałości części oraz wysokiej czystości chemicznej wydrukowanych detali. Co więcej, posiada otwarty system oferujący możliwość wykorzystania dowolnych proszków metali. Komora robocza drukarki 3D to 27,5 x 27,5 x 42 cm.
ProX 100 to drukarka 3D drukująca w technologii DMS (Direct Metal Sintering) – selektywnego spiekania sproszkowanych metali. ProX 100 jest najmniejszą drukarką z linii ProX DMS i stanowi punkt wyjścia dla firm chcących rozpocząć produkcję niewielkich, złożonych części metalowych. Obszar zadruku urządzenia wynosi 10 x 10 x 8 cm. Drukarka jest wyposażona w ręczne zasilanie materiałem oraz zewnętrzną stację do odzyskiwania niewykorzystanego proszku. Wydruki są chemicznie czyste i posiadają wysoką szczegółowość, zgodnie z normą jakości EN ISO 2768 oraz powtarzalność blisko 20 mikronów we wszystkich trzech osiach.
Więcej informacji na temat w/w systemów oraz kolejnych nowości z 3D Lab będzie można otrzymać podczas zbliżających się targów 3D SOLUTIONS w Poznaniu.